Вагнергейт і кріт у Києві: погляд з Польщі

21:08 25 листопада 2021 р.

Фото до новини

Українські спецслужби планували затримання найманців приватної військової компанії «Вагнера», але в останній момент відбувся провал цієї операції.

За даними Bellingcat, так сталося тому, що офіційний Київ загальмував активну фазу арешту бойовиків. Скандал навколо цього роздмухувався в Україні від минулого літа, але тоді президент Зеленський спростовував самий факт такої операції. Про це повідомила Українська служба Польського радіо, пише Dailylviv.com.

Оприлюднення журналістами слідчими з міжнародної ініціативи Bellingcat документальних матеріалів про зрив спецоперації українських спецслужб із затримання російських військових злочинців, що отримав у пресі назву «Вагнергейт», розпалило гучний політичний скандал, що тлів від літа минулого року. Міжнародне розслідування Bellingcat пролило світло на ключові деталі спецоперації і хронологію подій, але не дало прямої відповіді щодо імен винних у зриві спецоперації. Він відбувся тоді, як українським спецслужбам вдалося встановити й заманити російських найманців до Білорусі, звідки вони мали літаком вилетіти нібито на чергову війну, але насправді їхнє затримання планувалося після екстреної посадки літака в Києві. Опозиція використала цю публікацію, щоби звинуватити президента України Володимира Зеленського та його оточення в державній зраді. Сторона влади відкидає ці звинувачення.

Слідчі Bellingcat оприлюднили результати свого розслідування 17 листопада. Згідно з ними, українські спецслужби планували затримання найманців приватної військової компанії «Вагнера», але в останній момент відбувся провал цієї операції. За даними Bellingcat, так сталося тому, що офіційний Київ загальмував активну фазу арешту бойовиків. Скандал навколо цього роздмухувався в Україні від минулого літа, але тоді президент Зеленський спростовував самий факт такої операції:

– Це точно не була наша операція. Я точно розумію, що це ситуація… ідея цієї операції, це була ідея, скажімо так, інших країн. Точно не України. І те, що Україну максимально затягували в це питання, це правда.

Так само поводився минулого року й голова президентського офісу Андрій Єрмак:

– Детективна історія, вигадана від самого початку й до кінця. Взяті декілька фактів із реальності додані художні видумки і створилися масштабна історія, яка дійсно вражає. Відповідні органи, Служби безпеки України й закінчуючи офісом Генерального прокурора, теж дали чітку відкриту відповідь щодо цього, що відбувалося навколо так званої операції «вагнерівців».

Далі влада воліла мовчати про цей скандал, але за кілька тижнів до публікації матеріалів Bellingcat, президент Зеленський зненацька визнав провал спецоперації:

– Є обговорення питання «вагнерівців». Було з паном Лукашенком, це правда, по телефону, коли ці люди, наскільки мені відомо, заїхали автобусами на територію Білорусі. У мене була розмова, на той момент президентом Олександром Григоровичем Лукашенком. І я йому сказав: там у вас є бойовики, у нас є інформація… Якісь деталі я йому говорив. І він мені сказав – так, ми вивчимо це питання, обов’язково… Ви ж знаєте, як ми товаришуємо, як товаришують наші держави…

Ці слова дали підстави опонентам президента назвати його виступ визнанням скоєння державної зради. Новий імпульс скандал отримав після оприлюднення журналісткою Яніною Соколовою документів, які за її словами, свідчать про конкретних осіб, які забезпечили зрив спецоперації. Зараз їх вивчає Держбюро розслідувань. Президентська сторона не поспішала із заявами у відповідь. Але пропрезидентські політики від партії «Слуга народу» одностайно запевняють суспільство, що жодних підстав для скандалу нема. Ось, як це аргументував представник Зеленського в Конституційному Суді Федір Веніславський:

– Ми рік чекали, і всі наші політичні «друзі» теє казали, що от вийде розслідування Bellingcat і там буде встановлено те-те-те. Зараз нічого не встановлено, ми маємо чергову порцію, як це підігріти, матеріали Яніни Соколової, експерти про те, що зрив був-не було й так далі. Тобто, ми бачимо, що це політична боротьба, яка використовує певні факти.

Не знайшла підтвердження витоку інформації про спецоперацію й Тимчасова слідча комісія Верховної Ради. Її голова, депутатка із фракції «Слуга народу«Мар’яна Безугла сказала, що всі викривальні матеріали з’явилися в інтернеті й походили зі СБУ та Офісу генпрокурора, а жодного документа розвідувальних органів у публічному доступі немає.

Натомість ексначальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Василь Бурба у своєму виступі на телебаченні не виключив, що зрив затримання кількох десятків бойовиків, які підозрюються в скоєнні воєнних злочинів проти України під час війни на Донбасі, стало результатом «роботи на Росію» посадовців у найвищих ешелонах української влади:

– Нас попросили зайти на другий поверх, у кабінет голови офісу. Була доповідь щодо наступного етапу по нашій спільній операції. У зв’язку з тим, що він був допущений і делегований президентом, я отримав вказівку щодо перенесення наступного етапу. Я отримав відповідь, що це команда президента. У нас не було письмового наказу. Взагалі, на мою суб’єктивну точку зору, операцію не можна було переносити. Бо якраз її перенесення, це один із варіантів, чому в нас відбувся провал. Відбувся провал і потрібно було це розслідувати. Цей провал операції, це лише ланцюжок провалів, що відбуваються останнім часом. Людей звільняють, у них забирають документи прикриття. Командирів груп у липні стріляють у Києві. Це ланцюг. І слідство мало відповісти, чи є в нас кріт, чи нема. Справа не рухається, рік і три місяці ми не можемо ждати відповідь, що відбулося. А відбувся провал, який слід розслідувати. Перша причина провалу: чи в нас є кріт, який працює на Росію. Друга причина – наша погана підготовка. І тертя причина, це гарна робота контррозвідки Білорусі. Зі свого аналізу можу сказати, що це є провал завдяки людям, які є у владних кабінетах, які зливають інформацію й передають її ворогу.

Екссекретар Ради Нацбезпеки України Олександр Турчинов підтвердив слова Бурби. Він нагадав, що за час президентства Зеленського, на відміну від його попередника, не сталося жодної успішної операції українських спецслужб проти сил держави-окупанта, а вже підготовлені операції були згорнуті, як і плани затримати російських бойовиків із «приватної воєнної компанії Вагнера»:

– Весь світ аплодує українським спецслужбам, весь світ вважає, що це була унікальна операція, крім нашого військово-політичного керівництва, яке звільняє цих людей, яке переслідує цих людей і відкриває проти них кримінальні справи. Задача нашим силовим структурам зі знищення ворогів, ліквідації очільників окупаційних адміністрацій, воєнних злочинців, які знищували наш вояків і цивільних, була поставлена ще від 2014 року. На жаль, після 2019 року фактично зупинилися оперативно-бойові задачі.

Проте, опозиція до Зеленського хоче не тільки захистити кадри українських спецслужб, а й вимагає розслідування та притягнення до відповідальності всіх причетних до «Вагнергейту». Масштабна антипрезидентська інформаційна кампанія розгорнута одразу на кількох національних телеканалах, інтернет-порталах та в соцмережах. Однак політичні експерти кажуть, що це не схоже на серйозну спробу довести справу «Вагнергейту» до суду. Очільник Українського інституту майбутнього Вадим Денисенко вважає, що «опозиція грає на пониження рейтингу Зеленського». А політолог Володимир Фесенко називає події навколо скандалів із Зеленським за матеріалами Pandora Papers та Bellingcat «політичною турбулентністю», а не політичною кризою. За оцінками експерта, далеко більшу загрозу для Зеленського й України в цілому зараз становить скупчення війська Росії довкола українських кордонів. А серед внутрішніх загроз нинішній владі – можлива енергетична криза та антипрезидентська змова частини олігархів.

Вільгельм Смоляк

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів