15:45 19 серпня 2015 р.
Активісти-скульптори та мистецтвознавці зініціаювали створення у Львові парку сучасної скульптури. Наразі це лише їхня ідея, на яку міська влада не поспішає вілгукнутися.
Про це сьогодні, 19 серпня, під час прес-конференція на тему:
"У Львові створять Парк сучасної скульптури. Презентація книги Ореста Голубця "Сучасна скульптура Львова", яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив професор Львівської національної академії мистецтв, доктор мистецтвознавства Орест Голубець.
- Ми робимо парк скульптури, щоби показати людям як виглядає сучасна скульптура. За кордоном немає потреби робити такі парки. Тому що там сучасна скульптура є частиною урбаністичного простору. У нас по місту поставити такі скульптури трохи складніше, Львів – місто історичне., - каже він.
За його словами, наприкінці1980-х – початку 1990-х років почалися швидкі зміни у мистецькому середовищі.
- Перед нами відкрився весь мистецький світ, від якого ми тривалий час були ізольовані. І в найтяжчій ситуації опинилася скульптура. Зміни в скульптурі відбуваються дуже повільно. Дуже швидко змінився живопис, дуже швидко пройшли зміни в сучасних мистецьких течіях, втратило свою популярність ужитково-прикладне мистецтво, яке були дуже популярне у Львові. А зі скульптурою ситуація була досить складною, - каже Орест Голубець.
Завужене розуміння скульптури, за його словами, призводить до дуже прикрих речей у Львові.
- Сучасне образне мислення має проблеми. При цьому ці люди, які зараз працюють у середовищі скульптури, старшого і середнього покоління, вони не винні. Бо вони формувалися в такій ситуації, в такому суспільстві, яке було ізольованим. У підсумку ми маємо скульптуру – суміш 19 століття і тоталітарної радянської гігантоманії, - вважає мистецтвознавець.
Під час прес-конференції він представив книгу "Сучасна скульптура Львова", де вміщено роботи 12 авторів. Орест Голубець зауважив, що більшість з цих авторів не мають шансів стати авторами пам’ятників у Львові, тому що їхнє образне мислення є дещо іншим.
- Скульптура може бути різною, починаючи від неореалістичних форм і завершуючи абстракцією чи гіперреалістичними скульптурами. Просто ми не звикли, що скульптура може бути такою різноманітною, - каже він.
За словами скульптора, автора ідеї створення Парку сучасної скульптури Віктора Проданчука, наразі місця для майбутнього парку нема.
- Це можна зробити в парку Франка чи в Стрийському, чи в Парку культури. Ми ще будемо обговорювати місце, - каже він.
Скульптори з України чи світу могли би подавати свої пропозиції на конкурс (опис та концепцію), а комісія, створена зі спеціалістів, – відбирати найцікавіші, - пропонує Проданчук перевірений у Києві ( там є аналогічний парк) механізм відбирання робіт.
Потім керівництво парку виставляє роботи-переможці на сайті і шукає спонсорів та меценатів. Автор за ці кошти виготовляє скульптуру і встановлює скульптуру на наданому владою місці.
- За кордоном це виглядає так: міська рада дає кабінет і зарплату працівникам парку. Як це буде у Львові: чи на громадських засадах, чи буде створюватися спеціальний фонд і звертатися в ЮНЕСКО, в європейські культурні фонди, ми ще не знаємо, - каже Віктора Проданчук.
За його словами, якщо меценати матимуть бажання, то на скульптурі буде зазначено, що саме він дав певну суму на цю роботу.
Скульптури, які там стоятимуть, не мають авіддзеркалювати певних історичних осіб.
- Це має бути парк сучасного образного мислення. Ми звикли, що якщо у нас ставиться скульптура, то це обов’язково комусь присвячена, щоб це був образ і щоб він був подібний до живої людини, - каже він.