Скільки українців, які хочуть продовження війни, вірять у повернення всіх територій 1991 року

23:15 19 листопада 2024 р.

Фото до новини

Половина українців, які хочуть швидкого припинення війни шляхом перемовин, більше сподіваються на країни ЄС і Великобританію, ніж на США.

Опублікована перша стаття з анонсованої серії матеріалів, що основана на останніх дослідженнях Gallup в Україні, пише DailyLviv.com

Після більш ніж двох років гострого конфлікту українці все більше втомилися від війни з Росією. В останніх дослідженнях Gallup в Україні, проведених у серпні та жовтні 2024 року, в середньому 52% українців хотіли б, щоб їхня країна домовилася про якнайшвидше припинення війни. 

Читайте такожЗа вступ до НАТО і ЄС в Україні проголосували б 8 з 10 учасників референдуму

Майже четверо з 10 українців (38%) вважають, що їхня країна повинна продовжувати боротьбу до перемоги.

Нинішнє ставлення українців до війни свідчить про рішучу зміну того настрою, який вони мали після її початку наприкінці лютого 2022 року. Опитування впродовж місяців після того, як Росія розпочала своє повномасштабне вторгнення, показали, що українці були зухвалими: 73% воліли воювати до перемоги.

У 2023 році підтримка боротьби до перемоги знизилася, але більш ніж удвічі більше українців виступали за продовження боротьби (63%), а не за мир шляхом переговорів (27%). Цього року втома посилилася: підтримка миру шляхом переговорів зросла до 52%, уперше досягнувши більшості.

Посилення втоми від війни виникає в той час, коли її найближче майбутнє під питанням. Останніми місяцями Росія зробила військові наступи на лінії фронту, не зважаючи на вторгнення України в Курську область. «План перемоги» президента Володимира Зеленського щодо припинення війни, який передбачає вступ до НАТО та використання західних ракет великої дальності проти російської території, також викликав неоднозначну реакцію західних союзників, коли був представлений минулого місяця – це збігалося з часом жовтневої польової роботи Gallup. Останніми днями президент Джо Байден, який покидає свою посаду, дав Україні зелене світло на завдання удару всередині Росії за допомогою американських ракет великої дальності.

Крім того, перспектива повернення нині обраного президента Дональда Трампа до Білого дому могла створити невизначеність щодо поточного надання військової та грошової допомоги. З початку війни Сполучені Штати надали Україні більше військової допомоги, ніж будь-яка інша країна.

Читайте такожНімці не готові захищати свою країну зі зброєю в руках - опитування

Відколи Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну наприкінці лютого 2022 року, лінія фронту залишилася переважно на сході та півдні країни. У 2022 році ті самі регіони, які були найбільш схильні до конфлікту, найменше хотіли б продовжувати боротьбу з ним, хоча більшість підтримали це (63% і 61% відповідно).

Згодом підтримка продовження війни зникла в усіх регіонах України, незалежно від того, наскільки вони близькі до лінії фронту. У 2024 році підтримка всюди впала нижче 50%.

Одне з найбільших падінь у підтримці боротьби зафіксовано в регіонах, віддалених від лінії фронту, зокрема в Києві (зменшення на 39 відсотків) і на Заході (зниження на 40%). Серед українців, які живуть на Сході країни, більше ніж вдвічі людей зараз хочуть якнайшвидшого закінчення війни (63%), а не її продовження (27%).

Значна частина українців, які виступають за переговори щодо швидкого припинення війни, вважають, що Україна має бути відкритою для поступки частиною території в обмін на мир. Більше половини цієї групи (52%) погоджуються, що Україна має бути відкритою для певних територіальних поступок у рамках мирної угоди щодо припинення війни, тоді як 38% не згодні, а ще 10% не знають відповіді. Ґеллап не розпитував про рівень територіальних поступок, до яких люди готові.

Читайте такожСоціологи з'ясували, скільки українців готові до територіальних поступок заради миру

Навіть серед українців, які віддають перевагу війні, доки їхня країна не виграє її, є докази того, що їхнє уявлення про «перемогу» змінюється. У 2022 і 2023 роках переважна більшість (92% і 93% відповідно) українців, які виступали за продовження боротьби, вважали, що перемога означає повернення всіх територій, втрачених з 2014 року, включно з Кримом. Незважаючи на те, що у 2024 році ця цифра залишалася явною більшістю, вона впала до 81%.

Ґеллап запитав українців, які виступають за швидке припинення війни шляхом переговорів, про їхні погляди на іноземні держави, які сприяють цьому. Більшість хоче, щоб країни ЄС (70%) і Великобританія (63%) відігравали значну роль у потенційних мирних переговорах, більше, ніж США під час президентства Трампа чи Камали Гарріс.

В опитуванні, проведеному перед виборами в США, було мало суттєвих відмінностей у поглядах між потенційними президентами. Приблизно половина українців, які виступають за мир, хочуть, щоб США відігравали значну роль у потенційних мирних переговорах. Трамп неодноразово закликав припинити війну і заявив, що як президент буде працювати над цим якнайшвидше.

Після більш ніж двох років незначного руху на полі бою майбутнє війни в Україні виглядає дуже невизначеним. Останніми місяцями Росія стабільно прогресує на передовій конфлікту. А в коридорах влади за кордоном зміна політичних реалій може незабаром змінити здатність України вести боротьбу. По всій Україні люди все більше втомлюються від війни і прагнуть швидкого миру, навіть якщо це означає поступку території.

У вересні Зеленський заявив, що кінець війни ближче, ніж багато хто думає. Значна частина українців може сподіватися, що його прогноз справдиться.

Читайте також

Скільки росіян підтримують війну в Україні й до чого готуються - опитування

Чотири з п'яти українців підтримують заборону московської церкви - опитування

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів