Продаж зброї Україною: BBC оприлюднила розслідування

16:31 24 вересня 2022 р.

BBC зв'язалася з людиною, яка стверджувала, що продає протитанкову зброю на цьому торговому майданчику даркнета

Російське державне телебачення та прокремлівські телеграм-канали стверджують, що українці частково збувають зброю, отриману як військову допомогу від Пентагону, у так званому темному інтернеті - глибинній частині всесвітньої мережі, де користувачі можуть зберігати повну анонімність.

Проте, поспілкувавшись із "продавцями" під виглядом потенційних покупців, команда розслідувачів BBC дійшла висновку, що розміщені в "темній павутині" оголошення, які пропонують купити американську зброю - фейкові.

"Укропи (зневажливий термін, який використовується російською пропагандою для позначення українців. - Ред.) продають "Джавеліни" в даркнеті. Командування ЗСУ перепродає техніку та озброєння, що постачаються НАТО", - таке повідомлення опублікував 2 червня прокремлівський англомовний аккаунт ASB Military News.

Ще один пост опублікував того ж дня телеграм-канал "Сигнал" (700 тисяч підписників): "Дякую Байдену та європейським друзям України. Тепер "Джавеліни", NLAW, автомати, кулемети і навіть танки з БТРами час від часу спливатимуть по всьому світу в руках терористів та злочинців".

На фотографіях, прикріплених до посту, зображено оголошення, яке нібито пропонує купити протитанковий ракетний комплекс американського виробництва FGM-148 Javelin за 30 тисяч доларів. Продавець обіцяє доставити покупку до українсько-польського кордону чи іншої країни.

Ці пости відразу підхопило російське державне телебачення, яке регулярно показує сюжети про те, що Україна продає зброю, яку поставляє Захід.

BBC вирішила самостійно розслідувати ці публікації. Використовуючи ноутбуки, приналежність яких до корпорації відстежити було не можливо, і веб-браузер Tor, кореспонденти BBC зайшли в даркнет та вивчили згадані проросійськими ЗМІ оголошення.

У них "продавці" дійсно обіцяли поставити натівську зброю будь-кому, хто готовий заплатити. Як геотег було вказано Київ, проте назва столиці українською мовою була написана неправильно.

Але на цьому дурні помилки авторів оголошення не закінчувалися.

Як видати зброю із Сирії за українську

Один із "продавців", який часто згадується в російських ЗМІ, називається Weapons Ukraine. На сторінці магазину є згадка про 32 нібито проведені ним угоди з продажу американських карабінів, пістолетів та іншої вогнепальної зброї, яку нібито доставляють анонімним покупцям по всій території України.

Проте BBC виявила, що фотографії з оголошень далеко не завжди відповідають опису. Ба більше, вони були зроблені за багато років до початку повномасштабної війни.

Зворотний пошук ілюстрацій показав, що зображення карабіна М4 ще 2014 року було опубліковано одним із російських користувачів соцмереж. Фотографія іншої гвинтівки, яку рекламує той же продавець, знайшлася на сайті любителів зброї - і теж була зроблена багато років тому.

Інший продавець під назвою Big Discounts On Weapons, який пропонував купити "Джавеліни" та безпілотники американського виробництва, нібито нещодавно поставлені Україні, виявився винахідливішим.

Продавець відфотошопив кілька старих фотографій, зокрема знімки вже збитих дронів, і додав туди назву торгового майданчика.

Ми поговорили зі StopFake, українською фактчекінговою організацією. Її експерти виявили, що фотографії дронів, використані під час створення фальшивого оголошення, були запозичені в інтернеті.

За серійними номерами вдалося з'ясувати, що зображені на знімках нібито щойно поставлені дрони Switchblade 300, були збиті в Сирії у 2015 і 2016 роках.

"Продавці зброї" використовують Google-перекладач?

Після цього журналісти спробували зв'язатися із самими "продавцями" та зрозуміти, чи справді автори оголошень - з України.

Продавець "Джавелінів" та дронів Switchblade 300 попросив зв'язатися з ним в одному з месенджерів, де він зареєстрований під не найоригінальнішим ім'ям "javelinusa".

На запитання журналістів, як саме можна купити рекламовану зброю, надійшла така відповідь українською мовою: "Внесіть гроші на свій рахунок, тоді ми запросимо адміністратора до цього чату. Домовляємося і оголошуємо всі умови при ньому. Потім у вебчаті пишете, що отримали (зброю. - Ред.) і всім задоволені і просите адміна переказати ваш депозит мені".

Проте під час листування журналісти звернули увагу, що українською мовою співрозмовник володіє, м'яко кажучи, не надто добре. На пряме запитання про це "продавець" пояснив, що він нібито із Польщі.

Розмову із трейдером BBC попросила проаналізувати лінгвіста.

"За цими повідомленнями стоїть російськомовна людина", - стверджує Дар'я Левицька, синхронний перекладач з української мови на російську та польську.

За її словами, можна досить впевнено стверджувати, що повідомлення, надіслані українською мовою, були перекладені за допомогою онлайн-перекладача - причому не з польської, а з російської.

"Його українська мова рясніє русизмами, а от "полонізмів" немає. Наприклад, він використовує вираз "не заговорюй зуби". У російській мові це загальновживана фраза, а от у польській у неї еквівалента немає", - каже Левицька.

Більше того, в оригінальному російському тексті "продавець" явно припустився кількох друкарських помилок, через що автоматичний перекладач не розібрав слова і залишив їх без перекладу, в перекрученому російському написанні.

Пізніше вдалося зв'язатися і з другим "продавцем", який у листуванні також припускався грубих помилок, очевидно автоматично перекладаючи повідомлення українською вже перед відправкою.

Відгуки, залишені "покупцями", написані переважно польською, але теж рясніють помилками, характерними для електронного перекладу.

"Люди так не розмовляють", - упевнена Левицька.

Загроза громадянам ЄС?

У статті на сайті RT водночас стверджується: не виключено, "що у нелегальних торговців налагоджений контакт із (польськими. - Ред.) прикордонниками", і вони можуть без проблем доставляти замовлення не лише до Польщі, а й за її межі.

"Джавеліни можуть збивати літаки. А "Стінгери" (системи ППО американського виробництва. - Ред.) можуть потрапити до рук терористів та стати загрозою безпеці в європейських аеропортах", - лякали глядача автори "новинного" сюжету на Першому каналі.

"Мета одна - посіяти паніку в Європі, стверджуючи, що ця зброя може бути використана проти європейських громадян", - каже він.

Харченко вважає, що ці фейки розраховані переважно на західну аудиторію.

Статті, які цілком серйозно розповідають про "продаж у даркнеті української зброї", журналісти BBC виявили на різних сайтах - англійською, японською, в'єтнамською, турецькою та іншими мовами.

Торговий майданчик у даркнеті - теж фейк?

Компанія KELA, яка спеціалізується на аналізі загроз кіберзлочинності, провела дослідження. Її фахівці дійшли висновку, що оголошення про продаж поширюються (а, можливо, і спочатку були створені) проросійськими пропагандистськими джерелами.

У KELA вважають підозрілим, що активність на цьому торговому майданчику мінімальна (кількість операцій невелика), а сама вона практично невідома навіть постійним мешканцям даркнета.

"Зазвичай можна вийти на людей, які знають той чи інший торговий майданчик. Але щодо цієї конкретної платформи якісь відгуки або навіть згадки знайти дуже складно", - пояснює експерт KELA Ірина Нестеровська.

Вона запитує, як саме у такому разі ці оголошення з такою легкістю виявили російські журналісти?

Нестеровська не може сказати, чи є оголошення від початку до кінця справою рук російських пропагандистів або їх розмістили шахраї, які намагаються заробити в даркнеті, а прокремлівські ЗМІ просто про них розтрубили.

Але саме час їх появи та заяви прокремлівських ЗМІ, які повторюють одне одного як під копірку, дозволяють припустити, що кампанію з дезінформації було сплановано та організовано централізовано, додає вона.

З нею згоден і Сергій Харченко зі StopFake. Його турбує, що цей же торговий майданчик російські пропагандисти можуть використовувати для інших хибних заяв.

"Зараз росіяни створюють фейки, звинувачуючи Україну у продажу зброї. А потім вони можуть використати цей же торговий майданчик для поширення фейків про так звані "продажі" інших "товарів" та "послуг". Якщо цей фейковий торговий майданчик уже є, то чому б його не використовувати і далі? Адже їхня головна мета - посіяти сумніви у закордонних партнерів та підірвати репутацію українців", - вважає Харченко.

Україна продовжить наступ: якої зброї треба від США

США оприлюднили повний список зброї та іншої допомоги, яку надали Україні

Сполучені Штати розглядають можливість відправки в Україну більш досконалої зброї

Дороге озброєння до бою: обсяги і швидкість військової допомоги Україні повинні бути збільшені

США поставлять Україні ракетні системи середньої дальності HIMARS

США дадуть Україні досконаліші ракетні системи і підтримуватимуть її до закінчення війни

Швидке постачання зі США: озброєння і спорядження (відео)

dailylviv.com

Заборонили пити пиво «Львівське Різдвяне», виготовлене 3 жовтня

Ревізія. У Київ прибув головний інспектор з моніторингу допомоги США Україні

Працівник автомийки у Львові сів за кермо чужого Volkswagen Touareg і втік

На вулиці Миколайчука у Львові зносять ринок «Світлиця»

Біля цирку у Львові зрізали десять дерев, які скалічили неправильним доглядом

Донеччанин Артур Каташ, уродженець Львівщини Андрій Фис, маріуполянин Дмитро Ушаков. Львів проводжає Героїв

Кому на Львівщині розподілили вакцину проти сказу

8 вулиць Львова 13 годин не матимуть водопостачання

Росія в Україні пошкодила 1714 об’єктів медзакладів і ще 227 зруйнувала вщент

Коли можуть призначити житлову субсидію при заборгованості зі сплати комунальних послуг

Виплата житлової субсидії за жовтень буде проведена в листопаді - Пенсійний фонд

Довгожителям - від ста і більше літ - у Львові дають щороку по 10 тисяч гривень

У Львові відбудеться Veterans Business Forum 2024

Мая Санду перемогла у виборах президента Молдови

Опубліковано перший проект так званої мирної угоди між Росією і Україною

На Львівщині продають право оренди на понад 63 га земельних ділянок сільськогосподарського призначення

Кабмін оцінив масштаб зловживань при бронюванні від мобілізації

На Львівщині завтра вночі - до 7° морозу, вдень - до 10° тепла

Україна скоротила імпорт електроенергії до піврічного мінімуму

У жовтні львівські прикордонники 16 разів відмовилися взяти хабар

Судитимуть львів'янина, який майже на ₴1 млн обікрав вітчима

Львів стане першим містом, де запустять мережу 5G

За яких умов взимку Україні загрожують до 20 годин без світла на добу

Намагався ввезти вантажівку DAF як гуманітарну допомогу

Блискавка вбила футболіста під час матчу (відео)

Завтра щепитимуть від сказу собак та котів у Рудному

У вересні львів'яни власним коштом поліпшили благоустрій міста на ₴13 млн

Російські спецслужби в Європі «генерують хаос»

Не впорався з керуванням та в'їхав у дерево. Смертельна ДТП на Львівщині

Очільниця МЗС Німеччини Бербок прибула до Києва

Спортсмен зі Львівщини - чемпіон Європи з важкої атлетики

Понад 700 тисяч окупантів утилізували в Україні

РФ атакувала Україну «Іскандером-М» та 80 шахедами

Шістьом полеглим Героям віддасть останні військові почесті Львівщина

Підсумкове опитування New York Times напередодні виборів Президента США

Підозрюваний, якого розшукувала поліція за вбивство подружжя на Львівщині, вистрелив собі в голову

Релігійна громада села Віднів на загальних зборах вирішила розірвати зв'язки з московською церквою (відео)

Націоналісти висловили протест міському голові Львова. Китайське попередження

В Україні буде суд, який розглядатиме справи проти центральних органів влади

Завтра Львів попрощається з військовослужбовцями Іваном Єгоровим, Юрієм Сапроновим, Павлом Бардієм, Сергієм Ткаченком