Одна бирка на всі дерева. Вирубування Брюховицького лісу
15:12 29 грудня 2024 р.
В Україні збільшено штрафи за незаконне вирубування лісу.
Під час Різдвяних свят у Брюховицькому лісі лісоруби не працювали. Читачі DailyLviv.com надіслали світлини їхньої попередньої роботи на площі приблизно одного гектара на відстані 300-400 метрів ліворуч від дороги Львів-Брюховичі, якщо їхати з обласного центру.
Читацький допис супроводжувало одне нериторичне запитання: чи достатньо однієї бирки для нібито планового вирубування такої кількості дерев? Або, інакше кажучи, це запитання могло б звучати й так: де у господарів бензопил закінчується регульований процес і починається безконтрольний?
Читайте також: У Брюховичах зупинили вирубування дерев під нове будівництво. Скликали комісію з НС (відео)
DailyLviv.com буде вдячний фахівцям за експертні коментарі, які опублікує. Бо ж у Лісовому кодексі чорним по білому записано: "Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави".
Нагадаємо, що Верховна Рада України восени 2024 року ухвалила закон, який посилює відповідальність за правопорушення у сфері лісокористування та боротьбу з незаконним обігом деревини.
Відповідні зміни вносяться до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України. Ці зміни, ініційовані Спеціалізованою екологічною прокуратурою, не лише посилюють відповідальність за незаконну вирубку дерев, а й змінюють саме поняття «незаконна рубка».
Серед ключових нововведень:
Незаконна вирубка дерев, не лише у лісі, а й в інших місцях буде кваліфікуватися як кримінальне правопорушення проти довкілля;
Вирубка дерев у парках, скверах, історико-культурних заповідниках матиме окрему кваліфікацію. Кримінальна відповідальність наставатиме незалежно від вартості зрубаних дерев. Якщо такі дії екології спричинять тяжкі наслідки – злочин кваліфікуватиметься як тяжкий.
Передбачено покарання за перевезення, зберігання або продаж деревини без документів, що підтверджують її законність. Це означає, що відповідальність понесуть не лише ті, хто незаконно вирубує дерева, але й ті, хто сприяє цим злочинам.
За незаконне вирубування, а також пошкодження, знищення дерев чи чагарників, якщо вони спричинили тяжкі наслідки, вчинені в умовах воєнного або надзвичайного стану - злочинець сяде за ґрати на строк від семи до десяти років.
Збільшено штрафи за незаконне вирубування лісу. Зміни стосуються як адміністративних правопорушень (стаття 65 КУпАП), так і кримінальних злочинів (стаття 246 ККУ):
Стаття 65 КУпАП:
• Для громадян: було 510-1020 грн, тепер 3400-8500 грн
• Для посадових осіб: було 2550-5100 грн, тепер 5100-10200 грн.
Стаття 246 ККУ:
• Раніше: 7000-25500 грн. (особливо охоронювані ліси, ПЗФ: 25500-34000 грн)
• Тепер: 34000-85000 грн (особливо охоронювані ліси, ПЗФ: 85000-170000 грн)
Цей закон не лише дозволить забезпечити ефективний правовий захист довкілля від незаконної вирубки дерев та чагарників, заготівлі очерету, їх незаконного обігу, а й стане черговим кроком до євроінтеграції України і адаптації національного законодавства до загальноєвропейських вимог.
Читайте також: Винниківський ліс знову вирубуватимуть. Мешканці готують судовий позов проти ухвали Львівської міськради
Читайте також: У Львові розпочали збір підписів проти вирубування 20 га Брюховицького лісу та за збереження витоків озера Стосика
Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook