Мама з Донеччини, яка з сімома дітьми евакуювалася на Львівщину, здорова і може народжувати ще

14:03 29 червня 2023 р.

Війна до Клавдії Крох та її дітей - трьох доньок і чотирьох синів - прийшла торік у ніч з 10 на 11 березня, коли сім літаків бомбили село Яцківка, що у Краматорському районі Донецької області.

Багатодітну матір найлегше зустріти там, де треба клопотати про дітей. З тридцятип'ятирічною мамою сімох дітей Клавдією Крох, переселенкою з Донеччини, журналістка Dailylviv.com зустрілася у місці, де передовсім дбають про здоров'я матері. Біля гінекологічного кабінету безбар’єрного доступу в акушерсько-гінекологічному відділенні КНП “Центральна міська лікарня м. Борислава”. 

"Востаннє я була на гінекологічному огляді п'ять років тому, коли народила найменшу дитину, - каже Клавдія. - Те, що я тут зараз - просто збіг багатьох обставин". Вона не додає "важких", бо з 24 лютого 2022 року  це слово є за замовчуванням у кожному реченні розповідей вимушено переміщених осіб, які втікали від війни, що наздоганяла.

Війна до Клавдії та її дітей - трьох доньок і чотирьох синів - прийшла торік у ніч з 10 на 11 березня, коли сім літаків бомбили село Яцківка, що у Краматорському районі Донецької області. Сім’я ту ніч провела у підвалі. Наступного дня всі втекли з села у місто Лиман, де ще місяць переховувалися від обстрілів у школі, в якій навчалися старші діти. Згодом місцевий дільничний допоміг Клавдії з дітьми евакуюватися двома машинами до Слов’янська.

“У Слов’янську нас військові скерували до волонтерів, які відвезли нас у Чернівці. Звідти ми вирушили до Львова. 11 квітня у Львові, на стадіоні "Арена Львів", куди звозили усіх біженців, нас відрядили у Борислав. У Бориславі наша сім’я спершу проживала у приміщенні середньої школи №3. Згодом, оскільки нас аж восьмеро, вирішили шукати окреме помешкання. Вчителька зі школи нам підшукала кілька варіантів у довколишніх селах. Так ми опинилися в селі Попелі. З 5 травня минулого року винаймаю цей будинок у його господарів. Щомісяця їм оплачую за оренду 700 грн, в середньому

2000 грн виходить оплата за всі комунальні послуги. Вдячна господарям що дозволили тримати невеличку господарку: годую 11 курей, 4 гуски та одну качку. З нами також проживають три котики й пес".

Найстаршій доньці - 16 років, наймолодшій – 5. Її донині Кладія годує грудьми. Каже, що до війни вже майже припинила годувати, але, коли розпочалося повномасштабне вторгнення та обстріли, це єдине, що могло заспокоїти дитину й зняти стрес від пережитого.

Згадали в розмові й про батька дітей Клавдії. Напередодні війни жінка розлучилася з чоловіком, який зловживав спиртним і підіймав руку на дружину й дітей. Лиманський суд за вчинення домашнього насильства присудив йому тоді 200 годин громадських робіт, які він донині ще не відпрацював. Тепер чоловік також живе і працює на Львівщині - за кільканадцять кілометрів від Борислава. Клавдія час від часу привозить до нього дітей, щоб вони не втрачали зв'язок з батьком.

Про гінекологічний кабінет безбар’єрного доступу Клавдія довідалася у соцмережі, в групі «(НЕ)Типовий Борислав», яку час від часу переглядала, оскільки там розміщують корисну інформацію для переселенців, зокрема, про те, що відбувається у територіальній громаді Борислава. Так натрапила на інформацію про відкриття цього кабінету. Оглянула фото з відкриття, прочитала схвальні коментарі та відгуки, тому вирішила й сама скористатися його послугами. Коли сама виховуєш семеро дітей, треба подбати про своє здоров'я.

"Коли я сюди звернулася, мене одразу, без черги, взяли на обстеження, - каже Клавдія. - Нічого злого для здоров'я не було виявлено. Лікар після огляду сказав, що я можу ще народжувати".

"У цьому кабінеті можуть пройти обстеження усі мешканки Борислава та жінки-переселенки, які вирішили здійснити візит до лікаря акушер-гінеколога. Ми нікому не відмовляємо, всіх оглядаємо, - розповідає Юрій Трускавецький, завідувач акушерського-гінекологічного відділення КНП “Центральна міська лікарня м. Борислава”, міський акушер-гінеколог міста Борислав. - У цьому кабінеті проводимо огляд та обстеження жінок після пологів, консультуємо вагітних. Тут є можливість послухати серцебиття плоду, зробити його заміри".  

За словами Юрія Трускавецького, з відкриттям гінекологічного кабінету безбар’єрного доступу лікарня отримала нове обладнання й нові можливості для проведення обстеження жінок, які належать до малорухомих груп населення, зокрема жінок з інвалідністю. Завдяки кріслу-трансформеру жінка тут може пройти обстеження, що максимально наближені до її фізіологічних потреб. Крісло-трансформер автоматично підіймається та опускається під різними кутами й нахилами.

Кабінет працює в акушерсько-гінекологічному відділенні міської лікарні Борислава, тому тут є можливість приймати жінок цілодобово. Наприклад, якщо пацієнтка потрапляє в лікарню з якимись ризиками або кровотечею, то цей кабінет може виконувати функцію і приймального відділення. Під час огляду жінок роблять забір на цитологію та мазок на флору, що визначає необхідність стаціонарного лікування.

"Гінекологічний кабінет безбар’єрного доступу працює вже більше 5-ти місяців, - інформує Юрій Трускавецький (на світлині вгорі). - За цей час наші лікарі обстежили майже 200 жінок. Хочу зауважити, що це гінекологічне крісло-трансформер - єдине на всю лікарню і подібного немає в Бориславі. Тому жінки охоче йдуть на огляд у нашу лікарню. Інформацію про наш кабінет і його можливості надають сімейні лікарі, а також лікарі в жіночій консультації. Також про роботу нашого кабінету багато розповідали у соціальних мережах. Але найкраща реклама тоді, коли колежанка порадить своїй подрузі звернутися до нас".

"Варто наголосити, що послугу тут всі жінки - за їхнього бажання - можуть отримати конфіденційно, без розголошення будь-яких особистих даних, - каже Тетяна Шульц, начальниця відділу соціальної підтримки окремих категорій громадян та осіб з інвалідністю управління праці та соцзахисту населення Бориславської міської ради. - Насамперед це стосується дівчаток-підлітків, які проживають у сім’ях, в яких вчинялося домашнє насильство і, відповідно до чинного законодавства, вони також є постраждалими. Їм повідомляємо про цей кабінет, де вони можуть безплатно у будь-який зручний для них час отримати усю необхідну для них інформацію, медичну консультацію та огляд".

Відділ, яким керує Тетяна Шульц, безпосередньо працює з жінками, постраждалими від домашнього насильства, внутрішньо переміщеними, особами з інвалідністю. Жінки, яких працівники відділу скеровували сюди на огляд і які проходили та отримували медичну консультацію у цьому кабінеті, були задоволені якістю послуг, які вони тут отримали.

Довідка

За підтримки Фонду народонаселення ООН/UNFPA в 30 нових районах Тернопільської, Івано- Франківської, Черкаської, Чернігівської, Сумської, Житомирської, Кіровоградської, Львівської, Одеської, Рівненської, Хмельницької, Чернівецької областей облаштовано гінекологічні кабінети безбар’єрного доступу для жінок, які постраждали від гендерно обумовленого насильства. У рамках цього проекту Український жіночий фонд відкрив 20 таких кабінетів у першому кварталі 2023 року в шести пілотних областях. Чотири з них - на Львівщині: у Буську, Самборі, Стрию та у Львові. У Бориславі кабінет обладнав Благодійний фонд "Здоров’я жінки і планування сім’ї" в рамках заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення і за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.

Інформаційний супровід створення 30-ти кабінетів, облаштованих Українським жіночим фондом та Благодійним фондом "Здоров’я жінки і планування сім’ї", здійснює УЖФ через партнерські місцеві організації. На Львівщині це Фонд ГО «Центр «Жіночі перспективи».

Гінекологічний кабінет безбар’єрного доступу враховує потреби жінок з інвалідністю, жінок літнього віку та інших вразливих верств населення в отриманні послуг з сексуального та репродуктивного здоров’я. Тут медичну допомогу надають усім жінкам, незалежно від способу пересування (крісло колісне, милиці, протези тощо), порушень опорно-рухового апарату, віку та статусу, наявності різних порушень і захворювань.

У кабінеті є все необхідне для того, щоб надавати гінекологічні послуги комфортно - і для пацієнтки з інвалідністю, і для медичного персоналу:

●        гінекологічне крісло з регулюванням висоти;

●        спеціальні опори-поручні;

●        підіймальний пристрій;

●        достатньо місця для маневрів на кріслі колісному;

●        медичний персонал проходить спеціальну підготовку, як допомогти пацієнткам з інвалідністю почуватися максимально комфортно при огляді.

Станом на 01.01.2023 року в Бориславській міській територіальній громаді обліковано 3391 внутрішньо переміщених осіб, з яких жінок – 2236, а осіб з інвалідністю 147.

Було 486 звернень з приводу вчинення домашнього насильства, з них від жінок – 445 (в тому числі й жінок ВПО).

15 років не була в гінеколога: історія стриянки, яку успішно прооперували лікарі з Краматорська

Утекла з дітьми від чоловіка з посттравматичним синдромом у притулок до Львова

У Львові відкрили кабінет безбар’єрного доступу для жінок, які постраждали від насильства

Жінок, які постраждали від гендерно обумовленого насильства, запрошують у кабінети невідкладної допомоги

dailylviv.com

Вифлеємський вогонь миру на шляху до Львова. Де передаватимуть

Бюджет Львова на 2025 рік буде майже пів мільярда менший аніж цьогорічний

Від сьогодні заплатити за проїзд у Львові можна через мобільний додаток е-квитка. Відеоінструкція

Для очищення автошляхів Львівщини залучили таку саму кількість техніки як і у Львові

Завтра на Львівщині буде від – 5° морозу до 3° тепла

Шість гуртожитків і один навчальний корпус Львівської політехніки не залежать від графіків вимкнення світла

У Львові лише 9% пасажирів розраховуються готівкою у громадському транспорті

Роботу снігоприбиральної техніки у Львові можна відстежувати онлайн

4 роки за ґратами проведе мешканець Нового Роздолу за ухилення від мобілізації

Майже усі школи Львова облаштовані тенісними столами

Програма різдвяних подій у Львівській громаді

У поваленні Асада не останню роль зіграла Україна

Укренерго фіксує високий рівень споживання електроенергії

Генштаб підтвердив ураження російської нафтобази на Брянщині

У Самборі у ДТП травмований водій легковика

У Львові затримали чоловіка за братовбивство

Дубляни залишилися без води. Працюють два водовози

ЛМР для очищення міста від снігу залучила 80% одиниць від наявної спецтехніки

Поліція проводить обшуки в Укрзалізниці

Ростислав Буряк, Володимир Воробець, Олег Пашковський, Володимир Тетерко. Львівщина прощається з Героями

В Україні зростають ціни на газ

Львівщина буде до кінця доби зі світлом. Графік обмежень 11 грудня скасовано

Львівобленерго посунуло графік вимкнення електроенергії 11 грудня на одну годину

72 453 одиниці зброї є на руках у мешканців Львівщини. Якої найбільше (відео)

Понад 5 тисяч українців придбали нові авто у листопаді

Потягом з Києва до Ужгорода через Кам'янець-Подільський і Львів

На війні з перших місяців, нагороджений «Сталевим хрестом». Львів прощається з Володимиром Воробцем

Графік відключення електроенергії у Львівській області 11 грудня

Укренерго повідомило алгоритм графіку відключень електроенергії 11 грудня

Сніг, ожеледиця. Синоптики попередили про погіршення погоди на Львівщині

Загиблі, поранені, люди під завалами. Російські терористи вдарили по Запоріжжю

Приватбанк, Mono, Ощадбанк, ОТП, Правекс, ПУМБ, Райффайзен, Таскомбанк обмежили карткові перекази

Медицина майбутнього. У Львові створюють ще одну локацію сучасного хабу MonoDoctor

Мирні переговори щодо України можливі цієї зими - Туск

Австралія, третя після США і Великобританїї, випробування крилату ракету «Томагавк»

На Миколаївське АТП склали сім постанов про порушення

На Львівщині троє чоловіків в присутності дітей закололи вилами бобра

Суд скасував рішення ЛМР про 60 безоплатних поїздок в місяць для пенсіонерів та людей з інвалідністю

Воїна зі Стрийщини нагородили відзнакою Головнокомандувача ЗСУ «Золотий хрест»

В окупованому Єнакієвому оголосили евакуацію через вибухи