Комендант Львівщини готовий до судових позовів з приводу свого наказу про перевірку документів

16:16 24 листопада 2023 р.

Фото до новини

У випадку відсутності військово-облікових документів і посвідчення особи військовослужбовці ТЦК і СП не мають права затримувати громадянина, однак можуть викликати на місце поліцію для з’ясування ситуації.

Про це комендант Львівської області Тарас Грень розповів у програмі "Головне за день" на ТРК «Перший Західний», інформує DailyLviv.com.

На Львівщині працівники ТЦК та СП уповноважені перевіряти у військовозобов’язаних громадян, віком 18-60 років наявність військово-облікових документів. Рішення про це ухвалили 17 листопада на засіданні Ради оборони Львівської області. А 20 листопада Тарас Грень, керівник апарату Львівської ОВА, комендант Львівської області, видав відповідний наказ.

За словами Тараса Греня, у випадку відсутності зазначених документів військові не мають права затримувати людину, однак можуть викликати на місце поліцію для подальшого з’ясування ситуації.

– Від 20 листопада усі військовозобов’язані на території Львівської області повинні мати при собі документи, які посвідчують особу, військово-облікові документи та показувати їх на вимогу працівникам ТЦК і СП. Для чого Рада оборони Львівської області прийняла таке рішення?

– Єдиною передумовою такого документа є 24 лютого 2022 року. Ми почали дещо забувати, що в Україні йде війна. Очевидно, що зазначений документ не спосіб про це нагадати. Але це – правильний документ з позиції загального процесу мобілізації.

Коли перечитуємо 8 статтю Закону України «Про правовий режим воєнного стану», то пригадуємо, що вона передбачає пред’явлення і огляд документів, огляд особистих речей і транспортних засобів, огляд житла і службових приміщень.

Працівники ТЦК перевірятимуть наявність двох документів

– На яких нормативно-правових актах базується ваш наказ про те, що працівники ТЦК та СП можуть вимагати військово-облікові документи?

– Наказ базується на законодавчих положеннях, зазначених у статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та на затвердженому Кабінетом міністрів України Порядку перевірки документів. Службовці, наголошую не військкоматів, а Збройних сил, оскільки військкомати є Збройними силами, за умови наявності наказу коменданта уповноважені здійснювати таку перевірку.  

– Як цей наказ вплине на роботу працівників ТЦК?

– Громадяни України, віком від 18 до 60 років повинні мати при собі два види документів: документ, що посвідчує особу та військово-обліковий документ. Уповноважені військовослужбовці ТЦК відтепер мають юридичне право вимагати їх пред’явлення. Але це в жодному випадку не дає підстав тягнути людину в машину або вчиняти неправомірні дії.

Працівники ТЦК не мають права затримувати особу

– Які дії можуть вчиняти працівники ТЦК, якщо людина забула документи вдома?

– Працівники ТЦК ніколи не могли, не можуть і не мають права затримувати особу. На це мають право лише працівники Національної поліції та відповідні правоохоронні органи. Якщо людина забула військово-обліковий документ і не може його пред’явити, працівник ТЦК повинен викликати поліцію. Опісля правоохоронці реалізовують свої повноваження в межах чинного законодавства.                       

– Чи є військово-обліковим документом посвідчення учасника бойових дій?

– Ні. Згідно з Постановою Кабінету міністрів України чітко передбачено, що є військово-обліковими документами. До речі, у Кодексі України про адміністративні правопорушення передбачено адміністративну відповідальність за втрату військово-облікового документа.

Тривалість комендантської години не зменшуватимуть

– Чи планують у Львівській області збільшувати або зменшувати тривалість комендантської години?

– Як на мене говорити про скорочення комендантської години, що триває з 24:00 ночі до 05:00 години ранку, щонайменше – некоректно. Якщо у нас будуть звернення правоохоронних органів в частині особливо контррозвідувальної діяльності, то очевидно, що за рішенням Ради оборони чи моїм наказом тривалість буде збільшуватися. Станом на сьогодні, питання про зміну тривалості комендантської години не стоїть.

– Коли на Львівщині запрацюють мобільні блокпости?

– Згідно з попереднім рішенням Ради оборони, було заплановано сформувати додаткові пости. Їх орієнтовно близько восьми. І ще додатково п’ять в інших частинах області. Вони не мобільні, а стаціонарні. Думаю, що до кінця цього місяця вони вже будуть належно працювати.

Ми готові до всього

– Чи працюватимуть на цих блокпостах працівники ТЦК та СП?

– Станом на сьогодні це питання не розглядалося. Якщо воно буде підняте, Рада оборони прийматиме рішення. Але на сьогодні, саме в частині блокпостів, це не питання моєї компетенції.

– Чи очікуєте ви судових позовів щодо виданого вами наказу про перевірку військово-облікових документів?

– Зараз маємо 2 чи 3 запити на отримання інформації. Даватимемо на них відповіді. Тож ми готові до всього.

Розмовляли Уляна Лаврик, Віктор Біщук.

Записала Олеся Когутич.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів