23:32 5 вересня 2014 р.
Фото: Radiosvoboda.org
На цьому наголосив у п’ятницю, підбиваючи підсумки 5 вересня, керівник ЦВПД і координатор спільноти «Інформаційний Спротив» Дмитро Тимчук.
Керівник Центру військово-політичних досліджень і координатор спільноти військових експертів «Інформаційний Спротив» Дмитро Тимчук розпочав у п’ятницю коментувати підсумки 5 вересня традиційно – «з поганого:
1. На переговорах контактної групи між представниками України, «ДНР» і «ЛНР» за участю ОБСЄ був підписаний протокол про припинення вогню з 18.00 сьогоднішнього дня. За задумом, подальші переговори про вирішення конфлікту повинні вестися в умовах перемир'я.
Це можна було б цілком віднести до «хорошого», якби лідери терористів чи не поспішили заявити: перемир'я не означає, що курс на від'єднання від України «ДНР» і «ЛНР» яким-небудь чином зміниться.
Тут складно коментувати. Будь-кому ясно, що Путін не думає упускати Донбас, а тому перемир'я, на жаль, може носити лише тимчасовий характер – надії на мирне врегулювання вкрай мало. Якщо, звичайно, ми не вирішили розпрощатися з цим регіоном, а пізніше – як мінімум зі ще шістьма областями України.
2. За даними групи «ІС», на звільнених від терористів територіях Донбасу ситуація залишається далекою від стабільності. З усіх щілин лізуть вчорашні сепаратисти-терористи та їхні посібники – від дрібних місцевих чиновників і криміналу, до правоохоронців, які залишилися безкарними за зраду.
Уся ця шушера дещо заспокоїлася, побачивши, що її ніхто не бере під білі ручки й не вимагає відповіді за минулі грішки. А тепер починає братися за старе, тобто гадити (поки що – нишком). Якщо спецслужби й МВС екстрено не почнуть вживати заходів – ми вже дуже скоро неприємно здивуємося: як швидко можна розтринькати все плоди локальних перемог.
3. Президент Чехії Мілош Земан не вважає дії Росії на сході України агресією. На його думку, кількасот «російських добровольців» «не можуть розцінюватися як російське вторгнення». «Необхідно чесно визнати, що в Україні йде громадянська війна», – ляпнув це престаріле диво.
Ми, українці, звикли до політичної проституції в нашому політичному середовищі. Але президент Чехії зараз показує майстер-клас нашим рідним політичним повіям до нього дуже далеко.
Адже зовсім недавно сам Земан стверджував, що західні країни повинні будуть почати «серйозні дії», аж до відправки військ НАТО, «якщо Росія спробує захопити нові території України». «Я ніякий не бойовий яструб, але спроба захоплення східних територій України – це для мене та межа, яку не можна переступати», – віщав він.
Так, пане Земан, ви точно не яструб. І навіть не курка. Ви більше нагадуєте щось із класу рептилій.
І особисто я щиро радий тому, що величезна кількість чехів – і я це точно знаю, – ніяк не поділяє ваших путінофільскіх та українофобських заяв. Як кажуть у коханій вами Росії, в сім'ї не без виродка.
Із хорошого:
1. І знову з приводу головної новини за сьогодні – про припинення вогню на Донбасі.
Скажімо чесно: про те, чого варті домовленості з терористами про «припинення вогню», ми дізналися в червні.
Пауза буде гарантовано використана ними для нарощування сил, перекидання нової зброї й підрозділів з Росії та підготовки до наступу. Та й саме «перемир'я», не виключено, знову буде тільки з українського боку.
Але сьогодні перемир'я вкрай потрібне й нашим військам. Бадьоре вторгнення в Україну російської армії не пройшло безслідно – наші війська, й до цього декілька місяців вимотані в боях, терміново потребують передишки.
Не буду розписувати те, як все погано – й без мене умільців вистачає. Але дуже сподіваюся, що нашим військовим керівництвом це перемир'я буде використане з розумом. Якщо, звичайно, в української влади ще є воля воювати за свою землю.
2. Сьогодні «ДНР» вкотре довела свою африканську сутність. Щойно керівництво цієї терористичної організації поперли на переговори в Мінську, як у «ДНР» відбулася спроба, як назвав її «міністр держбезпеки ДНР» Льонька Баранов, «державного перевороту».
За словами Баранова, якийсь пройдисвіт Володимир Акінфєєв, дружбан і товариш по чарці нинішніх ватажків «ДНР», спробував захопити в Донецьку «владу». Він «відсторонив від посад декілька міністрів», виписав ордери на арешт «активістів ДНР» і посадив у підвал секретарку Баранова (я так розумію, секретарка Баранова – це символ «державної влади» в «ДНР»).
Що тут можна сказати. Вовку Акінфєєва цілком можна зрозуміти: йому теж покерувати хочеться. Що – всяким баригам можна, а йому не можна?
Так що, панове «прем'єр-міністри ДНР», акуратніше в лазні спиною до своїх подільників повертайтеся. Всяке може трапитися.
3. Прем'єр Італії Ренці закликав НАТО «рішуче підтримати Україну», й пообіцяв, що його країна продасть Києву 90 бронемашин «Iveco».
Так, 90 ББМ (навіть такі хороші, як Iveco) не врятують ситуацію з переоснащенням української армії. Але це дуже важливе досягнення для Києва: вперше з початку конфлікту на Донбасі західна країна погоджується продати нам не продукцію подвійного призначення або «суто оборонну», а «повноцінний» зразок військової техніки. Так що навіть не знаю, в якій сфері цей успіх більш відчутний: у військово-технічній або військово-політичній.
4. І знову про санкції проти РФ. По-перше, радує позиція, висловлена прем'єром Великої Британії Кемероном, що оголошене перемир'я на Донбасі ніяк не вплине на запроваджувані проти Росії санкції – хіба що після встановлення повного світу в Україні.
По-друге, ЄС може заборонити контрольованим державою російським нафтовим компаніям залучати кошти на європейських ринках капіталу. Великий привіт хлопцям із «Роснефти», «Газпромнафти» і «Транснафти». Це вже удар по російським розпродажам енергетичних ресурсів – священній корові імперії Путіна.
І хоч ми бачимо, що Кремль поки що не особливо реагує на запроваджувані санкції, але будь-яка жировий прошарок рано чи пізно закінчується. Навіть у зажерливого російського ведмедя».
Дмитро Тимчук повідомив це сьогодні, 5 вересня, на своїй сторінці в інтернет-мережі «Facebook» й на сайті «ІС».