«Два вибухи, сліди тротилу». Висновки смоленської підкомісії

8 серпня 2020 р.

  • 0
  • 27

В авіакатастрофі, що сталася 10 квітня 2010 року під Смоленськом, загинуло 96 осіб, серед них – президент Польщі Лєх Качинський

Минулого тижня сеймовій комісії оборони представлено відеоматеріал, присвячений висновкам смоленської підкомісії, зокрема про те, що причиною катастрофи Ту-154М були два вибухи. Як інформує телебачення Polsat, депутати опозиції вимагають звіту з роботи підкомісії. На думку голови підкомісії Антоні Мацєревича, він може з’явитися протягом трьох місяців.

Висновки підкомісії викладено 30 липня, під час засідання комісії національної оборони Сейму, скликаної на вимогу депутатів Громадянської коаліції. Матеріал полемізує з рапортом комісії Єжи Міллєра, який у 2010-2011 роках досліджував причини катастрофи, що сталася 10 квітня 2010 року. У ньому з’явилися звинувачення на адресу віцеголови цієї комісії, а зараз депутата Мацєя Лясека.

Голова підкомісії у справах повторного дослідження причин катастрофи, ексміністр національної оборони Антоні Мацєревич застеріг, що оприлюднений відеозапис є додатком до рапорту, якого ще не прийнято. За його словами, це може відбутися «впродовж кварталу». Документ знаходиться в сейфі в осідку комісії. Коли його проголосують члени комісії, рапорт доставлять (...) міністрові національної оборони, – повідомив колишній голова оборонного відомства. Політик сказав, що разом із додатками це кілька тисяч сторінок.

Антоні Мацєревич також зазначив, що завданням підкомісії не є визначити, чи в Смоленську стався замах. «Це – завдання прокуратури і суду. Комісія стверджує, що сталося, як дійшло до того, що польський літак упав на землю – чи це було виною пана президента Лєха Качинського, чи це було виною генерала Бласіка (однієї із жертв катастрофи, тодішнього командувача Повітряних сил), чи це було виною польських пілотів, як стверджував пан Лясек, який обманював і брехав у своїх матеріалах стосовно рапорту SmallGIS, фальсифікуючи цей та інші рапорти, чи це було те, що випливає з доказового матеріалу та аналізів», – сказав голова підкомісії.

Вибух на лівому крилі та в центроплані

Головна теза представленого відеоматеріалу – це два вибухи, що мали статися спочатку на лівому крилі, а опісля в центроплані Ту-154М. За інформацією, на уламках літака знайдено сліди тротилу, гексогену і пентриту.

Як вважають члени підкомісії, про те, що в літаку стався вибух, свідчать, з одного боку, характер руйнування і те, що фрагменти літака розкидані, а з іншого боку – травми жертв; розкидання частин літака вказує на його «раптовий розпад у повітрі».

«Немає сумніву, що до трагедії призвів ряд свідомих дій у сфері ремонту літака Ту-154М, бортовий номер 101, спосіб підготування офіційної урядової делегації до Катині, навмисне, свідоме та фальшиве направлення літака російськими диспетчерами до посадки за тисячу метрів перед аеропортом, як і аварія та вибухи, що остаточно знищили Ту-154М і призвели до загибелі президента Республіки Польща та всієї урядової делегації, що летіла на вшанування 70-ї річниці геноциду в Катині 1940 року», – мовиться у матеріалі.

З’явилися також закиди на адресу російських слідчих, які вивчали причини катастрофи, що вони намагалися приховати докази вибухів у літаку. Комісії Єжи Міллєра та Мацєя Лясека закинуто, що вони «не займалися справжнім дослідженням смоленської трагедії». Як стверджено, ця комісія «хотіла задовольнити вимоги Дональда Туска та Владіміра Путіна, провела незначну кількість наукових досліджень, отримані експертизи та інформацію ігнорувала або фальшувала під заздалегідь закладену тезу».

54 місяці від створення підкомісії

Понад чотири роки діяльності підкомісії критикувала опозиція. Подаючи пропозицію скликати засідання комісії, присвячене роботі Антоні Мацєревича і його співробітників, Мацєй Лясек звернувся до уряду із закликом «закрити цей похмурий розділ польської політики». Він звинуватив членів підкомісії у некомпетентності та критикував їхні дії.

Мацєй Лясек звернув увагу, що за кілька днів виповняться «54 місяці» від призначення підкомісії. «Чого ми дізналися за останні 54 місяці? Нічого нового про причини катастрофи. Понад чотири роки підкомісія не поїхала далі, ніж до Мінська Мазовєцького, побачити, як виглядає Туполєв», – іронізував Лясек. Політик вичитав членам підкомісії, що вони ні разу не їздили до Смоленська, де знаходяться уламки Ту-154М, або до Москви, де могли б зробити власні копії записів із реєстраторів польського літака.

Нинішній депутат звинуватив Антоні Мацєревича, що він навмисне роками вводить громадську думку в оману. «Підкомісія не представила нових доказів про інший перебіг подій, а дії, які виконала, не наближають її до цієї мети, але, зате, дорого коштують. Скільки – невідомо, бо цю інформацію тривалий час приховують від громадської думки та парламентаріїв (...), – оцінив Лясек.

Віцеголова Міністерства національної оборони Войцєх Скуркєвич відповів, що на засіданнях комісії можна сперечатися, але ніхто не дав права ображати інших, а Мацєй Ласек зневажає людей, які працюють у комісії та хочуть дізнатися правди.

«Матеріал, який важко перевірити»

Як додав Войцєх Скуркєвич, всупереч тому, що сказав депутат від Громадянської коаліції Мацєй Лясек, підкомісія – «абсолютно незалежний орган», і її створено на основі закону від 2002 року та постанови міністра національної оборони від 2012 року, коли керівна зараз партія, Право і справедливість, не була при владі. За словами віцеміністра, підкомісія незалежна від керівництва оборонного відомства та будь-яких політичних факторів.

Після презентації відеоматеріалу колишній глава МВС Бартломєй Сєнкєвич (Громадянська коаліція) заявив, що його правдивість важко оцінити з методологічних причин. Він додав, що підкомісії не вдалося довести своїх тез про «замах і вбивство», про які йшлося у фільмі, й за це повинен відповісти очільник Міністерства національної оборони.

Частина депутатів, зокрема віцеголова комісії оборони Чеслав Мрочек (Громадянська коаліція) та Ґжеґож Браун (Конфедерація), вимагала опублікування кінцевого рапорту підкомісії. Браун переконував, що документ повинен бути доступним для всіх зацікавлених та цілого суспільства. Політик зізнався, що відеозапис був для нього «моментами надзвичайно цікавим», – наводить телебачення Polsat.

У 2010-11 роках смоленську катастрофу розслідувала Комісія дослідження авіакатастроф, яку очолював тодішній глава МВСіА Єжи Міллєр. У рапорті, опублікованому в липні 2011 року, комісія Міллєра заявила, що причиною катастрофи було те, що літак зійшов нижче мінімальної висоти зниження і, внаслідок цього, зіткнувся з деревами, й це призвело до поступового руйнування конструкції машини. Комісія наголосила, що реєстратори звуку та параметрів польоту не підтверджують тези про вибух на борту літака.

Polsat,PAP/Н.Б.

До теми

21:29 6 жовтня 2021 р.

Скандальний Євген Мецгер - знайомий Володимира Зеленського, якому телефонує Президент

Голова правління державного "Укрексімбанку" Євген Мецгер за день став відомим - після скандалу з нападом на журналістів програми "Схеми" та їхнім відео, яке безуспішного намагалися видалити айтівці банку.

Рубрика: Кримінал

  • 0
  • 29

21:49 22 вересня 2021 р.

Смоленськ 2010 – ще один злочин Путіна

Підкомісія польського парламенту щодо вивчення причин катастрофи літака президента Лєха Качинського під Смоленськом 10 квітня 2010 року встановила, що літак був розчленований у повітрі внаслідок двох вибухів.

Рубрика: Кримінал

  • 0
  • 31