Десантник 80-ї окремої львівської бригади відмовився від операції – вважає, що він потрібен на передовій

15:18 9 січня 2015 р.


Фото: vikna.if.ua

27-річний франківець Зеновій Зорій повертається в АТО після поранення.

Журналіст Юрій Тимощук розповів у публікації «Два брати Зорії із Прикарпаття отримали поранення в АТО. Їхній третій брат збирається в «Айдар», розміщеній у сьогоднішньому номері калуської газети «Вікна»: 

«27-річний франківець Зеновій Зорій пішов в АТО замість старшого брата. Служив у медроті при 80-й окремій аеромобільній бригаді (зі Львова. – «ЩЛ»). Витягав поранених з поля бою.

Каже, що після 30-го перестав рахувати. Під час бою на Луганщині Зеник сам отримав поранення.

Йому замінили колінний суглоб. Потрібна ще одна операція, але він відмовився, каже, хлопцям зараз сутужно і він потрібен на передовій.

Після поранення в АТО повертається і його молодший брат Богдан. Також на передову рветься і старший – Юрій.

Листи гріють душу

Зі Зеником зустрівся ще напередодні Нового року. Просто дивуєшся, як йому вдається зберігати той позитив і світло, попри все, що бачив і пережив.

Того дня він саме бігав по Франківську, збирав теплі речі для своїх хлопців, бо 2 січня вже мав бути на базі в Яворові, а вже звідти – в АТО. Каже, що в першу чергу повезе бійцям листи від дружин, дітей, дів¬чат, батьків. Ду-у-уже багато назбиралося.

«Листи – дуже важливі, – говорить Зеник Зорій. – Коли я ще був у Яворові на навчаннях, моя наречена Христя зробила лист-фотографію. Я її носив як оберіг. Коли мені було важко, просто витягував його, дивився, перечитував – і відпускало. І це надважливо, бо це щось таке рідне. Щось кохане, тепле. Воно дуже допомагає, бо є багато таких моментів, коли ти на грані зриву, думаєш: якщо завтра бій – все, лізу під кулі. А потім розумієш, що ти тут, аби вони там жили у спокої».

Така робота

А служити Зеник пішов замість старшого брата. Каже, в того діти, дружина, мама і треба комусь про них піклуватися.

От, у червні він прийшов у військкомат і записався, а на початку липня поїхав на навчання в Яворів. Служить в окремій медичній роті 80-ї аеромобільної бригади.

Медичну освіту він отримав на двомісячних курсах у Берліні ще у вересні позаминулого року. А військової медицини навчали вже в Яворові.

Приїздили інструктори з США та Канади. Навчили навіть, як надавати медичну допомогу, коли під руками нічого нема. І це дуже пригодилося, бо були й такі випадки.

Зеник розповідає, що їхня медрота має своїх командирів, транспорт, зброю, бо не рідко треба й відбити пораненого. Двоє відстрілюються, а один надає допомогу.

І Зорію доводилося стріляти. Каже, було дуже важко і страшно, коли зрозумів, що вбив людину. Але потім сам себе переконував, що як не він, то його. Багато розповідає про свого начмеда Тетяну – єдину жінку, яка була в їхній частині на передовій.

«Вона жінка тільки фізично, а характер – мужик! – захоплено говорить Зеник. – Я не настільки безстрашний, як вона. Їй десь 35, позивний – «Сонечко». На її честь ми назвали нашу санітарну машину – «Танюша». Наша начмед не боїться ні обстрілів, ні куль, ні полону. Під час транспортування пораненого вона відразу робить операцію, чого не зробив би ніхто інший. І полізе туди, куди ніхто не полізе. У неї чоловік також військовий, був у полоні, то вона сама їздила на переговори з сепаратистами й визволяла його. Я її дуже поважаю».

Ще Зеник каже, що перестав рахувати поранених, яких діставав з поля бою, десь після 30-го, бо зрозумів, що витягти – ще не головне. «Якщо ти бійця довіз у госпіталь і той вижив, от тоді ти його врятував, – говорить він. – Коли цей боєць дзвонить тобі, дякує – тоді твоя робота виконана. Так було чимало разів. І це дуже приємно. Вважаю, це те, заради чого там варто бути».

А на початку жовтня Зорій і сам отримав поранення. Було це під час артобстрілу під Щастям. Поліз за бійцем, його витягнув, а сам не встиг. Отримав поранення. Зенику замінили колінний суглоб, потрібна ще одна операція, але він відмовився, бо, каже, потрібен на передовій.

«Коли я лише прийшов, у нашій медроті було понад 70 людей, – говорить Зеник Зорій. – А зараз лишилося 16. Когось поранило, хтось загинув, хтось пішов по хворобі. Тому я зараз дуже рвуся туди. Хлопцям важко. Жодні руки там не будуть зайвими».

І до пекла звикаєш

Перший бій для Зорія був у селищі Перемога Новоайдарівського району. Каже, накрили «градами», дуже страшно. Там було багато поранених, бо зачепило два БТРи, посікло хлопців.

«Ми веземо їх на госпіталь, а там дзвонять, що лікарню обстрілюють, усе горить, палає, – пригадує Зеник. – Куди їхати, що робити? Повезли в інший, а там також обстріл. Для мене тоді було найжахливіше розуміти, що ти лиш приїхав, а вже в будь-який момент можеш померти. Ти ж навіть ще нічого не зробив, навіть ворога в очі не бачив, лише те, як падають снаряди».

Зараз, каже, вже не страшно. Коли ти майже кожен день у пеклі, то звикаєш. Звик¬лося Зенику і до обстрілів, і до польових мишей замість їжі, бо було всяке.

«Коли сидиш три-п’ять діб, а вже нема харчів, то все піде, – говорить Зорій. – Їли польових мишей, хробаків, корінці, листячко. Але на самій базі, в тилу, то нас годують дуже добре – і борщик, і вареники».

Про війну не говоримо

Молодший брат Зеника Богдан воював у Донецьку. Також був поранений. Під час зачистки «зеленки» снайпер влучив йому в ключицю. Хлопець лікується у Дніпропет¬ровську. Зеник каже, що скоро брат також повернеться в АТО.

Богдану – 22. Він контрактник і служить в армії. Зеник дуже ним пишається. Вони часто зідзвонювалися з передової. Той із Луганщини, а той з Донеччини. Про війну хлопці не говорили. Просто питали, чи все добре.

«Говоримо про маму, може, він знає більше новин з дому, може, недавно розмовляв, а я ще не встиг подзвонити, – згадує Зеник. – Про брата, сестер. Їх у нас дві. Про трьох племінників – Марту, Софійку та Марка. Ми їх усіх дуже любимо. Коли приїхав додому, то з рук не відпускав. Марко у нас тепер першокласник, вчиться у спеціалізованій школі. Вже польською розмовляє».

Зеник каже, що й старший брат Юрій рветься на схід. «Йому соромно, що я не порадився з ним, пішов і зробив по-своєму, – говорить Зорій. – Він рветься зараз в «Айдар». Поки що я його стримую, мовляв, у тебе там два брата вже воюють, досить. У нього ж діти, мама. Не дай Боже, щось станеться, хто тут лишиться?».

Середущий Зорій дуже хоче перевестися в 95 окрему аеромобільну бригаду, яка зараз у Пісках. Там у нього багато друзів, там найгарячіше і там найбільше потрібна його допомога».

Про це повідомляється в сьогоднішньому номері калуської газети «Вікна».

dailylviv.com

Громадянин Норвегії, який їхав через Львівщину, не довіз додому старовинні монети

У сусідньому зі Львівщиною Підкарпатському воєводстві закликають до евакуації (відео)

Львів'яни розгромно програли вдома

Генсек НАТО каже на прощання, що потрібно для закінчення війни

У львівській кам'яниці виявили ренесансну систему опалення, різьблені колони, артефакти різних періодів (відео, фото)

Потенційного порушника кордону зафіксував дрон

Санаторії Трускавця: ваш ідеальний відпочинок і відновлення в серці курортного краю

З полону повернувся син військового капелана зі Львівщини Давид Магуник

Такої рекомендації від Укренерго у вересні ще не було

На Львівщину з полону повертається захисник «Азовсталі»

Усі звільнені з полону 14 вересня – чоловіки

Недільну погоду на Львівщині сформує вітер з Угорщини

Експрезидент рф погрожує залишити гігантську сіру пляму на місці Києва

Відбувся ще один обмін полоненими: 103 на 103

У Львівській області перебої з електропостачанням

Волелюбні поляки та українці попереджають нас про нову загрозу - Гарріс

Понад 900 львів'ян, після ракетного удару по середмістю, звернулись по допомогу

У Львові зводять самобуд на захопленій землі Стрийського парку

На фронті знищено 36 російських БпЛА оперативно-тактичного рівня

95 відсотків влучності. Збито 72 зі 76 ударних безпілотників рф

США і Великобританія дозволять Україні бити Storm Shadow по військових об'єктах у рф

У Чорному морі 16 російських кораблів

Чотири носії крилатих ракет готові застосувати високоточну зброю - Повітряні сили

Storm Shadow та Scalps можуть знищити російську авіацію за лічені хвилини

Мільярд підписників у трьох соціальних мережах - рекорд Роналду

У суботу Львівщина має бути зі світлом

15 років на Львівщині люди переходили Дністер по аварійному мості

12 постраждалих від російського обстрілу 4 вересня досі у лікарнях Львова

На тринадцятому році каретного бізнесу у Львові влада спохопилася регулювати його

Частини двох львівських вулиць закриють для руху транспорту

Львів'ян просять у неділю з 9 до 11 години не їздити кількома вулицями

Легковики проїжджатимуть через ПП Медика-Шегині довше

Нацбанк пропонує примусово стягувати кошти з рахунку

На Львівщині затримали лікаря з ВЛК

Що на Львівщині за місяць подорожчало

Львів прощається з командиром групи ударних безпілотників Ярославом Антоняком

Вулицю Кирила і Мефодія у Львові закривають для транспорту. Схема об'їзду

У міській раді Львова збільшили штат на 72 посади. Які підрозділи розширили

Заклади гостинності у Львівській області заповнені наполовину

Убивство Фаріон. Захист потерпілих хоче перекваліфікації статті на таку, що передбачає довічне