Фабрику алкоголю австрійських часів у Львові перетворили на центр сучасного мистецтва. Найбільший

21:09 17 листопада 2023 р.

Після 8 років ревіталізації у Львові відкрили найбільший центр сучасного мистецтва Jam Factory Art Center.

Про це інформує пресслужба ЛМР, пише DailyLviv.com.

Новий мистецький простір має багату і незвичну історію: у давній індустріальній будівлі, де спочатку виробляли алкогольні напої, а пізніше — фруктові й овочеві консервації, тепер проводитимуть виставки, театральні і музичні перформанси, освітні події та дозвілля.

Ідея заснувати у Львові новий культурний центр зародилась у 2015 році, коли філантроп, культурний підприємець та історик доктор Гаральд Біндер вирішив зберегти колишню «Фабрику повидла», заснувавши тут центр сучасного мистецтва. Після глибинних досліджень і підготовки чоловік виділив значне фінансування для подальшого розвитку проєкту.

Jam Factory Art Center розташований у районі Підзамче, на північ від центру Львова у колись успішній індустріальній околиці. Довший час цей район був промисловою зоною, яка не сильно привертала увагу мешканців і гостей Львова. Однак поступово Підзамче почало оновлюватись, коли тут відновили стародавню будівлю для бібліотеки «Під Високим Замком» та капітально відремонтували частину вулиці Богдана Хмельницького. Артцентр Jam Factory став фінальною «роздинкою», яка змінює район, дає йому поштовх для розвитку та розширює цікавість львів’ян до пізнання свого міста.

Будівля «Фабрики повидла» потребувала серйозних реставраційних робіт і інвестори зробили все, щоб зберегти кожну старовинну цеглину. Також її підсилили особливими елементами, як ребристі колони чи стеля з незвичного гіпсокартону, що водночас підсилює акустику приміщення.

«Мій порив продовжити свою першу ініціативу, Центр міської історії, зміцнів після того, як я відчув, який потенціал криється в Україні та її людях. Так само як і наука, мистецтво є важливим засобом глибоких роздумів для суспільства, особливо під час війни.

Ми хотіли відкритись минулого року, але через велику війну не змогли цього зробити. Але ми робимо це зараз, бо це унікальний проєкт у Львові та Україні загалом. Це мистецький центр, який поєднує в одному місці різноманітні артформи: візуальне мистецтво, театр, музику, перформанс. Це все сприяє до діалогу, який ми хочемо розвивати. Ми не хочемо, щоб нас сприймали як музей чи виставкову залу, а бути місцем зустрічі, навчання, дискутування, обміну досвідом», – розповідає Гаральд Біндер, засновник Jam Factory Art Center.

Концептуальною метою ревіталізації було створити мультидисциплінарний артцентр – простір для критичної рефлексії через культуру. Структурна композиція комплексу, що складається з шести окремих просторів площею майже 3500 кв. м, відображає ці амбіції. Цікаво, що простір має багато особливих частин: театр для перформативних практик, що оснащений найновішими технологічними засобами, численні виставкові зали, частина з яких функціонує в якісному бомбосховищі, паркувальний майданчик із накриттям з сонячних панелей, сучасний чорний куб, який слугує мультифункційним простором для різноманітних подій, Jam Cafe, три тераси та навіть система «розумного дому», що дозволяє керувати світлом і звуком свого простору з планшета.

«Ми йшли до цього дня понад 8 років. З самого початку ми ставили перед собою два великих завдання – створити концепцію культурно-мистецького центру та підібрати команду, яка зможе зробити реновацію старої індустріальної будівлі в цей центр.  Для нас було важливим зробити так, щоб цей ментально віддалений район міста (бо багато львів'ян сприймають Підзамче як “десь за Високим Замком”), став точкою притягання людей. Як на мене, нам це вдалося», – зазначає Божена Пеленська, програмно-виконавча директорка простору.

«Дуже часто війна створює в нас порожнечу, яку може заповнити або мистецтво, або страх. Страх робить нас невільними, рабами, якими легко маніпулювати. Але якщо порожнечу заповнює мистецтво, то зʼявляються сили, крила і можливості думати, творити, перемагати. Дякую Гарольду і його команді за це мистецтво і загалом за те, що ви робите для України», – наголосив Андрій Садовий, міський голова Львова.

Відсьогодні Jam Factory Art Center працює як безперервний, адаптивний простір для перформативних, виставкових, музичних та дискусійних проєктів. Першою виставкою простору, що супроводжуватиметься публічною програмою, є “Наші роки, наші слова, наші втрати, наші пошуки, наші ми” під кураторстом Катерини Яковленко, Наталії Маценко та Бориса Філоненка. На виставці представлені роботи українських митців 2022-2023 років, а також у довшому хронологічному ракурсі: від ХІХ століття до сьогодення. Виставка побудована за принципом новел та об'єднує твори на двох дистанціях — між сьогоденням і минулим та між персональними переживаннями й досвідами воєнного часу.

Історична довідка

Будівля «Фабрики повидла» з характерним парапетом та неоготичним фасадом має статус пам’ятки місцевого значення та була побудована на замовлення єврейського підприємця Йозефа Кроніка в 1872 році. Будівлі служили успішним алкогольним підприємством до Другої світової війни, під час якої родина Кроніків загинула. Після війни завод імпортував вина з Молдови та інших частин СРСР, поки в 1970 році не був перетворений на фабрику з перероблення фруктів і овочів. Діяльність фабрики зупинили в 1990-х роках. З 2008 року будівлю використовували на тимчасовій основі для культурних ініціатив, таких як «Тиждень актуального мистецтва», театральний фестиваль та інші мистецькі та громадські заходи.

dailylviv.com

ДТП на обʼїзній міста Львова

У Медиці мікроавтобус з українцями в'їхав у вантажівку. Двоє загиблих

Неправда про те, що в одного з працівників Львівського ТЦК вилучили $15 млн

Штрафуватимуть усіх, хто не забрав з пошти повістку від ТЦК впродовж трьох днів

Після вчорашньої ДТП поблизу Львова троє постраждалих у важкому стані, а шестеро - середньої важкості

Депутат розпочав будівництво 36-го елеватора на Львівщині

Ілон Маск заплатив за домінантну роль сірого кардинала Дональда Трампа

У вихідні на Личаківському цвинтарі проведуть дві скульптурні екскурсії

Троє зловмисників на Львівщині силоміць утримували у будинку свого знайомого, вимагаючи гроші

ТЦК провели нічні рейди у стриптиз-клубах Львова

Син Ольги Лісевич зі США виконує заповіт матері у Золочеві

12 жовтня - День військового капелана

Уночі російський агресор атакував Україну ракетами невстановленого типу

В одній з тергромад Львівщини розпочинають опалювальний сезон

Чому волосся втрачає об'єм і як це виправити?

Унікальна технологія, яка тягнеться з 14 століття. Дрогобичани підписують петицію проти приватизації солеварні

Французькі й британські пілоти воюватимуть у складі ЗСУ

На Львівщині сповістили про закінчення повітряної тривоги, яку спровокував зліт МіГ-31К

У Львові відбувся парастас за чоловіком доньки Ірини Фаріон, Софії Семчишин, — Василем Особою

Повітряна тривога у Львівській області. Загроза кинджалів

Купити якісний текстиль в Україні: зручно, вигідно, швидко

Бігун, Марушевська, Чмут, Джигир не дозволять зловживань у закупівлях для ЗСУ

Прем'єр-міністр сподівається на два потоки фінансової допомоги Україні на зарплати й соціальні видатки

У Міноборони України одне звільнення і два призначення

Жоден вихователь не підтвердив, що директор або інші працівники Великолюбінського навчально-реабілітаційного центру зловживали посадами

Тепло до 169 будинків у Львові не подадуть

У Шегинях виявили незадекларований алкоголь та галантерею на ₴300 тис.

Поліція встановила попередню причину масштабної ДТП на об'їзній Львові (відео)

Шольц розкрив зміст пакету допомоги Україні

Підроблені м'ясні консерви. Міноборони просить СБУ перевірити постачальника

Зеленський зустрівся з Папою Франциском

На Яворівщині ремонтуватимуть залізничний переїзд. Схема об'їзду

Михайло Єзерський, Василь Особа. Завтра Львів проведе в останню путь Героїв

Журналістку Рощину, яка загинула, утримували в СІЗО Таганрога, де застосовують тортури

Пограбував авто Smart і магазин. У Львові впіймали серійного злодія

У центрі Львова відреставрують будинок-пам’ятку архітектури національного значення

Дві медалі з Туреччини привіз шашкіст на Львівщину

Приїхала до Львова укласти шлюб з військовозобов’язаним-утікачем за кордон

У Польщі хочуть, щоб жертви Волинської трагедії були поховані в Україні не гірше від солдатів німецького вермахту

На ярмарку в музейному гаю у Львові покажуть виставу у справжній бойківській хаті