10:45 15 жовтня 2023 р.
Сьогодні у Польщі відбуваються парламентські вибори і референдум з чотирма важливими запитаннями до громадян.
У польських ЗМІ вже давно називають ці вибори "найважливішими в історії Польщі з 1989 року". Від результату цих виборів залежатиме майбутній курс країни всередині ЄС і щодо підтримки України, пише Dailylviv.com. Очікується, що на виборах проголосують 29 млн громадян Польщі.
Останні опитування показали, що керівна, правляча нині, політична сила "Право і справедливість" (ПіС) має більшу підтримку, ніж будь-яка інша партія, але недостатню для того, щоб отримати монобільшість.
Результати екзитполів з’являться о 22:00 за українським часом. Кінцеві результати - в понеділок-вівторок.
Одночасно з парламентськими виборами відбувається референдум, де винесено чотири питання: щодо продажу державного майна іноземцям, підвищення пенсійного віку, польсько-білоруської стіни та допуску нелегальних іммігрантів з Близького Сходу та Африки.
Основні суперники на виборах 15 жовтня - партії "Право і справедливість" та "Громадянська платформа", засновані у 2001 році.
За оцінкою спостерігачів, на нинішніх парламентських виборах у Польщі ставки для лідерів цих політичних сил - Ярослава Качинського (ПіС) і Дональда Туска (Громадянська платформа) - дуже високі. У разі поразки Туску, ймовірно, доведеться піти з політичної арени, поступившись місцем молодшим соратникам.
Кар'єра Ярослава Качинського в політиці теж може завершитися, якщо PiS програє на виборах 15 жовтня. Чи зможе ця партія згодом існувати без свого нинішнього лідера - теж відкрите питання.
Між цими партійними лідерами є глибока неприязнь. Ярослав Качинський переконаний, що за авіакатастрофою під Смоленськом стояла Росія, та вважає, що Туск несе частину провини за те, що сталося.
2010 року Туск, тоді глава польського уряду, вирушив до Росії в окремому літаку, щоб узяти участь у пам'ятних заходах з нагоди 70-х роковин трагічних подій у Катині. Тим самим він дав можливість Москві здійснити напад на літак, у якому перебував тодішній президент Польщі Лех Качинський з великою делегацією, стверджує брат загиблого Ярослав.
Але жодних доказів цьому немає. Офіційна версія - літак зазнав аварії через сильний туман.
Читайте також: Смоленськ 2010 – ще один злочин Путіна
Поляки будуть обирати 460 представників до Сейму і 100 до Сенату, які є нижньою та верхньою палатами парламенту Польщі. Ключовою палатою є саме Сейм, де партія, яка набере більшість - щонайменше 231 мандат - зможе сформувати уряд.
Опитування перед виборами пророкують "ПіС" - 185 місць у сеймі, а "Громадянській платформі" - 151. За такого результату цим партіям доведеться вступати в коаліцію з політичними силами другого ешелону для призначення компромісного уряду.
Цікаво, що шанс мати один мандат у сеймі зберігає німецька меншина, проте немає політичної сили, яка представляла б інтереси українців-громадян Польщі. Власне, точна кількість їх поки що не відома для загалу. Раніше Об'єднання українців Польщі повідомляло про пів мільйона.
Довідково про партії-лідери виборчих перегонів у Польщі:
"Право і справедливість" — консервативна партія, лідером якої є Ярослав Качинський. Партія при владі перебуває вже 8 років і має велику вірогідність зайти на новий 4-х річний строк. Її поглядів притримується і нинішній Президент Анджей Дуда. Партія є прихильником жорсткої позиції щодо міграційної політики з біженцями та ЛГБТ, а також виступає за заборону на аборти. За правління ПіС Польща відчула зростання ВВП та скорочення рівня безробіття. Має тверді націоналістичні погляди, які базуються передовсім на традиціях і інтересах Польщі.
"Громадянська платформа" — правоцентристська, ліберальна партія, яка є основою опозиційного руху в політикумі Польщі. Лідер партії, колишній прем’єр Дональд Туск, відомий також як ексголова Європейської ради. На виборах партія виступає кістяком об'єднання "Громадянська коаліція", куди входять також партії "Польська ініціатива", "Партія зелених" тощо. За політичними поглядами "Громадянська платформа" є більш ліберальною, зокрема, виступає за права на аборти, грає на підвищенні зарплати соціальних сфер, наприклад, вчителів, медиків тощо.
Нагадаємо, нещодавно Польща образилася на Україну і може заборонити експорт більшої кількості продуктів