Росія може атакувати найбільш слабку ланку НАТО

17:17 21 березня 2022 р.

Фото до новини

Москва прагнутиме оточити трьох нових балтійських членів НАТО і відрізати їх від Альянсу.

Через кілька годин після того, як 24 лютого російські ракети вперше вразили українські міста, командир німецького флоту Тер'є Шмітт-Еліассен отримав повідомлення про відправлення п'яти військових кораблів під його командуванням до колишньої радянської республіки Латвії, аби допомогти захистити найбільш вразливу частину східного флангу НАТО, інформує Український дощ. Про те як відреагував Альянс на повномасштабне вторгнення Росії в Україну у матеріалі Reuters, пише Dailylviv.com

Найслабкіше місце НАТО

Поспішне відправлення було частиною завдання, поставленого урядом Німеччини, з метою захисту району, який військові стратеги тривалий час вважали найслабшим місцем для Альянсу. Раптовий відхід суден продемонстрував, наскільки НАТО і Німеччина були налякані вторгненням Росії і зіткнулися з новою реальністю. На думку чиновників, дипломатів, співробітників розвідки та джерел безпеки ФРН, нова фаза російської агресії проти України є найсерйознішою загрозою колективній безпеці Альянсу з часів холодної війни.

16 лютого, коли розвідка показала, що вторгнення неминуче, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг назвав нинішню епоху «новою нормою».

НАТО, засноване у 1949 році для захисту від радянської загрози, нині стикається з поверненням до механізованої війни, величезним збільшенням витрат на оборону і новою залізною завісою, що впаде по всій Європі. Після спроб знайти нову роль після холодної війни і протидії тероризму після нападів на Сполучені Штати 11 вересня 2001 року, а також після принизливого виведення військ з Афганістану у 2021 році, НАТО знову захищається від свого початкового ворога.

Але є різниця. На початку лютого Китай і Росія оприлюднили потужну спільну заяву, в якій відкидають розширення НАТО в Європі та кидають виклик міжнародному порядку, очолюваному колективним Заходом. Китай відмовився засудити вторгнення Росії в Україну, яке Путін, як і Гітлер у 1939-му, називає «спеціальною військовою операцією». Старі плани часів холодної війни більше не працюють, оскільки НАТО з 1990-х розширилася на схід, приєднавши в 2004 році колишні радянські республіки - країни Балтії: Латвію, Литву, Естонію.

Пряме протистояння між НАТО і Росією може спричинити глобальний конфлікт

«Ми досягли переломного моменту, – сказав німецький генерал у відставці Ганс-Лотар Домрозе, який до 2016 року очолював одне з найвищих командувань НАТО в голландському місті Брунссум. - Зараз Китай і Росія діють узгоджено, сміливо кидаючи виклик Сполученим Штатам за світове лідерство... У минулому ми говорили, що стримування працює. Тепер ми повинні запитати себе: чи достатньо цього стримування?»

До розпаду Радянського Союзу НАТО могло стримати Радянський Союз, заблокувавши західний вхід у Балтійське море. Це блокувало Балтійський флот Радянського Союзу, щоб не допустити його до Північного моря, де його військові кораблі могли б атакувати конвої США з постачанням.

Сьогодні ролі НАТО і Росії помінялися місцями: Москва може оточити нових балтійських членів НАТО і відрізати їх від Альянсу. Якщо нова залізна завіса впаде, НАТО має переконатися, що її члени не стоять за нею.

Три крихітні країни із загальним населенням близько шести мільйонів людей мають єдиний сухопутний зв’язок з основною територією Альянсу. Між важкоозброєним російським ексклавом Калінінградом на заході та Білоруссю на сході проходить коридор довжиною близько 65 км.

Таким чином, мета Шмітта-Еліассена – зберегти водний шлях відкритим як лінію постачання до держав, що не входять до НАТО, Фінляндії і Швеції. Вважається, що на дні мілководного Балтійського моря лежать мільйони тонн старих мін, боєприпасів і хімічної зброї, що є спадщиною двох світових воєн.

За словами Шмітт-Еліассена, міни – чи то старі та нерозірвані, чи щойно закладені – можуть мати заряд, що не знищується. Міни можуть закрити гавані на кілька днів, поки територія "підмітається". Якщо це станеться в Прибалтиці, є ризик, що «полиці супермаркетів залишаться порожніми».

Навіть комерційні судна можуть стати військовим фактором у вузькому західному вході до Балтики, сказав він, посилаючись на такі сценарії, як інцидент у березні 2021 року, коли контейнеровоз Ever Given на кілька днів блокував рух через Суецький канал.

Яка наступна ціль?

Вирішальне значення для Балтії має сухопутний зв'язок Калінінград-Білорусь під назвою Сувалкський коридор. Його захоплення відрізало б країни Балтії від партнерів.

«Путін міг би швидко захопити Сувалкську щілину», — сказав Домрозе, німецький генерал у відставці, додавши, що це станеться не сьогодні чи завтра, «але може статися у будь-який момент».

Останні дії Путіна не всі були передбачуваними. 28 лютого він привів російські ядерні сили у стан підвищеної бойової готовності з риторикою, яку Столтенберг назвав «небезпечною і безрозсудною».

Кремль не відповів на запит про коментар. Путін каже, що занепокоєння Росії, висловлені впродовж трьох десятиліть щодо розширення НАТО, були відхилені Заходом, а пострадянська Росія була принижена після розпаду Радянського Союзу у 1991 році.

За словами диктатора, НАТО, як інструмент Сполучених Штатів, нарощувало свою армію на території України таким чином, що це стало загрозою Росії.

11 березня міністр оборони РФ Сергій Шойгу заявив Путіну, що Захід посилює військові сили поблизу західних кордонів Росії. Путін попросив Шойгу підготувати звіт про те, як реагувати.

У цей час президент України Володимир Зеленський попередив, що наступною метою Росії стануть країни Балтії. Балтійське море – це великий і насичений ринок перевезень контейнерів та інших вантажів, який з’єднує Швецію, Фінляндію, Естонію, Латвію, Литву та Росію з рештою світу.

Майже 25 років Захід вірив, що Росію можна приборкати дипломатією і торгівлею, щоб зберегти стабільність і безпеку в Європі. У 1997 році НАТО і Росія підписали «засновний акт», який мав на меті зміцнити довіру та обмежити присутність сил обох сторін у Східній Європі.

За словами адмірала США у відставці Джеймса Фогго, який командував флотами США та НАТО в Європі майже десять років до 2020 року, Альянс також прагнув побудувати партнерство з Росією, яка брала участь у навчаннях НАТО на Балтиці ще у 2012 році.

Після того, як Росія анексувала Крим у 2014 році, НАТО створило невеликі багатонаціональні бойові підрозділи в Польщі й трьох країнах Балтії, які служать передовою для стримування Москви. Але чисельність сил розроблена таким чином, щоб не порушувати «засновницький акт», який заважає НАТО переміщувати війська до країн Балтії та Польщі на постійній основі.

"Ми всі думали, що ворога більше не буде, - сказав Reuters голова військового комітету НАТО адмірал Роб Бауер. - Ми зараз зіткнулися з нацією, яка демонструє, що вона агресивна, що у неї є сили, які, як ми думали, більше ніколи не будуть використовуватися».

Хоча цифри постійно змінюються, після вторгнення кількість військовослужбовців під командуванням Верховного головнокомандувача Об’єднаними силами НАТО в Європі зросла більше ніж вдвічі - до приблизно 40 000.

Союзники НАТО також перемістили п'ять авіаносців у європейські води, в Норвегії та Середземному морі, збільшили кількість військових літаків у повітрі в повітряному просторі НАТО та більше, ніж удвічі збільшили розміри бойових підрозділів у країнах Балтії та Польщі. 

Позиція Німеччини

27 лютого канцлер Олаф Шольц заявив, що Берлін досягне цілі в 2% на оборонку - і пообіцяв вливати 100 мільярдів євро (110 мільярдів доларів) у військові сили щороку.

Німеччина деякий час була стурбована присутністю Москви в Балтійському морі. Після анексії Криму Берлін уклав союз західних флотів на Балтійському морі.

Незабаром після російського вторгнення Берлін оголосив, що закупить 35 винищувачів Lockheed Martin F-35 у Сполучених Штатів, щоб замінити свій застарілий парк Tornado.

Більше немає обмежень

Сполучені Штати також переміщують більше військової техніки до Європи, включаючи транспортні засоби та зброю - до Бельгії, Нідерландів, Німеччини і Польщі. 

Але – як і під час холодної війни – НАТО потрібно буде продовжувати спілкуватися з Росією, щоб уникнути ризику нещасних випадків з потенційно руйнівними наслідками, зазначають в Альянсі.

«НАТО несе певну відповідальність робити більше, ніж просто намагатися стримати Росію, — сказав Адам Томсон, колишній посол Великобританії в НАТО, а нині директор аналітичного центру Європейської мережі лідерів у Лондоні. - Йдеться про управління неминучою стратегічною нестабільністю». 

Російський бомбардувальник зайшов у повітряний простір Польщі з Волині

У Росії суд заборонив Facebook і Instagram, на черзі - YouTube: за що

Країни НАТО можуть ухвалити рішення про введення військ до України

Прем'єр Великобританії назвав наступну ціль Путіна

РФ вперше випустила гіперзвукові ракети по Україні: американці відстежували запуски

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів