Що сталося у Харкові 24 лютого: державна зрада чи боротьба за владу

10:12 3 жовтня 2022 р.

Фото до новини

Кілька тижнів тому затримали колишнього керівника Харківського обласного управління СБУ Романа Дудіна. За версією слідства, у перший день війни він за власною ініціативою почав діяти на шкоду обороноздатності і державній безпеці країни.

Головне звинувачення полягало в тому, що 24 лютого 2022 року, в перший день повномасштабного вторгнення, Дудін замість підпорядкуватися військовому командуванню почав тягнути ковдру на себе. Про це розповідає Судовий репортер, пише Dailylviv.com.

Зокрема, за його вказівками спецпризначенці виставили із власного кабінету голову Харківської обласної військової адміністрації Олега Синєгубова. І не дали очільнику області взяти участь по захищеному каналу зв’язку в селекторній нараді з Офісом Президента України. Натомість на зв’язок з головнокомандувачем із кабінету Синєгубова вийшов підлеглий Дудіна. Паралельно у ЗМІ вже було запущено інформацію про втечу керівництва ОДА з регіону.

Попри таку скандальну подію, Дудін залишався на посаді до 31 травня, коли був офіційно звільнений президентом.

11 вересня Дудіна затримали у помешканні батьків. Повідомили підозру в державній зраді та самовільному залишенні місця служби в умовах воєнного стану (ч. 1 ст. 111, ч. 5 ст. 407 КК України). А наступного дня суддя Печерського суду Світлана Волкова помістила його під варту без визначення застави. Адвокат Андрій Доманський просив віддати підзахисного йому на поруки, але в цьому було відмовлено.

У засіданні апеляції 29 вересня підозрюваний Дудін після майже трьох тижнів ізолятора був буквально голодним до спілкування і намагався при нагоді розповісти якомога більше про свою справу.

Дудін пожалівся, що протягом перших 10 днів під вартою взагалі не мав можливості з ким-небудь спілкуватися чи отримувати хоч якусь інформацію:

«Лише один раз намагалися вивести мене для проведення допиту… Я на відео зазначив, що хочу присутності співробітників СБУ, які мають право давати команду на розголошення тих чи інших відомостей. Чому мені було відмовлено?! Під час допиту вбачалися намагання отримати [таємну] інформацію всупереч закону. Слідчий ДБР у присутності адвоката і конвою на пряме запитання моє: «Чи бажаєте Ви, щоб я порушив норми чинного закону?». Відповів: «Так»… Я є секретоносієм першої форми допуску та вимагаю присутності представників СБУ… Моя вимога нехтувалась… Було запропоновано дати покази без відповідного дозволу керівництва СБУ».

Прокурор Владислав Фомченков просив про закрите засідання з огляду на те, що документи нібито містять відомості, які становлять державну таємницю, стосуються обороноздатності держави, а також з огляду на воєнний стан у країні. Водночас на запитання судді прокурор підтвердив, що в першій інстанції таке клопотання не заявляв, бо в засіданні були тільки учасники процесу.

Суд вирішив проводити засідання відкрито, пояснивши прокурору, що, коли він оголошуватиме якісь секретні відомості, то публіка тимчасово полишить зал. Водночас прокурора закликали утриматися від розголошення держтаємниці. Адже наразі тільки оцінюється обґрунтованість підозри і наявність ризиків, а докази ще не досліджуються.

«Це суто політичне переслідування, щоб тримати мене під вартою на максимально жорсткому режимі… Щоб усунути дієвих керівників… Я знав про це кримінальне провадження з квітня, що воно ведеться… Ніколи не думав, що такий брєд, вибачте мене, це просто брєд… Що його можна отак-от зліпити! Ти береш по одній і ті самій ситуації два документа — і один протиречить іншому! — обурювався Дудін, — Я єдина людина, котра до 24-го числа публічно в ефірі заявила, що росіяни приготували 45 тисяч мусорних пакетів для трупів… Відкрито сказав, що готується вторгнення. Я єдина людина в цій країні, котра 24-го числа видала зброю приблизно 1,5-2 тисячі патріотів і учасників АТО».

Проти нього свідчить начальник гарнізону, який начебто закрив всі військкомати так, що 17,5 тисяч учасників АТО не змогли отримати зброю. І видавала зброю тільки СБУ. Коли росіяни 27 лютого зайняли 134-у школу в Харкові. Дудін каже, що там працював добровольчий підрозділ «Фрайкор», учасники якої отримували зброю саме у харківської СБУ зброю.

У матеріалах справи проти Дудіна є також показання мера Харкова, начальника Харківської ОВА, начальника обласної поліції. Кожен із них тепер стверджує, що саме він був головний у регіоні і ефективно протидіяв окупантам.

Так, Харківська СБУ, зі слів Дудіна, була чи не єдина структура, яка ефективно співпрацювала з ЗСУ. Дудін каже, що поки його підлеглі вживали першочергових заходів, будували барикади, зривали дорожні знаки, то губернатор Синєгубов 24 лютого начебто три години пив каву у Фельдмана.

Водночас прокурор посилається на протокол допиту начальника Харківської ВА Синєгубова, який розповів, що 24 лютого працівники СБУ усунули його від виконання обов’язків та захопили службовий кабінет із каналом урядового зв’язку, який в подальшому було виведено з ладу. Відсутність у голови ОВА зв’язку зі ставкою головнокомандувача ЗСУ поставила під загрозу обороноздатність регіону. Натомість Дудін начебто поширив неправдиву інформацію про втечу губернатора.

Підозрюваний, у свою чергу, переповідає, що Синєгубов розказував, що 24-го лютого дві години на вулиці оглядав приміщення для укриття. Мовляв, сам же спростовує звинувачення у тому, що його не допускали на робоче місце. А в цей час працівники СБУ займалися охороною об’єктів критичної інфраструктури, в тому числі, евакуацією Харківського апеляційного суду, включаючи матеріали справ та архіви.

Але проти Дудіна свідчив не тільки голова обласної військової адміністрації.

Мер Терехов у своїх показаннях підтвердив факт усунення працівниками СБУ Синєгубова та його дискредитацію. Заступник керівника Офісу президента Кирило Тимошенко розповів, що 24 лютого голова Харківської ВА повідомив про провокацію місцевої СБУ, працівники якої захопили його робочий кабінет і поширюють інформацію, що він утік із міста.

Місцеві чиновники і правоохоронці підтверджували, що напередодні, 23 лютого, у приміщенні Харківського управління СБУ відбулася нарада за участі всіх силових відомств, де був представлений командувач угрупування військ «Харків», у підпорядкування кого переходять усі правоохоронці і силовики на випадок запровадження воєнного стану.

Натомість Дудін його підлеглі начебто самоусунулися від оборони міста і покинули свою адмінбудівлю, без охорони і зі значною кількістю зброї всередині. Особовий склад харківських сбушників був відсутній із 24 лютого період по 10 березня, не беручи участі у контрдиверсійній діяльності та обороні Харкова.

Керівник поліції Харківської області Володимир Тимошко сказав слідчим, що 26 лютого дав команду спецпідрозділу «Схід» обороняти приміщення ГУ СБУ в Харківській області, яке до слова розташоване у сполученій будівлі з обласною поліцією. Офіс харківських сбушників був відчинений і не охоронявся, хоч містив багато зброї та боєприпасів. За словами Тимошка, спецпідрозділ «Схід» знищив диверсійно-розвідувальну групу РФ, яка збиралася зайняти приміщення СБУ. Тимошко сказав, що ще 24 лютого у телефонній розмові запитав Дудіна, чому залишили без охорони адмінбудівлю і де він сам, на що почув відповідь, що з приміщення всі виїхали, а його місцеперебування є таємницею. Дудін нібито порекомендував Тимошку зробити так само і вивезти особовий склад поліції із Харкова.

Показання проти керівника обласної СБУ дав один із підлеглих. Той розповів, що вранці 24 лютого Дудін викликав його до себе. В кабінеті також був заступника начальника управління Дармограй. Дудін начебто повідомив свідку та полковнику Дармограю, що голова Харківської ОВА покинув свій кабінет і унеможливив зв’язок із Офісом президента і головнокомандувачем ЗСУ, що ставить під загрозу обороноздатність регіону. Після цього свідок і полковник Дармограй у супроводі спецпризначенців попрямували в будівлю ОДА і кабінет губернатора. Близько 11.30 в кабінет також увійшов голова військової адміністрації Синєгубов у супроводі першого замголови облдержадміністрації, голови облради та мера Харкова Терехова. Дармограй одразу написав Дудіну на WhatsApp. На виконання вказівок Дудіна працівники УСБУ в Харківській області із спецпризначенців і погрожуючи застосуванням сили та спецзасобів, змусили начальника Харківської ОВА та його соратників покинути службові приміщення Харківської ОДА, супроводивши їх за ворота, чим відсторонили Синєгубова від виконання службових обов’язків.

Після цього представники СБУ замість Синєгубова за допомогою відеозв’язку взяли участь у селекторній нараді з Офісом Президента України, яка почалась близько 12 години. Від імені начальника Харківської обласної військової адміністрації доповіли ситуацію в регіоні та отримали інформацію, яка призначалась для Синєгубова.

При цьому один зі співробітників Харківської СБУ зробив фото порожнього кабінету голови обласної військової адміністрації. Ця світлина з’явилась в одному з Telegram-каналів — мовляв, керівництво покинуло місто. Пізніше слідчі ДБР знайшли адміністратора цього Telegram-каналу, який підтвердив, що опублікував фото за вказівкою співробітника СБУ.

Працівники Харківської СБУ потім пояснювали, що прибули до будівлі облдержадміністрації з метою безпеки її керівництва та працівників. Водночас на нараді їм повідомили, що керівництво ОДА начебто покинуло приміщення та межі області. У подальшому їм дана команда вивести із будівлі ОДА голову адміністрації Синєгубова, мера Терехова та інших осіб.

Винним Дудін себе не визнає і готовий пройти поліграф чи інше дослідження, щоб показати свою невинуватість. Підкреслює, що, попри війну, станом на день його звільнення СБУ в Харківській області не втратила жодного секретного документа, жодної матеріальної цінності і жоден працівник відомства не перейшов на бік ворога.

Висвітлення своєї справи у ефірі телемарафону «Єдині новини» Дудін називає інформаційною атакою. Хоче позиватися до всіх телеканалів, які це транслювали, і вимагати моральної компенсації у 39 мільйонів гривень. «Стосовно кожної особи, яка посміла відкрити свій рот і сказати про мене, мій підрозділ та мою родину, буде подана позовна заява», — пообіцяв Дудін.

Розповідає, що співробітники ДБР намагалися отримати інформацію щодо його контактів з американськими спецслужбами. Дудін просить інформувати про це Посольство США. Через ЗМІ він звертається до Сполучених штатів Америки і просить надіслати своїх представників у судові засідання.

Сьогодні ексочільник Харківської СБУ говорить, що готовий надати всі необхідні докази НАБУ як єдиній структурі, яка не втрапила у цей конфлікт між правоохоронними органами. Говорить, що нарахував 80 порушених статей КПК.

Дудін заперечує, що із початком повномасштабного вторгнення покинув Харківщину і поїхав до батьків у Волинську область. Натомість каже, що разом із спецпризначенцями за командою зверху вирушив до Києва, де займався охороною урядового кварталу. За його словами, до центру столиці були стягнуті всі спецпідрозділи, щоб утримати під контролем ключові урядові будівлі, бо поки вони не захоплені країна може вести переговори.

Експосадовець каже, що має на підтвердження своєї участі в охороні урядового кварталу сотні свідків і трафіки телефонних з’єднань, а також фото- та відеоматеріали. Запевняє, що з грудня минулого року і до травня 2022-го на Волинь ні разу не їздив.

Після роботи в Києві Дудін начебто отримав дев’ять бусів зброї та боєприпасів і вернувся з ними в Харків. «Якби я порушив наказ, хто би мені це дав?!» — обурюється колишній посадовець.

Після виходу із нарадчої кімнати судді оголосили, що залишають підозрюваного під вартою.

В Іспанії затримали блогера Анатолія Шарія, якого підозрюють у державній зраді

Немає часу займатися зрадниками: Президент позбавив звань двох генералів

СБУ спіймала Віктора Медведчука

Баканов - друг, але Україна - дорожча

Вирішується питання про звільнення 28-ми посадових осіб СБУ, - Зеленський

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів