Оборонну церкву з укриттям збудують у Львові

17:16 28 березня 2025 р.

Православний храм буде присвячений іконі Пресвятої Богородиці Скоропослушниці, яка була привезена до Львова з Афону.

Про це повідомила пресслужба ЛМР, пише DailyLviv.com. У Львові визначили переможців архітектурного конкурсу на проєктну пропозицію храмового комплексу Ікони Пресвятої Богородиці Скоропослушниці у районі вул. К. Левицького – вул. Пекарської. Серед 25 пропозицій обрали проєкт авторського колективу зі Львова під керівництвом Андрія Лесюка. Окрім місця для молитви, у храмовому комплексі передбачено зведення дзвіниці, недільної школи, укриття, зони для духовних бесід та зборів громади. Також разом з будівництвом заплановане облаштування благоустрою скверу.

За даними департаменту архітектури та просторового розвитку Львівської міської ради, з 39 зареєстрованих авторів та авторських колективів на конкурс подали 25 конкурсних проєктів. Переможцем конкурсу обрали проєкт авторського колективу зі Львова під керівництвом Андрія Лесюка. За словами журі, проєкт-переможець відповідає умовам конкурсу. 

За описом проєкту переможця, храмовий комплекс Ікони Пресвятої Богородиці Скоропослушниці поєднує давні православні традиції з сучасними архітектурними рішеннями. Його композиція ґрунтується на візантійській спадщині, що проявляється у хрестоподібному плануванні та монолітному куполі.

«Журі конкурсу розглянуло різноманітні інтерпретації сакральної архітектури, представлені учасниками, і в підсумку зупинилося на проєкті, який не лише по-новому осмислює православні традиції, а й зберігає глибокий зв’язок із духовною та архітектурною спадщиною Афону. Цей вибір є символічним, оскільки храм буде присвячений іконі Пресвятої Богородиці Скоропослушниці, яка була привезена до Львова з Афону. Саме тому архітектурний образ храму відсилає до стилістики візантійських та грецьких храмів. Проєкт зберігає ключові елементи православної храмової традиції: хрестоподібне планування, вівтарну частину, купол – проте всі ці традиційні форми інтегровані в єдину мінімалістичну форму», – розповів головний архітектор міста Антон Коломєйцев. 

«Таке проєктне рішення має певною мірою характер оборонної церкви і це дуже символічно, як на мене, тому що цей конкурс проводиться під час війни в Україні й напевно в пам’яті нащадків цей храм пам’ятатимуть, як такий, що почали зводити в час війни.

Рішення в матеріалі передбачає масивні монолітні конструкції з використанням цегли. Церква своїм виглядом показує впевненість, масивність і амбіцію стояти на цьому пагорбі протягом багатьох століть. Також одна з чеснот проєкту – добре ландшафтне рішення. Автори дуже добре попрацювали і сформували правильні підходи до розміщення в ландшафті без радикальних трансформацій з мінімальним втручанням в схил та збереженням зелених насаджень. Маю надію, що при реалізації це буде максимально екологічний і толерантний до довкілля проєкт», – зазначив Юрій Столяров, голова журі архітектурного конкурсу.

Поруч з храмом окремо розташована дзвіниця, яка підкреслює мінімалістичний стиль, доповнює силует храму та створює просторову рівновагу ансамблю. А під храмом передбачені додаткові приміщення, які забезпечують функціональність комплексу. Серед них – недільна школа, укриття, санвузли та допоміжні приміщення. А також просторі зони для зборів, зустрічей і духовних бесід.

До складу журі конкурсу входили: Антон Коломєйцев, головний архітектор Львова; Димитрій Рудюк, Митрополит Львівський і Сокальський Православної церкви України; Тетяна Балукова, начальниця управління охорони історичного середовища Львівської міської ради; Василь Косів, ректор Львівської національної академії мистецтв; архітектори Юліан Чаплінський, Наталія Зінчук, Марко Савицький, Юрій Столяров та Юрій Джигіль, представник Львівської обласної організації Національної спілки архітекторів України.

Традиційно у конкурсі було передбачено три призові місця, а також дві додаткові заохочувальні премії.

Переможцем конкурсу обрано проєкт під шифром 232002 авторського колективу у складі: Андрій Лесюк, Михайло Когут, Ігор Когут, Катерина Іващук, Ярослав Іваськів, Єгор Перепелюк, Анна Фітель (м. Львів).

Друге місце посів проєкт під шифром 174117 авторського колективу у складі: Андрій Лесюк, Михайло Когут, Ігор Когут, Катерина Іващук, Ярослав Іваськів, Єгор Перепелюк, Анна Фітель (м. Львів).

Третє місце посів проєкт під шифром 088000 авторського колективу у складі: Андрій Лесюк, Михайло Когут, Ігор Когут, Катерина Іващук, Ярослав Іваськів, Єгор Перепелюк, Анна Фітель (м. Львів).

Першу заохочувальну премію у розмірі 50 тис. грн отримав проєкт під шифром 001225  авторського колективу у складі: Андрій Лесюк, Михайло Когут, Ігор Когут, Катерина Іващук, Ярослав Іваськів, Єгор Перепелюк, Анна Фітель (м. Львів).

Другу заохочувальну премію у 50 тис. грн отримав проєкт під шифром 000012 авторського колективу у складі: Валентин Шароватов, Ольга Криворучко, Анна Кузовкіна, Данило Галанджій, Ярина Гнопко / urbanideas (м. Львів).

За умовами конкурсу та керуючись постановою Кабінету Міністрів України всі проєкти оцінювалися анонімно. Імена авторів розкрили лише після визначення переможців і затвердження результатів конкурсу. 

До темиЦеркву на вулиці Стрийській у Львові демонтовують. Куди перевезуть

У Львові демонтовують і обгортають вогнетривкими матеріалами пам'ятки культури ЮНЕСКО

У Львові відкрили новозбудований храм Христа Царя Всесвіту

Перший храм у Львові облаштують підіймачем до входу

DailyLviv.com

Путін і Гєрасімов заявили, що рф силою захопить Донбас, Запоріжжя і Херсонщину

В Одесі вибухи

НАБУ заявило про підозру щонайменше трьом народним депутатам

Графіки відключень 28 грудня. У Києві та області - аварійні вимкнення

Перед Новим роком на кордоні черги на виїзд з України

З 1 січня посадові оклади соціальних працівників зростуть майже в 2,5 раза

Рідні загиблих забракували зразки памʼятників, які пропонує для Меморіального комплексу ЛМР

Росія атакувала газову інфраструктуру та ТЕЦ Нафтогазу

Попередження про стихійні метеорологічні явища на Львівщині

Знешкоджено 503 повітряні цілі з 559, які запустив на Україну ворог

Штраф від 1020 до 1700 гривень або евакуація автомобіля на штрафмайданчик

Два аеропорти у Польщі призупиняли польоти літаків

Вертепники у Львові пробігли 5 км і зібрали майже 200 тисяч грн для захисників України

Загиблі, десятки постраждалих і масштабні руйнування у Києві й на Київщині

Всі новини на Focus.ua: стрічка, де видно головне за день

Групі нардепів платили за голосування у Верховній Раді

Водій напідпитку в'їхав в огорожу у селі на Львівщині

У Києві більше як 10 пошкоджених житлових будинків у різних районах міста

Андрій Заблоцький, Володимир Головчак, Василь Деяк, Іван Гаврилів, Сергій Баландюх. Прощання у різдвяний час

Триває черговий російський удар по Україні - Зеленський

Аварійні відключення світла у Києві. Графіки погодинних вимкнень не діють

Білий дім назвав дату та місце зустрічі Дональда Трампа та Володимира Зеленського

Від ночі триває масований російський удар по енергосистемі України

Третина Києва без теплопостачання

ДТП на Городоцькій з трьома травмованими

Скасували суботню повітряну тривогу на Львівщині

Пожежі у Києві внаслідок падіння уламків БпЛА

Друга загроза ракетного удару на Львівщині. Ранкова тривога

Закінчена повітряна тривога на Львівщині у ніч проти 27 грудня

У Києві багато вибухів

Зліт літака МіГ-31К ВПС рф

Тривожне Різдво на Львівщині. Ревуть сирени

Російські бомбардувальники Ту-95МС та Ту-160 піднялися в повітря

Зеленський ще зберігає високий особистий авторитет президента попри втому від його команди

Чотири країни увійдуть у європейську лідерську групу в рамках НАТО

Найкращі люстри для дому: як обрати надійні та сучасні моделі в Україні від Line F

Чому дозволили на АЗС торгувати безрецептурними ліками

Ожеледь, сніг, пориви вітру. У Львові й області прогнозують погану погоду

Оновлене приймальне відділення відкрили у Львівському обласному перинатальному центрі

Як «Гаррі Поттер і філософський камінь» змінив дитячу літературу?