Скільки російських енергоресурсів купить Європа у 2023 році, - Bruegel
17:30 7 квітня 2023 р.
Аналітики центру Bruegel підрахували, що всупереч санкціям Європа цього року все ж таки змушена буде купити у Росії газу і нафти на суму від 14 до 69 млрд доларів.
Свої розрахунки аналітики опублікували на сайті Bruegel, пише Dailylviv.com.
Верхній рівень ймовірних закупівель - 69 млрд доларів - трохи більший, ніж загальний обсяг військової допомоги Україні з боку всіх її союзників.
Втім, навіть якщо ЄС зможе скоротити закупівлю російської нафти, вона буде спрямована на азійські ринки, і це не надто вплине на доходи Росії та її здатність вести війну. А повністю відмовитися від російського газу Європа поки що не може.
Загалом потенціал санкцій близький до вичерпання, а отже, вирішальну роль у самопочутті російської економіки та російського бюджету гратимуть ціни на нафту. Після піків першої половини 2022 року ціни на нафту восени стабілізувалися, а на початку 2023 року знову почали знижуватися. В результаті ціни на російську Urals виявилися нижчими за 50 доларів за барель, що призвело до значного падіння доходів російського бюджету. Тому несподіване рішення країн ОПЕК+ скоротити видобуток сумарно на 1,6 млн барелів на добу, що спровокувало зростання цін, надасть значну підтримку Путіну у веденні війни в Україні та протистоянні санкціям. Ефект цього рішення, найімовірніше, перекриє можливі додаткові санкції ЄС проти російських енергоносіїв.
Здатність Росії фінансувати війну залежить від її нафтогазових доходів. У 2022 році вони були рекордними за всю російську історію і склали $384 млрд, що випливає з даних Федеральної митної служби РФ. Середня ціна бареля російської нафти марки Urals у 2022 році зросла до $76 - проти $69 у 2021-му, а ціна на газ - до $1500 за 1 тис. кубометрів, що дозволило «Газпрому» наростити виторг навіть за умов різкого зниження постачань до Європи. Безпрецедентні експортні доходи компенсували ефект від численних санкцій, насамперед рекордний відтік капіталу, і російська економіка зуміла уникнути жорсткої посадки.
До запровадження нафтового ембарго найбільшим покупцем російських енергоресурсів був Європейський Союз. 2022 року він заплатив Росії майже 140 млрд євро: 83 млрд — за нафту, 53 млрд — за газ, ще 3 млрд — за вугілля. Для порівняння, у 2021 році Росія отримала від експорту до Європи 123 млрд євро, у пандемійному 2020-му - 68 млрд, у 2019-му - 112 млрд.
Бельгійський аналітичний центр Bruegel оцінив, яку суму Росії вдасться вторгувати на європейському ринку у 2023-му з урахуванням нафтового ембарго та обмежених поставок газу. Вона становитиме від 14 до 69 млрд євро. А в базовому сценарії – 29 млрд євро.
Експерти Bruegel зазначають, що енергетичні санкції ЄС залишаються неповними, доки Росія може продавати свій газ без обмежень. Якщо реалізується екстремальний сценарій зі збільшенням обсягу прокачування по трубопроводах, що залишилися, і зростанням цін, російські доходи від експорту газу в 2023 році будуть не набагато нижчими, ніж у 2022-му. При цьому, у разі подальшого скорочення постачання російської нафти до Європи, її обсяги можуть бути перескеровані до Азії. Втрати російського бюджету будуть незначні. Навпаки, газ у разі запровадження проти нього санкцій перескерувати буде неможливо. Однак у Європи і так занадто напружений енергобаланс, і негативний ефект для неї від скорочення поставок газу буде не меншим, ніж для Росії.
Довідково
Bruegel — європейський аналітичний центр, який спеціалізується на економіці. Заснований у 2005 році. Членами Bruegel є уряди держав-членів ЄС, міжнародні корпорації та установи.
Російський експорт зріс після повномасштабного нападу Росії в Україну, — ЗМІ
Які країни світу продовжують купувати російську нафту і газ: що зміниться
раїни ЄС мусять припинити імпорт нафти й газу з росії: заяв про це замало
Данія запровадила мораторій на купівлю російської нафти
Росія окупувала майже половину усіх викопних ресурсів України
Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook