Бобало - Менжику. Ректор Львівської політехніки нагородив ректора Сілезької політехніки

12:17 1 грудня 2023 р.

Фото до новини

29 листопада відбулася урочиста церемонія вручення диплома Doctor honoris causa Львівської політехніки польському інженеру, професору, чинному ректору Сілезької політехніки Аркадіушу Францішеку Менжику.

Про це інформує Львівська політехніка, пише DailyLviv.com.

Першим привітав нового Doctor honoris causa Львівської політехніки ректор професор Юрій Бобало, нагадавши, що академічна спільнота університету цим званням відзначає постаті, які мають особливі заслуги перед університетом. Ця традиція сягає 1912 року, коли його вперше надали двічі нобелівській лауреатці Марії Склодовській-Кюрі. Тепер звання ушанована 51 особа.

Вчена рада Львівської політехніки 31 жовтня 2023 року одноголосно проголосувала за присвоєння звання «Doctor honoris causa Львівської політехніки» Аркадіушу Францішеку Менжику. Було зазначено, що його нагороджують за важливий внесок у розвиток співпраці між Національним університетом «Львівська політехніка» і Сілезькою політехнікою та за визначну наукову діяльність.

Доробок номінанта представила проректорка з науково-педагогічної роботи та міжнародних зв’язків професорка Наталія Чухрай, зауваживши:

– Попри всю багатогранність постаті професора Аркадіуша Менжика, це передусім відомий науковець. Основні напрями його наукових досліджень – динаміка машин, мехатроніка в медицині та проєктування військових транспортних засобів. На сьогодні в його науковому доробку понад 180 публікацій, зокрема 6 монографій і 2 посібники. Номінант був керівником і виконавцем проєктів, реалізовуваних, зокрема, із промисловими підприємствами Польської зброярської групи, а також спільно з Фондом розвитку кардіохірургії та науково-дослідними установами. Під його керівництвом реалізовано 16 науково-дослідних проєктів. Професорові Аркадіушу Менжику вдається ефективно поєднувати наукову роботу та виробничо-інноваційну діяльність. Упродовж останнього десятиліття він був членом численних наукових рад, зокрема Інституту полімерних і вуглецевих матеріалів у Забже, Інституту гірничих технологій KOMAG та Центру полімерних і вуглецевих матеріалів Польської академії наук.

Читайте також: Львівська політехніка на четвертому місці серед вітчизняних університетів і на 393-му ‒ в Європі

Професорка Наталія Чухрай наголосила, що в Сілезькій політехніці працювали й колишні ректори Львівської політехніки, які перенесли до Сілезії не лише свої наукові знання, а й приклади доброго адміністрування та спадкоємність традицій. Серед них – Едвард Сухарда, Адольф Йошт, Антоній Верещинський, Влодзімеж Бужинський.

Також проректорка додала, що в березні 2023 року Львівська політехніка та Сілезька політехніка підписали нову угоду про продовження освітньої й наукової співпраці між нашими університетами на найближче десятиліття і вже сьогодні планують нові проєкти й заходи.

Читайте також: Рідна катедра Фаріон вдруге підтримала професорку та її виховну й просвітницьку діяльність

Наталія Чухрай акцентувала й на тому, що за час своєї ректорської каденції професор Аркадіуш Менжик доклав багато зусиль до розвитку співпраці з Львівською політехнікою, зокрема:

У подячній промові «Поміж наукою та освітою. Місія сучасного навчального закладу в буремні часи» Аркадіуш Францішек Менжик зосередив увагу на ролі сучасного академічного закладу у збереженні найважливіших етичних цінностей, у відбудові та розвитку економіки й суспільного життя і передусім у формуванні інтелектуальних еліт майбутнього.

– Завданням університетів майбутнього є запровадження універсальної та практичної освіти й інноваційних досліджень на користь економіки знань. У цій моделі імпульси для розвитку та натхнення, які визначають напрями досліджень, значною мірою надходять з університетського середовища. Сучасний модерний європейський університет має три місії: проводити наукові дослідження, навчати й діяти на благо суспільства, що передбачає, серед іншого, поширення та популяризацію результатів досліджень і застосування їх в економіці, тобто комерціалізацію. Термін «третя місія» закладу вищої освіти з’явився разом із концепцією «підприємницького університету» Бертона Кларка. Впровадження результатів досліджень в економіку є суттєвим розширенням операційної моделі сучасного університету. Це також має значний вплив на спосіб управління університетом. Сучасна модель «підприємницького університету», яка поєднує дослідження, освіту й інновації, часто з’являється у стратегіях польських університетів. Сьогодні для наших університетів стає викликом поліпшення навчального процесу, з одного боку, та якості досліджень – з другого.

Окрему увагу Аркадіуш Францішек Менжик надав війні в Україні.

Згідно з даними, отриманими Конференцією ректорів академічних шкіл Польщі, внаслідок війни до кінця 2022 року в польських університетах навчалося приблизно 21 000 студентів-біженців. А витрати польських університетів та академічних інститутів на підтримку українських біженців від початку нападу, включно з найманням персоналу, наразі оцінюють приблизно у 350 мільйонів злотих.

Читайте також: Ірину Фаріон звільнили з роботи у Львівській політехніці

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів