Хто зі Львова може потрапити до списку Магнітського за переслідування релігійної громади (відео)

09:53 4 листопада 2021 р.

Фото до новини

Міжнародний круглий стіл з питань релігійної свободи аналізуватиме у Вашингтоні багаторічний львівський конфлікт між церквою «Гефсиманія» і ТзОВ «Сафо». Він дасть оцінку діям суддів, посадовців і підприємців, причетних до цієї справи.


Відео: Львівський пресклуб

Відповідного листа-звернення про розгляд цієї справи скерував до США зі Львова Сергій Косяк - представник американської правозахисної організації «LYNC» і президент ГО «Міжнародний центр допомоги», пише Dailylviv.com. Підписи під цим зверненням поставили відомі представники різних церковних конфесій та громадські активісти. Підписання листа у Вашингтон відбулося в ході пресконференції у Львівському пресклубі. 

Це не банальний земельний конфлікт між євангелійською церквою і бізнесменом-готельєром, вважають експерти «LYNC». Це – справа, що містить ознаки релігійного переслідування і тиску на церкву, а також можливу корупційну складову. Такого висновку дійшли експерти, ретельно вивчивши всі обставини багаторічної майнової суперечки. Фабрикація судових рішень проти громади євангельської церкви, відчуження церковної власності, переслідування релігійної меншини з боку корумпованих державних структур – усі ці факти мають згодом перевірити у Вашингтоні. 

Якщо їх підтвердять й дадуть справі подальший хід, то до так званого «списку Магнітського» ризикують потрапити власниця ТзОВ Тетяна В’язовченко, суддя Львівського господарського суду Ольга Щегельська, а також низка працівників Держгеокадастру, яких звинувачують у фальшуванні документації. А це – санкції, які, зокрема, обмежують пересування осіб цивілізованим світом.  

- У законному порядку церква не змогла домогтися справедливості, оскільки в період з 2002 до 2007 років релігійна громада отримала несприйняття з боку чиновників Львівської міської ради, які неодноразово висловлювалися, що євангелісти належать до «неправильної віри», й тому всіляко ігнорували вирішення цього питання,  –  зацитував Сергій Косяк частину листа-звернення. 

Сергій Косяк пояснив, що цю земельну ділянку церква брала під свої духовні потреби: проведення обрядів, ритуалів. Але через дії бізнесмене-рейдера і корумпованих чиновників користуватися нею не може. Тому йдеться не лише про рейдерство, але й про прямий утиск релігійних свобод. 

-У 2019 р. ТОВ «Сафо» подало на церкву «Гефсиманія» до суду з вимогою дозволити йому проїзд церковною територією, але інспектор Держгеокадастру зробив фальшивий акт, що, мовляв, церква порушує закон користування землею, – читаємо далі у листі-звернення до Вашингтону. –  Була також ще низка інших сфальшованих документів різними державними структурами і як результат – 9 серпня 2021 року Господарський суд Львівської області, в особі судді Щегельської, ухвалює рішення в земельному конфлікті на користь рейдерів фірми «Сафо», які забирають практично всю територію, яка перебуває в постійному користуванні Християнської євангельської церкви «Гефсиманія». На сьогодні відкрито 4 судових провадження, одне –  проти церкви, 3 – проти різних державних структур. Але оскільки окремі державні структури в Україні цілковито корумповані і припинили виконувати свої функції, ми не можемо розраховувати на справедливе рішення. 

Від 2008 року Львівська міськрада з новим мером і оновленим депутатським корпусом визнають помилку своїх попередників. Нині вони підтримують «Гефсиманію», а не «Сафо». Проте, розплутати довгий клубок суперечок, які тривають уже 19 років, не так просто. З рішенням судді Львівського господарського суду про те, що частину спірної ділянки потрібно віддати «Сафо» та ще й виплатити судовий збір і витрати позивача віряни «Гефсиманії» категорично не згідні. Вони звернулись до Західного апеляційного господарського суду, засідання у цій справі відбудеться 8 листопада. 

- Я упевнений, що колегія з трьох суддів розбереться і винесе рішення на користь церкви, – вважає адвокат Юрій Стех. – Для будь-якого юриста очевидно, що суддя Щегельська при винесенні рішення проігнорувала низку важливих документів, які надала церква. Для прикладу, «Сафо» заявляє, що хоче отримати проїзд до свого готелю на Кульпарківській, 65 – бодай для пожежної машини, якщо трапиться біда. Але одна справа – проїзд спецтранспорту, і зовсім інша – вільний проїзд для працівників і клієнтів через територію церкви. А найцікавіше, що жодного готелю там… взагалі не існує! Фірма має на цій території автомийку, піцерію і будівлю поруч з церквою, яку, за її словами, лише збирається використати під готель. 

Які насправді наміри у бізнесменів, нікому невідомо, підкреслює Юрій Стех. Жодного документального підтвердження, що там справді буде готель, немає. 

- Тобто, суддя вважає законним, що вигаданий готель-привид буде користуватись чужою землею, а церква й місто ще й мають сплатити за це гроші у вигляді судового збору. Дуже дивне рішення. Крім того, «Сафо» сфальшувала висновки експертної комісії і ще кілька документів – а це вже кримінальна відповідальність. Але суддя до уваги цього не взяла, - сказав адвокат. 

Старший пастор «Гефсиманії» Валерій Марченко також сподівається на справедливе рішення апеляційного суду. 

- На сході України йде «гібридна війна», а у нашому випадку ми спостерігаємо за «гібридним рейдерством» –  сказав Валерій Марченко. – Якщо у лихі 90-ті роки землю чи інше майно забирали з пістолетами і автоматами, то нині все без крові – через суди і чиновників, за гроші. Клаптик за клаптиком, у нас поетапно забирають землю: 23 квадратних метри, потім ще 15, а далі ще 123… Сім судових позовів за 19 років – а справедливості знайти не можемо. 

Пастор попросив усіх небайдужих прийти у понеділок, 8 листопада, о 10.00 під стіни Західного апеляційного господарського суду, що по вулиці Личаківській, 81. 

- Це буде санкціонований мовчазний мітинг. Мирний протест проти несправедливості. Мовчання іноді має велику силу, – сказав Валерій Марченко. 

На підтримку євангельської церкви «Гефсиманія» виступили представники різних християнських конфесій. 

Олександр Кусий з Львівської архідієцезії Римської католицької церкви в Україні зауважив, що цим конфліктом мали б зацікавитись якнайбільше правозахисних організацій.  

- Малих чи найменших цього світу найлегше скривдити. А тут скривджують навіть не одну людину, а цілу спільноту. Так не має бути.

Отець Артемій Балбенюк, протоієрей, клірик Свято-Покровського кафедрального собору Православної церкви України у Львові, зазначив, що церква має бути об’єднаною у пошуках справедливості і він повністю в цій справі підтримує пасторів «Гефсиманії» та її вірян. 

Отець Юрій Бойко з УГКЦ підкреслив, що будь-які незаконні дії проти віри – страшний гріх: 

- Не буває забагато дерев, забагато квітів і забагато церков. Той, хто відбирає землю в церкви, – відбирає її у Бога. 

Депутат ЛМР Дмитро Колесник повідомив, що і адміністрація міста, і депутатський корпус цілком і повністю перебувають на боці «Гефсиманії». Він нагадав про ще один випадок – з Митрополичими садами, на територію яких також поклали око бізнесмени-забудовники. Не можна допустити, щоб будь-які церковні землі використовували за іншим призначенням, переконаний Дмитро Колесник.   

- Сьогодні під удар потрапила євангельська церква, завтра потрапить інша… Це може стати хворобливою тенденцією. Львів – туристичне місто, і ми хочемо, щоб у нас було більше готелів. Але – не за рахунок церкви. Не все у цьому світі вирішують гроші. Я закликаю суддів чесно розібратися у документах і винести законне рішення. У цій справі багато темних плям. Сьогодні ми винесли її на світло, – сказав Дмитро Колесник. 

Додамо, що, окрім правозахисників «LYNC», справою «Гефсиманії» зацікавилась ще одна міжнародна організація, а саме - ОБСЄ, представники якої стежили в онлайні за ходом пресконференції. Свої експертні висновки вони нададуть уже найближчим часом.  

Довідка 

9 серпня 2021 року Господарський суд Львівської області виніс рішення у земельному конфлікті між львівською фірмою «Сафо» та Християнською євангельською церквою «Гефсиманія» щодо частини ділянки на вул.Кульпарківській, 65 у Львові. Своїм рішенням суд повністю підтримав позов ТзОВ «Сафо» про встановлення постійного безоплатного земельного сервітуту, тобто надав цій фірмі право безоплатного користування частиною земельної ділянки, яка перебуває в постійному користуванні Християнської євангельської церкви «Гефсиманія».  Загалом конфлікт між «Гефсиманією і «Сафо» триває майже двадцять років. 

   

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів