Український інститут національної памʼяті зреагував на звернення польських громадян

22:44 2 жовтня 2024 р.

Президент Польщі Анджей Дуда та Президент України Володимир Зеленський 9 липня 2023 року в Луцьку під час вшанування жертв Волинської трагедії.

Однак залишив відкритим питання щодо готовності польської сторони до паритетних і рівноправних відносин з Україною у сфері історичної памʼяті.

Про це Український інститут національної памʼяті повідомив на своєму офіційному сайті, пише DailyLviv.com. У цьому році Український інститут національної памʼяті почав отримувати звернення від польських громадян щодо можливості проведення пошуку та ексгумації останків їхніх членів родин. Зокрема, було отримано запит щодо проведення таких робіт на території Рівненської області.

За результатами розгляду звернення, яке надійшло у вересні 2024 року, Український інститут національної памʼяті має намір включити пошукові роботи на території Рівненської області до плану роботи та заходів на 2025 рік.

Читайте такожЗеленський і Дуда зустрілися на Святій Месі в Луцьку

«УІНП залишається відкритим до взаємодії з польськими інституціями у сфері пошуку, збереження і догляду за місцями памʼяті українців у Польщі та поляків в Україні. Проте з огляду на те, що офіційні міжінституційні механізми щодо розв'язання проблемних питань з польською стороною в питаннях відновлення та збереження місць пам’яті вже тривалий час не діють (зокрема, робочі групи між інститутами пам’яті та міністерствами, до повноважень яких належать питання  культури), УІНП схиляється до рішення піти назустріч інтересам громадян Польщі та як виняток безпосередньо взяти на себе роль координатора у проведенні пошукових робіт на запит польських громадян зі запрошенням польської сторони в ролі спостерігача. Тож у разі отримання від польських громадян необхідних уточнень щодо локалізації потенційних місць пошуку ми будемо старатися допомогти їм попри війну і складну економічну ситуацію», – коментує голова Українського інституту національної памʼяті Антон Дробович.

У реалізації цього рішення Інститут взаємодіятиме з Державною міжвідомчою комісією з увічнення пам'яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій і Міністерством культури та стратегічних комунікацій України, до повноважень яких належать питання видання дозволів на проведення пошукових робіт, ексгумацій та облаштування пам’ятників, пам’ятних знаків, меморіалів, а також зі спеціалізованими організаціями, які мають право на проведення таких робіт в Україні.

З огляду на обмежену кількість фахівців та на продовження повномасштабної війни Росії проти України, що супроводжується пошуковими та ексгумаційними роботами загиблих військових і цивільних, оперативність реалізації пошукових робіт залежатиме також від наявних ресурсів.

Довідка про міжінституційні відносини між Україною і Польщею у сфері національної памʼяті:

У грудні 2020 року очільники Українського інституту національної пам’яті та Інституту національної пам’яті Республіки Польща (Instytut Pamięci Narodowej) домовились провести у січні-лютому 2021 року українсько-польські експертні консультації щодо врегулювання проблемних питань у сфері увічнення пам’яті жертв воєн та політичних репресій. У результаті тривалого листування був напрацьований проєкт регламенту групи з розгляду проблемних питань, але з 2021 року він залишається не погодженим польською стороною.

У червні 2022 року на рівні міністерств культури України та Польщі було підписано Меморандум про співробітництво у сфері національної пам'яті. Документ передбачив створення українсько-польської робочої групи під головуванням заступників міністрів культури, яка виконуватиме спільні домовленості щодо співробітництва держав з питань розшуку, ексгумації, поховання, відзначення, легалізації, реконструкції та правової охорони місць вшанування та поховань. Згідно з Меморандумом до складу робочої групи повинні входити представники профільних інституцій Польщі та України, а також представники експертного середовища. Меморандум повинен був вступити в дію після припинення воєнного стану на території України. Проте питання пошуку та ексгумації поховань поляків на території України гостро підіймалося польською стороною впродовж усього часу повномасштабної війни.

У 2023 році Україна пішла назустріч Польщі та на виконання Меморандуму було проведено спільні українсько-польські дослідження зі встановлення місця поховань поляків на території колишнього сільського цвинтаря села Садове Чортківського району Тернопільської області (колишнє село Пужники).

На початку 2024 року історичні питання актуалізувалися в ході міжурядових консультацій Польщі та України під час візитів Дональда Туска до Києва та Дениса Шмигаля до Варшави. На виконання розробленого в результаті міжурядових консультацій плану заходів Міністерство культури затвердило склад української частини українсько-польської робочої групи з питань національної пам’яті. Інформації щодо формування польської частини робочої групи до Українського інституту національної памʼяті станом на 1 жовтня 2024 року не надходило.

Попри неодноразові кроки української сторони назустріч польській (щонайменше тричі з 2019 року польській стороні надавалися дозволи на проведення робіт та досліджень на польських місцях пам’яті в Україні) – запит України на відновлення меморіальної таблиці на похованні воїнів УПА на горі Монастир залишається невиконаним. Відновлення таблиці у первинному вигляді з зазначенням імен похованих у цій братській могилі було предметом переговорів на найвищому рівні президентів України та Польщі.

Зазначене вище залишає відкритим питання щодо готовності польської сторони до паритетних і рівноправних відносин з Україною у сфері історичної памʼяті.

Зі свого боку Український інститут національної памʼяті планує навесні 2025 року, до початку сезону пошукових та ексгумаційних робіт, додатково підготувати й оприлюднити розʼяснення про алгоритм звернення щодо проведення таких робіт українською і польською мовами.

Читайте такожПольщі треба забути про колонізацію "Східних Кресів"

Також Інститут звернувся до Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України з пропозицією передбачити в державному бюджеті на 2025 рік бюджетну програму «Збереження місць пам’яті», метою якої буде проведення відповідних досліджень та робіт, зокрема і на місцях пам’яті польського народу.

Читайте такожПрезиденти Польщі та України вшанували пам’ять жертв Волинської трагедії

dailylviv.com

Український інститут національної памʼяті зреагував на звернення польських громадян

У Львові розпочався 31-ий BookForum, але ярмарку не буде

Щоб зупинити п'яного діда за кермом, онук заявив про викрадення автомобіля

Сергій Грановський і Андрій Карплюк повернулися до рідного Львова навіки

У Львові на проспекті Чорновола починають добудовувати велодоріжку

Восьма жертва ракетного обстрілу Львова. У реанімації помер Богдан Кріль

Помер засновник та багаторічний завідувач кафедри ЛНУ імені І.Франка Степан Позняк

Лось, якого водій збив на трасі Львів-Краковець, коштуватиме йому 130 000 грн

Проспект Чорновола у Львові перетворюють на пішохідний бульвар

Решту проєкту законсервують до закінчення війни

Як подружитися з граматикою англійської мови та запам'ятати її назавжди

За 10 тисяч доларів львів'янин обіцяв зробити військовозобов'язаного інвалідом

Чотири авіатори з одного ліцею на Львівщині героїчно загинули в бою

Остапа Стахіва взяли під варту з п'ятого разу

До жінок у віддалених населених пунктах області їдуть мобільні бригади зі Львова

Саудити погрожують обвалити ціни на нафту. Причина

На Львівщину повертається тепло

У сусідній державі спостерігають білі веселки

Двоє юнаків-переселенців організували на Львівщині нарколабораторію з мільйонними прибутками

Уперше у Львові відбудеться ярмарок ветеранського бізнесу. Чим торгуватимуть

РФ накопичує дрони, аби вдарити під час холодів

Сили оборони вийшли з Вугледару

Понад 22 га, наданих під рибне господарство, повернули у власність Великолюбінської громади

Обікрав крамницю і побив продавчиню. У Львові затримали грабіжника

До 2051 року українців буде лише 25 млн. Кабмін затвердив демографічну стратегію

У Львові відновили світлофор, який збив автомобіль

Американська IT-компанія звільнила всіх співробітників-росіян

Ексголова сільради на Яворівщині незаконно передав 0,24 га у приватну власність

У Сколівських Бескидах заблукала родина грибників

В Україні змінили порядок бронювання від мобілізації

Ворог атакував КПП та портову інфраструктуру на Одещині, є поранені

У Львові чоловік жорстоко побив рибалку за нібито незаконну риболовлю

У Львові собака впав у 7 метровий колодязь. Як рятували

Українські війська продовжують наступ на Курщині

РФ атакувала Україну 32 шахедами

Львівщина проведе на вічний спочинок п'ятьох Героїв

Наймасовіший розстріл українських військовополонених на покровському напрямку

Стрілянина у торгівельно-розважальному центрі Львова. Поліція спростувала інформацію

Іран випустив по Ізраїлю майже 200 ракет і тепер боїться відповіді його армії

Богдан Маркевич і Роман Вовк. Львівʼян-воїнів завтра проведуть в останню путь