10:55 1 грудня 2022 р.
Лідери Німеччини та Норвегії заявили в середу, що вони спільно проситимуть НАТО координувати захист підводної інфраструктури Європи у світлі ймовірних атак на мережу газопроводу Nord Stream.
Європейські країни посилили пильність щодо критично важливих об’єктів після того, як у вересні стався розрив трубопроводів Nord Stream 1 і 2, які з’єднують Росію з Німеччиною, і газ витік у Балтійське море.
Інцидент став точкою спалаху в енергетичному протистоянні між Заходом і Москвою після вторгнення Росії в Україну в лютому. Росія заперечує саботаж трубопроводів і намагається звинуватити Великобританію в інциденті. Лондон свою причетність заперечив.
Слідчі виявили на місці події сліди вибухівки та підозрюють, що трубопроводи були навмисно підірвані.
"Ми дуже серйозно ставимося до захисту нашої критичної інфраструктури, і ніхто не повинен думати, що атаки залишаться без наслідків, - сказав канцлер Німеччини Олаф Шольц. - Трубопроводи, телефонні кабелі, підключення до Інтернету є рятівними колами для наших держав і повинні бути особливо захищені».
Норвегія відіграла вирішальну роль у постачанні газу до Європи після того, як Росія скоротила експорт. Шольц сказав, що Норвегія зараз забезпечує близько половини потреб Німеччини.
Норвегія видобуває газ на повну потужність і буде продовжувати це робити в найближчі роки, сказав прем'єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стьоре.
«Ми несемо особливу відповідальність за забезпечення безпечних поставок газу в Європу, що має вирішальне значення», - наголосив він.
У заяві, надісланій електронною поштою, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг сказав, що він вітає пропозицію Німеччини та Норвегії.
«Ми активізували наші зусилля після нещодавньої диверсії на трубопроводах Nord Stream, і життєво важливо зробити ще більше, щоб наша морська інфраструктура залишалася в безпеці від майбутніх руйнівних дій», — сказав Єнс Столтенберг.
Виступаючи на Берлінській конференції з безпеки в середу ввечері, Шольц також сказав, що Німеччина цього року хоче використати свій спеціальний оборонний фонд у розмірі 100 мільярдів євро, щоб купити винищувачі F35 (LMT.N) і модернізувати бойові машини піхоти Puma.
Він додав, що Росія вже не може виграти війну в Україні на полі бою.
Міністри закордонних справ Організації Північноатлантичного договору (НАТО), трансатлантичного військового альянсу, створеного після Другої світової війни, зустрілися в Бухаресті в середу і запевнили у підтримці сусідів Росії.
У центрі уваги зустрічі були регіон Західних Балкан, зокрема Боснія, а також дві колишні радянські республіки, Молдова та Грузія, обидві з яких мають сепаратистські регіони, окуповані російськими військами.
Європа буде готова до зими з 1 жовтня: російський газ замінить СПГ
Nord Stream могли підірвати: газ з рф в Європу має тепер два шляхи - через Польщу або Україну
Кремлівського тирана треба ізолювати від грошей за продаж нафти і газу
Країни Балтії припинили імпорт російського газу