Європа хоче від Януковича ясності, – МЗС Литви

15:46 15 грудня 2013 р.

Фото до новини


Фото: iPress.ua

Брюссель чекає від Києва оцінки угоди про асоціацію на предмет відповідності національним інтересам і чіткої позиції щодо його підписання.

Про це заявив сьогодні, 15 грудня, в інтерв'ю «Інтерфакс-Україна» міністр закордонних справ головуючої в ЄС Литви Лінас Лінкявічюс. Він також пояснив:

«Після недавніх коментарів президента (України. – Ред.) нам потрібна ясність. Зараз складно говорити про підготовку до підписання, якщо існує така оцінка. Але якщо буде сказано, що те, що ми робили, суперечить інтересам країни, важко сподіватися на підписання, про нього навіть не логічно думати».

Лінас Лінкявічюс висловив упевненість, що цей договір корисний для України – «скеровує країну на шлях модернізації і ставить її на рейки асоціації з Європою», однак додав: «Але, як я вже сказав, я почув інші коментарі від президента, і це бентежить. Я сподіваюся, що хтось не точно висловився, чи це оцінка була передчасною».

Міністр закордонних справ Литви конкретизував, що в Європейському Союзі «хотіли б дізнатися про те, куди прийшли» у відносинах з Україною. Він нагадав, до останнього моменту Європа сподівалася на підписання угоди у Вільнюсі, але в останній момент все перенеслося.

«Я питаю у вас, хто може гарантувати, що це знову не те ж саме? Тим більше, що після таких коментарів, який сенс говорити в Брюсселі про Угоду, її втілення і наслідки, якщо воно, за оцінкою, якщо вона остаточна, суперечить інтересам країни? Тому потрібна ясність», – додав міністр закордонних справ Литви. 

Говорячи про заплановану на понеділок у Брюсселі Раду ЄС з питань закордонних справ і можливе рішення щодо України, міністр констатував, що міністри мають намір оцінити ситуацію і зрозуміти, як далі поводитися»: «Я впевнений, що ми не припинятимемо діалог, тим паче, що Україна дуже важлива країна. Але ми вирішимо, як далі поводитися в діалозі з Україною».

При цьому Лінас Лінкявичюс висловив переконання в тому, що представники ЄС «мають продовжувати бути в Україні». «З цією метою я і приїхав: ми хочемо допомогти діалогу, оскільки Україна раніше неодноразово оголошувала про те, що готується підписати угоду про асоціацію з ЄС», – додав міністр закордонних справ Литви.

«Другий аспект – це безпека. Безперспективно планувати щось, якщо конфронтація наростає, бо наслідки можуть бути сумними. Тому ми сподіваємося, що наша присутність допоможе її стримати і спробуємо знайти раціональний спосіб вирішення ситуації. Для мене найголовніше – безпека. І якщо ми можемо принести хоч крапельку стабільності і спокою, ми маємо тут бути. Але я хочу наголосити, що ми не маємо наміру вплутуватися у внутрішні дискусії – це не наша справа», – пояснив міністр закордонних справ Литви.

Відповідаючи на запитання агентства про те, чи йдеться про посередників, глава зовнішньополітичного відомства Литви констатував, що для того, щоб стати посередником, потрібно запрошення сторін, між якими треба бути посередником. «Але ми до цього не дійшли. А ось допомагати діалогу можна», – додав Лінас .Лінкявичюс.

Коментуючи на прохання агентства пропозицію Європейського парламенту про створення місії ЄС високого рівня, міністр не виключив, що «можливі будь-які варіанти, також обговорювалася можливість відновлення наглядової місії Європейського парламенту Пета Кокса та Олександра Квасневського. «Але про це треба говорити з українськими колегами. Потрібен діалог. Але в реальності, по суті, в Україні є два монологи. Говорить влада, говорить опозиція, але треба, щоб було спільне розуміння ролі цієї місії. Ми готові. Це питання вже порушено. Ми за будь-яке рішення, прийнятне для всіх. Це рішення буде найближчим часом», – запевнив глава зовнішньополітичного відомства Литви.

Л.Лінкявичюс також повідомив про намір постійної присутності кого-небудь з представників ЄС. «Я поїду в неділю, але потім хтось приїде. Хто саме, я не знаю. Але я сказав колегам, що готовий приїхати без черги. І коли закінчиться наше головування в ЄС, це не означає, що закінчиться наша підтримка України», – упевнений він.

Як повідомляв «Щоденний Львів», ЄС відтермінував асоціацію України з ним.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів