У Львові реставрують 100-річний вітражний ліхтар

17:22 3 жовтня 2024 р.

Ініціатива реставрації належить мешканцям будинку, які зібрали кошти на відновлення, а з матеріалами допоможе ЛКП «Львівський ліхтар».

Про це інформує пресслужба ЛМР, пише DailyLviv.com.

У Львові в будинку на вулиці Коновальця, 11б, який є пам’яткою архітектури місцевого значення, розпочали реставрувати унікальний ліхтар в загальному коридорі на першому поверсі. Вчора фахівці демонтували вітражі й перенесли їх до майстерні для подальшого відновлення. Ініціатива реставрації належить мешканцям будинку, які зібрали кошти на відновлення, а з матеріалами допоможе ЛКП «Львівський ліхтар». Проводити реставраційні роботи буде відома львівська фахівчиня Марія Шумська-Барвінок.

Раніше в межах проєкту #ДЕМЕЖА будинок став однією з локацій, де, за участю мешканців, представників влади, районних адміністрацій та реставраторів проводили освітні навчання щодо збереження культурної спадщини.

Читайте також: У Львові розпочинають реставрацію Королівської кам’яниці

«Цей будинок був демонстраційним макетом, на базі якого ми розповідали, як правильно дбати про історичні будинки та як не нашкодити. І приємно, що мешканці скоординувалися та звернулися до фахівчині. У цьому будинку є багато цінних елементів. Раніше мешканці подалися на програму оновлення історичної брами і чекають своєї черги, тож сподіваємося отримувати заявки на програми співфінансування і в майбутньому», – зазначила директорка ЛКП «Бюро спадщини» Стефанія Топилко.

Зазначимо, світловий ліхтар – це архітектурний елемент, який використовується для освітлення приміщень природним світлом. Він встановлюється на дахах будівель і дозволяє проникати сонячному світлу у внутрішні простори, що є особливо важливим для приміщень, де немає можливості встановити звичайні вікна або недостатньо світла з бокових отворів. У цьому ж будинку ліхтар розміщений в загальному коридорі на першому поверсі.

«Цей світловий ліхтар є вітражним. І хоч тут є багато пошкоджень, досить багато кольорових скелець все ж збереглися. Вони є найціннішими у цій конструкції, бо все решта – фонове скло, яке є безбарвним і фактурним. Неоригінальні фрагменти тут замінити простіше, аніж кольорову частину, але загалом наше завдання – максимально зберегти все автентичне і підібрати під нього сучасне, щоб ліхтар відповідав первісному задуму архітектора. Зауважу, що світлові ліхтарі доволі часто можна побачити у львівських помешканнях, але в більшості вони розміщені над основними сходовими маршами на стелі. А прикладів, коли ліхтарі є на рівні холу між першим та другим поверхом, як у цьому будинку, у Львові небагато», – зазначила реставраторка Марія Шумська-Барвінок.

Також фахівці відновлять і металеву конструкцію столітнього ліхтаря, яка покрита багатьма нашаруваннями фарби та корозією. Її відновлення проводитимуть на місці. Важливо, що ліхтар додатково підсвітять штучним джерелом освітлення, тож він світитиме в темну пору доби. А це, окрім зручності для мешканців, додасть краси інтер’єру. «Хочу додати, що до цих, а також демонтажних робіт було залучено ветеранів. Важливо, щоб вони мали роботу, використовуючи свої цивільні знання, вміння та навички. Також це своєрідна соціалізація та адаптація до мирного життя», – додала реставраторка.

Планується, що реставраційні роботи триватимуть близько одного місяця.

Як зазначив мешканець будинку Володимир Третяк, до фінансування відновлення ліхтаря долучилися більшість сусідів. «А завдяки ЛКП забезпечено необхідні матеріали. Це важливий крок до нашої згуртованості. І сподіваюся, що це стане першим із багатьох наших майбутніх спільних проєктів», – зазначив Володимир Третяк.

Читайте також: Після обвалу балкона у Львові відновили програму їхньої реставрації: скільки це коштуватиме мешканцям

«Мешканці дедалі більше розуміють, що радянські часи залишилися в минулому, і тепер відповідальність за стан свого будинку лежить і на них. Без активної участі громади неможливо досягти суттєвих позитивних змін. Висловлюємо подяку ініціативним мешканцям. Ми раді приєднатися до зусиль, спрямованих на відновлення цінних елементів будинку. Наступним викликом, гадаю, для нас будуть роботи щодо ремонту покрівлі цього будинку», – зазначив директор ЛКП «Львівський ліхтар» Ігор Шпак.

Керівниця управління охорони історичного середовища Тетяна Балукова наголосила, що дуже важливо, аби мешканці історичних будинків усвідомлювали свою відповідальність за свою ж власність. І розуміли, що доброго результату можна досягти лише спільними зусиллями. «Тут маємо приклад активних мешканців, які зрозуміли, що їхня приватна власність починається не з порога квартири, а з вхідної брами будинку», – наголосила Тетяна Балукова. Також вона висловила вдячність мешканцям за те, що вони зініціювали реставрацію та запросили кваліфіковану реставраторку. Додавши, що цей приклад має бути показовий для інших мешканців, бо тільки так можна досягнути результату та врятувати наші пам’ятки.

Додамо, будинок на вул. Коновальця, 11б збудований у 1911 році за проєктом архітектора Генрика Орлеана, є прикладом раціональної сецесії з багатою декорацією фасаду та інтер’єру.

Читайте також: Власників п’ятьох квартир в центрі Львова оштрафували за заміну дерев'яних вікон на пластикові

dailylviv.com

У Львові реставрують 100-річний вітражний ліхтар

Власників п’ятьох квартир в центрі Львова оштрафували за заміну дерев'яних вікон на пластикові

У трьох західних областях вночі збили сім шахедів

Заміна шин, обігрів лобового скла і салону. На Львівщині починають перевірку перевізників

У Трускавці буде вулиця імені видатного реабілітолога Володимира Козявкіна

Patriot з Румунії прибув в Україну

Новий генсек НАТО прибув до Києва

БЕБ змусило автодилера відшкодувати майже ₴4,3 млн несплаченого податку

Намагалася замаскувати вбивство під самогубство

Три шахеди, які залетіли в Білорусь, летять назустріч гелікоптеру Лукашенка

Частина «чеських» боєприпасів уже в Україні

На лаві підсудних - мешканець Трускавця, який вбив свого товариша

Дрони СБУ вдарили по військовому аеродрому «Борісоглєбск»

У Львові висадять 326 подарованих дерев та кущів

У Львові врятували 18-річного хлопця, який потрапив у ДТП з буйволом

На Львівщині через ДТП згоріла автівка

Під Покровськом вдалося зупинити наступ росіян

Приміщення вартістю ₴10 млн, які НУ «Львівська політехніка» віддала в оренду, повернули державі

Через блокування е-квитка ЛОВА розірвала договір ще з одним перевізником

У Дублянах одночасно горіли дві квартири

У Львові шпиталізували 82-річну пішохідку, яку на переході збив 77-річний водій

На Львівщині мешканець Хмельниччини переїхав 76-річну велосипедистку

Сили оборони вразили російську РЛС "Нєбо-М"

У паспорті наклеїв поверх чужого фото своє. Хасид не зустріне Рош га-Шана в Умані

На Стрийщині на чоловіка впало дерево. Він загинув

3 жовтня Львівщина віддасть шану чотирьом Героям

Помер колишній редактор газети «Нерухомість» старший лейтенант Андрій Карплюк

У Харкові зруйновано фасадну частину п'ятиповерхового житлового будинку

За добу ворог здійснив 142 атаки і запустив рекордну кількість дронів

Російські безпілотники атакували Київ упродовж майже 6 годин

Уночі збито ворожих 75 ударних БпЛА зі 105 запущених

Український інститут національної памʼяті зреагував на звернення польських громадян

У Львові розпочався 31-ий BookForum, але ярмарку не буде

Щоб зупинити п'яного діда за кермом, онук заявив про викрадення автомобіля

Сергій Грановський і Андрій Карплюк повернулися до рідного Львова навіки

У Львові на проспекті Чорновола починають добудовувати велодоріжку

Восьма жертва ракетного обстрілу Львова. У реанімації помер Богдан Кріль

Помер засновник та багаторічний завідувач кафедри ЛНУ імені І.Франка Степан Позняк

Лось, якого водій збив на трасі Львів-Краковець, коштуватиме йому 130 000 грн

Проспект Чорновола у Львові перетворюють на пішохідний бульвар