Лише 6 з 10 випускників професійно-технічної освіти працюють в Україні, а 4 - за кордоном (відео)

18:43 21 грудня 2021 р.

Фото до новини

Більшість тих, хто поїхав за кордон, не працюють там за фахом, здобутим у закладі професійно-технічної освіти в Україні.

У Львівському пресклубі відбулася пресконференція на тему "Аналіз та прогнозування регіональних ринків праці. Підсумки програми «EU4Skills: кращі навички для сучасної України» та Державної служби зайнятості, пише Dailylviv.com.

Під час пресконференції Василь Барилюк, директор Львівського обласного центру зайнятості, підбив підсумки річної роботи за кількома важливими напрямами.

Приводом для пресконференції стало опитування на Львівщині роботодавців і випускників професійно-технічних закладів про їхні потреби для того, щоб раціонально планувати регіональне замовлення у майбутньому: короткострокове і довгострокове. Львівщина - одна з пілотних областей проєкту «EU4Skills: кращі навички для сучасної України». 20 грудня у Києві відбулася презентація цієї програми, підбито піврічний підсумок її роботи. 

- Львівщина добре зробила свою роботу, - наголосив Василь Барилюк. - Це спільна заслуга обласного центру зайнятості і всіх служб, департаментів освіти і економічної політики Львівської облдержадміністрації. Тим паче, шо вже кілька років департамент економічної політики ЛОДА проводить аналогічні дослідження, і наші регіональні замовлення вже раніше були грунтовані на таких опитуваннях. 

У європейській програмі «EU4Skills: кращі навички для сучасної України» задіяно 10 областей, в тому числі і Львівщина.

- Зараз ми провели опитування дещо ширше: 1782 підприємства, починаючи від 167 великих підприємств, середніх - 366, малих підприємств - 567 і мікропідприємців - 282, - сказав Василь Барилюк. - Відповідно всі категорії і типи підприємств були опитані. Яких їм фахівців потрібно? Якого ступеня підготовки? З іншого боку було опитано 1786 випускників професійно-технічних закладів щодо того, як вони почуваються після закінчення? Чи вони працюють за фахом? Чи вони займаються роботою, до якої їх навчали? Наскільки якість підготовки їх у професійно-технічних закладах відповідала запитам роботодавців? Усі ці цифри ляжуть в основу регіонального замовлення для департаментів економічної політики і освіти.

Василь Барилюк зауважив, що ринок праці Львівщини має певні відмінності від інших ринків праці. У зв'язку з ковідом Львівська область постраждала економічно найбільше. На Львівщині держава надала підприємцям і підприємствам понад 500 млн грн на підтримку у випадку часткового безробіття. Шосту частину всіх коштів із загальної всеукраїнської суми на ці цілі, що становила близько трьох мільярдів. А у Львівській області постраждали найбільше Трускавець, Моршин. Там у санаторіях люди опинилися без роботи на тривалий період - більше року. 

- До ковіду на Львіщині було на обліку 28-30 тисяч безробітних, а зараз - 11 300. І за зниженням рівня безробіття Львівщина на першому місці в Україні, за винятком столичного Києва. Ситуація налагоджується, - запевнив Василь Барилюк. - Водночас опитування показало певні проблеми у якості підготовки фахівців у системі професійно-технічної освіти. Роботодавці нарікають на те, що база підготовки застаріла, тож рівень підготовки випускників ПТЗ недостатній, і їх треба доучувати на робочих місцях. А це - і час, і кошти. А база потребує суттєвих вкладень коштів, і ця програма EU4Skills передбачає також кошти на модернізацію, зміцнення матеріально-технічної бази. Це синергія коштів - і цієї програми, і обласних, і державних. 

Директор обласного центру зайнятості повідомив, що опитування також показало і загрозу відпливу кадрів за кордон, тому що лише 60% працюють після закінчення професійно-технічної освіти в Україні, а 40% - за кордоном. Причому левова частка з цих 40% випускників за кордоном не працюють за спеціальністю, яку здобули, навчаючись в Україні. А ось з тих 60%, що працюють в Україні, 80% працюють за здобутим фахом.

Важливий момент: здобути роботу після закінчення професійно-технічного закладу в Україні є легше, аніж для інших категорій населення. Вакансії, які є в державній службі зайнятості, на 75% - це робітничі спеціальності з достатньо високою оплатою праці порівняно зі всіма іншими вакансіями. 

- Станом на 1 грудня 2021 року в ОЦЗ є 5300 вакансій, - поінформував Василь Барилюк. - З них три четвертих -  це насамперед кваліфіковані робітники з інструментом. Зокрема, електрогазозварники, слюсарі-авторемонтники, водії автотранспортних засобів, механізатори. Механізатори, мабуть, найбільш високооплачувана робота - зарплата стартує з 20 тис грн за місяць, а є і 30 тисяч зарплата в холдингах. Обласний центр зайнятості готує такі кадри на своїй базі. У нас є центр професійно-технічної освіти (ЦПТО), де ми перенавчаємо доросле населення. Тих, хто перебуває у нас на обліку. Для прикладу, газоелектрозварників перенавчаємо у себе за кошти фонду зайнятості. Одразу з наступним працевлаштуванням. Фактично 95% тих, хто навчається у ЦПТО, одразу працевлаштовуються. Тому що базою для проходження навчання і практики є підприємства, які їх у себе працевлаштовують. 

Є два варіанти навчання у ЦПТО: ми вчимо безробітних за кошти фонду і працевлаштовуємо їх; ми навчаємо також за кошти підприємств, якщо ті люди не мають статусу безробітного, не мають страхового стажу, в цьому випадку і навчання платне - за них оплачує роботодавець. Це зараз дуже поширена форма навчання. Першочергово це стосується водіїв трамваю, водіїв тролейбусу. ЦПТО має ліцензії на ці спеціальності: лише у Львові в Україні так навчають водіїв трамваю і тролейбусу. Вся теоретична база відбувається на вулиці Княгині Ольги, 122, а практична база - на техніці в "Львівелектротрансі". Там вони і працевлаштовуються. Заробітна плата стартує з 15 тис грн.

Аналогічно у нас є ліцензована спеціальність - фермер. Якщо людина має статус безробітного, то ми вчимо його своїм коштом. А практика відбувається у великих господарствах.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів