ЮНЕСКО надіслала лист у МЗС про вандальну забудову історичного центру Львова

18:27 14 липня 2020 р.

Фото до новини

Фахівці ЮНЕСКО зазначають, що проєкт забудови на Міцкевича, 9 загрожує збереженню культурно-історичного середовища і порушує законодавство України.


Відео: Львівський пресклуб

Український національний комітет ICOMOS вимагає від міської влади Львова переглянути проєкт забудови ділянки на площі Міцкевича, 9. Фахівці кажуть, що він не відповідає вимогам Закону України «Про охорону культурної спадщини».

Таке звернення сьогодні зачитали у Львівському пресклубі під час пресконференції «Львів та ЮНЕСКО: що приховують у будівництві на Міцкевича, 9?».

Приводом до заяви став лист від Комітету Світової спадщини ЮНЕСКО до Міністерства закордонних справ України. У ньому висловлюють серйозне занепокоєння та низку зауважень щодо забудови історичного центру Львова.

Фахівці ЮНЕСКО зазначають, що проєкт забудови на Міцкевича, 9 загрожує збереженню культурно-історичного середовища та порушує законодавство України.

Учасники пресконференції наголосили, що дізналися про існування листа від Комітету Світової Спадщини ЮНЕСКО  майже випадково. Їх обурює той факт, що такі речі замовчують, адже позиція львівських архітекторів, реставраторів та експертів, які мають стосунок до збереження пам’яток, завжди була і є цілком чіткою – культурно-історичне середовище нищити не можна.

- Уражає те, що такі листи не були ніде і ніким оприлюднені, - повідомив Андрій Салюк, голова ЛОО «Товариство охорони пам’яток». - Ми не знаємо, чи були листи до держави Україна подібного змісту стосовно інших об’єктів, які споруджуються у Львові чи в інших містах. Ми не знаємо про це, оскільки ні державні, ні місцеві органи влади ніколи не повідомляють про такі листи-відповіді Комітету Світової Спадщини ЮНЕСКО. Нам з Парижу коректно і дипломатично повідомляють, що ми порушуємо своє – українське – законодавство. Що план забудови суперечить тим засадам, за якими Львів, власне, і внесли до світової спадщини ЮНЕСКО. Нам дають рекомендації, які, як ми всі розуміємо, мусять бути обов’язковими до виконання. Але ми також знаємо, що видано містобудівні умови та обмеження на цю ділянку. Тобто Україна на рівні Львівської міськради грубо ігнорує та порушує вимоги Комітету Світової Спадщини ЮНЕСКО.
     
Микола Гайда, президент Українського національного комітету ІКОМОС зазначив, що об’єкти, внесені до списку світової спадщини ЮНЕСКО, перебувають під охороною держави, і це чітко прописано у законодавстві.

- Однак у Львові все роблять навпаки, - вважає Микола Гайда . - Лист, який ми отримали, став несподіванкою. Бо до цього часу питання не розглядалося на рівні ані  Управління охорони історичного середовища, ані Управління культурної спадщини ЛОДА, ані у Міністерстві культури України. Виглядає так, що правитний інвестор направив свій проєкт до МЗС, а звідти його скерували до Парижу на узгодження з комітетом ЮНЕСКО – без жодних експертних висновків. Тобто закон ігнорується не тільки на рівні міста, але й державними структурами. І то є дуже прикро, тому що бачимо цинізм від міської влади, яка з одного боку декларує шляхетне ставлення до історичного минулого, а з ішого – нищить його.

Своєю чергою Микола Бевз, доктор архітектури, професор, завідувач кафедри архітектури та реставрації НУ «Львівська політехніка», нагадав, що 1998-го року старовинний будинок на площі Міцевича, 9 розібрали, хоча такої потреби не було. Будівлю можна було реставрувати та зберегти.
 
- У мене погане передчуття, що на площі Міцкевича, 9 ми матимемо будівлю-«брата» приміщення Укрсоцбанку, - виловив припущення професор Микола Бевз. - Жодні документи щодо проєкту забудови не були оприлюднені. Проводяться якісь закриті конкурси від міської влади, якісь процедури, а які саме – ми не знаємо. Але приходить лист з Парижу із зауваженнями – і ми дізнаємося, що проєкт поганий… Я як завідувач кафедри реставрації можу сказати, що ми постійно включаємо цю тему у дипломні роботи, маємо дуже багато напрацювань. Але це нікому, виявляється, не потрібно. Тому що дозволили в закритому режимі розробляти проєкт невідомо кому – і ось результат.

Крім того, як повідомив Юрій Лукомський, архітектор-археолог, кандидат архітектури, науковий співробітник відділу археології Інституту українознавства НАН України ім. І.Крип'якевича, доцент кафедри архітектури та реставрації НУ «Львівська політехніка»,  ділянка на площі Міцкевича, 9 має величезну цінність і з огляду археології. Адже тут знайшли старовинний мур і дорогу готичного періоду, збудовані німецькими інженерами. 

- Ще у 2005-06 роках почались археологічні дослідження, - розповів він. – Тут виявили рештки чудово збереженого високого муру і дороги – ймовірно збудованих німецькими інженерами ще у XIV столітті. Ми передали документи, щоб включити цей об’єкт до переліку пам’яток місцевого значення. Якщо на цій ділянці інвестор має намір спорудити нову споруду, він мусить зберегти реліктові археологічні об’єкти. Але якщо тут планують будувати паркінг, то про жодне збереження історії не йдеться. Ці старовинні об’єкти знищать.

Відтак учасники пресконференції заявили, що ІКОМОС звертається до міської влади Львова з вимогою привести процес проєктування забудови ділянки на пл. Міцкевича, 9 у відповідність до вимог Закону України «Про охорону культурної спадщини». Вони вважають, що необхідно змінити містобудівні умови та обмеження забудови ділянки на пл. Міцкевича, 9 згідно з рекомендаціями Комітету світової спадщини та пам’яткового статусу території ділянки. А також наполягають на проведенні відкритого експертного та публічного обговорення проєкту забудови.

Довідково

7 лютого 2020 року виконком Львівської міськради видав ТзОВ «Центр розвитку нерухомості» містобудівні умови і обмеження на будівництво готелю з адміністративно-торговими приміщеннями, підземним паркінгом та даховою котельнею на площі Міцкевича, 9. У грудні 2018 року виконком уже видавав містобудівні документи на забудову цієї ділянки, але згідно з новими документами висота будівлі збільшувалась з 22,4 м до 25 м. На цьому місці планували збудувати готель із підземним паркінгом. Оскільки ділянка розташована у межах історичного ареалу міста і території світової спадщини ЮНЕСКО, будь-яке будівництво мусять погоджувати з цією організацією. 

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів