Для захисту історичного центру Львова хочуть відновити ДІАЗ, який ліквідував Синютка

11:59 15 квітня 2021 р.

Учора, 14 квітня, у Львівській обласній державній адміністрації відбулося перше засідання робочої групи, яка обговорила можливість відновлення Державного історико-архітектурного заповідника у Львові.

Така робоча група створена за розпорядженням голови Львівської облдержадміністрації Максима Козицького, у відповідь на звернення об’єднання комітетів євреїв та Львівської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури.

Про це інформує пресслужба ЛОДА, пише Dailylviv.

Наразі йдеться про можливості та варіанти відновлення заповідника, а також - фінансування для установи, якщо її таки відновлять. Потребу у створенні дієвого органу для збереження архітектурної спадщини центральної частини Львова визнають усі. Та щодо питання як це зробити, розгорнулося жваве обговорення.

Ініціатори відновлення заповідника наголошують, що не може відповідати за культурну спадщину національного значення лише місцеве самоврядування, бо приходять вибори і влада змінюється. Ефективно це може робити тільки державний орган, бо саме держава відповідальна за виконання міжнародних угод.

Водночас, голова комісії спадщини обласної ради Іван Щурко пропонує спершу чітко окреслити повноваження та можливості ДІАЗу, якщо його відновлювати.

“Спочатку треба проаналізувати ефективність тих структур, які нині діють на рівні області і міста. Якщо ми не зможемо забезпечити більших повноважень, то, можливо, не варто створювати ще одну структуру. Якщо зможемо запропонувати щось справді дієве, тоді я підтримаю цю ініціативу”, - каже депутат та архітектор.

Законодавча база для відновлення та функціонування історико-архітектурного заповідника у Львові є, наголошує начальник управління охорони об’єктів культурної спадщини департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОДА Василь Петрик. Одним із варіантів пропонує відновити ДІАЗ як орган управління об’єктом світової спадщини ЮНЕСКО - Ансамблем історичного центру Львова.

“Органи управління історичною спадщиною ЮНЕСКО передбачені законом, але не створені донині. Нормативна база щодо цього питання точно потребує доопрацювання і змін. Ми не мусимо чекати, Львівщина може бути ініціатором змін в країні. І точно буде. І разом із законодавчою ініціативою, мають бути реальні виважені кроки, які, я думаю, пропонує наша робоча група”, - пояснює Василь Петрик.

Нагадаємо, Державний історико-архітектурний заповідник у Львові існував від 1975 до 1991 року. Формально припинив діяти, коли ліквідували його дирекцію. Відновленням структури називають 2009 рік, однак 2015-го тодішній голова ЛОДА Олег Синютка своїм розпорядженням ліквідував цей орган охорони культурної спадщини.

Серед учасників робочої групи: директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Олена Василько, керівник управління охорони об’єктів культурної спадщини департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОДА Василь Петрик, голова депутатської комісії історико-культурної спадщини та туризму Львівської обласної ради Іван Щурко, директор Представництва Американського об’єднання комітетів для євреїв колишнього СРСР Мейлах Шейхет, президент УНК Міжнародної ради з питань пам’яток і визначних місць (ІКОМОС) Василь Гайда, директор ЛОО Українське товариство охорони пам’яток історії та культури Андрій Салюк, т .в. о. начальника юридичного управління апарату Львівської ОДА Оксана Бакун, завкафедри реставрації архітектурної та мистецької спадщини Львівської політехніки професор Микола Бевз.

ЮНЕСКО надіслала лист у МЗС про вандальну забудову історичного центру Львова

Бербека, Князевич, Марчак і Пушинський будуватимуть в історичному ареалі Львова

Антонову дозволили будівництво готелю на площі Міцкевича

25-метровий готель Антонова, засновника OKKO Group, в історичному ареалі Львова: суд зняв заборону на будівництво

dailylviv.com

До теми

09:47 11 травня 2021 р.

45-квартирний будинок, який горів у Львові, - без води, світла та газу, - мер

10 травня о 20:49 надійшло повідомлення про пожежу у Львові на вул.Виговського, 1 у десятиповерховому житловому будинку в квартирі та загальному коридорі на 2-му поверсі та на 3-му поверсі загального коридору.

Рубрика: Ситуації

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Презентація проєкту «Порфирій Бажанський. Від рукопису до аудіосеріалу»

Рубрика: Культура

Знищення МАФів і мікробізнесу під час пандемії

Рубрика: Економіка

Фортецю у Миколаєві віддають під кар'єр

Рубрика: Культура

Податковий майдан. Версія 3.0. Львів готовий

Рубрика: Економіка

Винниківське озеро: схема крадіжки

Рубрика: Кримінал

Всі відео розділу