У Польщі збільщується кількість людей, які вірять російській пропаганді - дослідження

11:26 31 січня 2023 р.

Згідно із найновішим дослідженням для Warsaw Enterprise Institute, у Польщі збільшується число осіб, передусім серед молоді, думки яких збігаються із пропагандистськими наративами Кремля щодо ставлення до Росії та війни в Україні, а також щодо тимчасово переміщених осіб і допомоги українцям

Про це повідомило Польське радіо, пише Dailylviv.com.

Зростає кількість поляків, чиї думки збігаються з російською пропагандою, особливо щодо ставлення до Росії та війни в Україні, — йдеться у звіті, опублікованому аналітичним центром Warsaw Enterprise Institute. «Війна ведеться не лише на полі бою, а й у свідомості людей», — зазначають експерти.

«Криза чи пропаганда? Ставлення поляків до війни в Україні» — друге дослідження, проведене Maison&Partners для Warsaw Enterprise Institute.

У вересні 2022 року та січні 2023 року дослідницька компанія попросила поляків визначити своє ставлення до восьми вибраних тез, які виявилися такими, що відповідають загальній меті наративів, експортованих Кремлем за кордон. Як наголошують автори дослідження, цей наратив покликаний послабити підтримку України в західних суспільствах і викликати соціальну напругу в країнах, куди виїхали українські воєнні мігранти, рятуючись від війни. Деякі з цих тез, як зазначається, прямо фігурують у заявах російських пропагандистів.

Відзначені у дослідженні тези: «Війна — це ліберальна змова західних еліт, тих самих, які планували пандемію», «Якби не розширення НАТО на Схід, путін не напав би на Україну та українців», «Біженці з України — це фактично економічні іммігранти», «Не треба допомагати Україні, поки вона не покається за Волинь і не засудить Бандеру», «Польща не може собі дозволити біженців», «Росію не треба дратувати, бо вона має ядерну зброю» , «Ми повинні сприяти миру будь-якою ціною — навіть ціною територіальних поступок України Росії», «Ми повинні припинити постачання зброї, тому що це ще більше розпалює конфлікт, який не має з нами нічого спільного».

Результати дослідження були представлені на пресконференції у Варшаві в понеділок.

Згідно зі опитуванням, 41 відсоток респондентів «повністю згодні» або «скоріше згодні» принаймні з чотирма тезами, викладеними в дослідженні, тоді як у вересні цей показник складав тільки 34 відсотки опитаних. Це зростання на сім відсотків. Водночас, як зазначається у дослідження, частіше вірять у тези, збіжні з російською пропагандою, молоді люди (віком 25-34 роки), які порівняно частіше користуються соцмережами.

Під час дебатів полковник Славомір Лазарек з Урядового центру безпеки зазначив, що «наразі ми зазнаємо атаки з боку Російської Федерації у поєднанні з Республікою Білорусь».

«Кремль методично вибудовував мережу впливу. Як це робиться? Виштовхую людей, у яких забираю можливість нормального життя (...) Погляньмо, що відбувається у Білорусі, там немає людей, які приїхали в Білорусь самі, спецслужби їх туди привезли. А пізніше, в атакованій країні, наприклад у такій Польщі, суспільство антагонізується через ЗМІ та політиків», — сказав Лазарек.

«На щастя, у нас є велика група біженців з України, і це той випадок, коли ми більше готові допомогти, і важче вплинути на антагонізми між двома групами. Операція вимушеної міграції призводить до того, що ми "наштовхуємо" одну групу на іншу і робимо так, щоб поляки говорили "у нас забирають роботу, хліб, медичну опіку". Ми пояснюємо, що вони погані», — зазначив експерт.

Він підкреслив, що свідома людина несприйнятлива до методів маніпуляції.

Полковник Адам Явор, офіцер запасу польських спецслужб, зазначив, що пропаганда та дезінформація є елементом воєнної науки в Росії. «Сучасна війна ведеться не лише на полі бою, а й у свідомості людей», — сказав він.

За його словами, росіяни програють війну в кінетичному значенні, але прогресують у сфері інформаційної війни. Він зазначив, що недарма молодь, яка користується соціальними мережами, є найбільш вразливою для дезінформації групою. «Соцмережі — це дуже вдячний театр війни. У 2015 році Шойґу (міністр оборони Росії) сказав, що смартфон, мікрофон, камера — це така ж зброя, як автомат Калашникова, і навіть ефективніша», — зазначив експерт.

Він підкреслив, що фейкові новини поширюються в сім разів швидше, ніж правдиві. Експерт ствердив, що найлегшою ціллю пропаганди є соціальна поляризація та конфлікти на основі політики та ідеології.

Томаш Врублєвський, президент Warsaw Enterprise Institute, оцінив, що на початковому етапі війни польська держава впоралася з цією загрозою тільки завдяки залишеному людям простору для дій. «Люди самі прийняли українців, могли вислухати ці історії та стали їх частиною. Це досвід, з якого має вчитися вся Європа. Цього не можна зробити без емоційної та активної участі власного суспільства», — зазначив він.

Як додав він, «війну неможливо виграти без підтримки суспільства». «Ми виграли цю війну. На сьогодні», — зазначив він.

Експерти також наголосили, що підтримка України є інтересом Польщі в багатьох вимірах.

Економістка Малґожата Старчевська-Кшиштошек з Варшавського університету зазначила, що, за даними Управління соціального страхування (US), у Польщі працює 700 тисяч людей з України (котрі приїхали після 24 лютого 2022 року — ред.). «Це майже п’ять відсотків професійно активних людей. (...) Ми маємо сьогоднішні дані Головного статистичного управління (GUS), які показують, що польська економіка зросла майже на п’ять відсотків. Пристойно виглядає і внесок в економічне зростання споживання домогосподарств», — зазначила експертка.

Вона наголосила, що в основному це пов’язано з напливом біженців з України. «Завдяки цьому наша економіка справді добре справляється», — додала Старчевська-Кшиштошек.

На думку експертів, щоб запобігти дезінформації, політичний клас має стояти над розколами. Вони ствердили, що соціальна освіта, спрямована на певні вікові групи, також є важливою. «Розвиток суспільної обізнаності є пріоритетом», — сказав полковник Славомір Лазарек.

У Польщі близько 3,5 млн біженців з України, - маршалок Сейму

dailylviv.com

У Білорусь готуються перекидати військову техніку РФ

У Львові дали 20 днів для демонтування самовільно встановлених МАФів

24 одночасних обшуки у чотирьох виробників сигарет. У схемі - відома служба доставки

Золотий Хрест на вишиванці. Трьох львів'ян-героїв проведуть в останню путь батьки і близькі

Укренерго прогнозує аварійні вимкнення з 18:00 до 23:00

У ЛОВА спрогнозували наступні вимкнення електроенергії і повідомили, де дивитися погодинні графіки

Крадіжка, спекуляції, втечі з тюрми. Оприлюднено справи спецсуду при Німецькому суді у Львові

300 тисяч грн на власну справу. На Львівщині ветерани війни та члени їхніх сімей можуть отримати безповоротну допомогу (відео)

На Львівщині відкрили нову тютюнову фабрику

У Сербії скандал через математичну задачу для школярів про російський наступ під Часовим Яром

Поліція затримала львів'янина, який крав гроші з телефону знайомого

Російські піхотинці зайшли до Вовчанська – Міноборони

Без крупи саго, осетрини та спаржі. Міноборони змінило меню для військових

На ТОТ окупанти вчать українських дітей робити «доноси»

В Україні повністю заблоковано виготовлення нелегального тютюну - Гетьманцев

Що таке аварійні відімкнення світла. Пояснення від YASNO

Назвали регіони України, де купують найчастіше нові автівки

Депутатка назвала найсуворіше покарання для ухилянтів

На Яворівщині автівка наздогнала фуру

Біля Львова не розминулися «Fiat» і «Škoda», є четверо потерпілих

Вимкнення неминучі. Що буде зі світлом та які графіки

США розглядають можливість передати Україні додаткову батарею Patriot - Bloomberg

У Жовкві, в найбільшій синагозі Європи, вшанували 125 праведників з Львівщини

На Львівщині скасовані аварійні вимкнення електроенергії

Український біженець з Польщі навів ракети на секретний склад з боєприпасами

Більше 20-ти людей аварійні бригади визволяли вночі і зранку з львівських ліфтів

Окупанти сповільнили наступ на Харківщині - ISW

Vodafone у Львові у критичній ситуації залишив своїх абонентів без зв'язку

Вранці знову застосовано екстрені вимкнення світла - Львівобленерго

На Львівщині вимикають світло аварійно, без графіків

У Львові та області запроваджені графіки аварійних вимкнень

Шість контейнерів зі США з унікальним обладнанням для симуляції роботи атомних реакторів приїхало до Львова

Фінансова підтримка закупівлі товарів для Сил оборони. Акредитація підприємств та волонтерських організацій

Паркувальний майданчик біля Личаківського цвинтаря хотіли зробити платним

Володимир Сойко та Богдан Дулик повернулися на Львівщину назавжди

Охочих допомагати мало. Шольц закликав збільшити постачання зброї в Україну

Британія не змушуватиме Україну відмовитися від частини її територій - Шеппс

Серія пожеж у Польщі породжує сумніви у їхній випадковості

Стало відомо, коли повноцінно запрацює реєстр військовозобов'язаних «Оберіг»

На Львівщині з трьома перевізниками достроково розірвали договори