Алегоричну скульптуру Моцарта від Моцартеуму та Линів залишать на площі Маланюка у Львові

17:36 30 листопада 2021 р.

Депутати Львівської міської ради не підтримали петиції про демонтаж скульптури Франца Ксавера Моцарта на площі Євгена Маланюка. Рішення не набрало потрібної кількості голосів, тож скульптура залишиться на цій площі.

За словами головного архітектора Львова Антона Коломєйцева, насправді йдеться не про пам’ятник, як вказано в тексті петиції, а про алегоричну скульптуру, встановлену з ініціативи міжнародної фундації Моцартеум та диригентки, організаторки фестивалю LvivMozArt Оксани Линів. Про це повідомила пресслужба ЛМР, пише  Dailylviv.com

«На думку багатьох мистецтвознавців та людей, які пов’язані зі сферою культури, ця скульптура доволі органічно виглядає в тому просторі. Я хочу також зазначити, що вона була встановлена з ініціативи організації Моцартеум та Оксани Линів, яка не перший рік влаштовує у місті знаний фестиваль класичної музики LvivMozArt. Скульптура розроблена австрійським скульптором і встановлена згідно з рішенням виконавчого комітету. До слова, до петиції, яку ми розглядаємо і яка збирала голоси 1,5 місяці, є зареєстрована додаткова петиція, яка за пів дня набрала аналогічну кількість голосів. Це свідчить про те, що львів’янам ця скульптура таки полюбилась», – зазначив начальник управління архітектури та урбаністики Антон Коломєйцев.

«Те, що мистецькі смаки городян не збігаються, є звичною реальністю європейських міст. Париж, Відень, Мюнхен і навіть Львів на початку ХХ ст. вже пережили подібні смакові колізії. Я шаную думку львів’ян, яким не подобається робота Себастьяна Швайкерта. Але міська рада не може бути істиною останньої інстанції, коли йдеться про мистецькі дискусії. Інакше Львів повернеться до радянської практики, яку ми вже давно засуджуємо. Демонтажем цієї скульптури міська рада засигналізувала б, що наше місто перебуває поза європейським культурним простором», – наголосив у своєму зверненні публіцист та почесний громадянин Львова Мирослав Маринович.

Як додав міський голова Львова Андрій Садовий, досі жодна скульптура у Львові не викликала таких дискусій серед громадськості. Відтак, подякував Раді за прийняте рішення.

«Радянська влада не визнавала сучасного мистецтва. Але саме сучасне мистецтво дає людині можливість розширювати горизонти власного мислення. Це безпрецедентне питання, тому що жоден монумент, жодна скульптура, жодна композиція не викликала таких дебатів у Львові. Воно вийшло в топ усіх дискусій. Хочу подякувати колегам-депутатам за мудрість. Я розумію ваш біль, тому що до вас звертаються виборці і ви змушені реагувати. Але мені приємно, що Львів показав сьогодні свою принциповість і чітку позицію підтримки сучасного мистецтва і здорового глузду», – відзначив Андрій Садовий.

Напередодні ініціаторка встановлення скульптури Оксана Линів записала відеозвернення для депутатів мерії Львова, в якому пояснила свою позицію щодо важливості цієї скульптури у нашому місті.

«Львів, а з ним і Україна – єдине місце Східної Європи, що історично пов’язане з видатною музичною династією Моцартів. Цього року, до 230-ліття з дня народження Франца Ксавера Моцарта, якого в світі називають львівським Моцартом, ми ініціювати створення сучасної скульптури, присвяченої йому. Вона є першою в світі скультурою, що присвячена цьому композитору. Вона – найбільш розпіарена і відома скульптура України і про неї дискутують далеко за межами країни.

Ця скульптура стала першим міжнародним проєктом, який було реалізовано за допомогою та під патронатом міжнародної організації Mozarteum та LvivMozArt. Вся робота над цим об’єктом була профінансована зі спонсорських джерел. Ми подарували Львову. Для її створення ми запросили австрійсько-німецького скульптора Себастьяна Швайкерта. Він створював її форму у Зальцбургу, де впродовж багатьох місяців разом зі спеціалістами Mozarteum вивчав архіви про композитора.

Ми хотіли в цій скульптурі виразити те, що Франц Ксавер Моцарт все життя був в тіні свого батька і по-справжньому творчо щасливим став саме у Львові. Ми також хотіли показати, що він з одного боку морально і емоційно був пов'язаний зі своєю батьківщиною, з батьком Вольфгангом Амадеєм та дідом Леопольдом, а з іншого – сміливо крокував вперед та самостійно протоптував свій шлях тут, на Галичині.

Себастьян Швайкерт спеціалізується на стилі передавання через бронзу переживання людини, тому форма цієї скульптури не є одразу зрозумілою. Когось вона відлякує, для когось вона занадто активна, і це все правильно, адже образ Франца Ксавера натхненний операми, музикою, театром.

Реакції людей розділились, але це добре, адже кожен мистецький твір повинен поляризувати. Якщо люди проходять повз арт-об’єкт, як попри щось буденне і звичне, це означає, що він не несе глибинного змісту. Таке не сприйняття, свого часу, мати і опера «Кармен», і балети Стравінського, і картини Вінсента ван Гога, і Ейфелева вежа. Якщо зараз виграє одна зі сторін і скульптуру львівського Моцарта таки демонтують, то в результаті програємо ми всі, адже Львів та Україна понесуть дуже сильні іміджеві втрати. Наше завдання – думати про наше місто на багато років наперед, тому дуже б не хотілося, щоб цей факт став чорною плямою на репутації Львова», – сказала Оксана Линів, всесвітньо відома диригентка, арт-директорка та співзасновниця фестивалю  LvivMozArt.

486 підписів зібрано під двома петиціями за демонтаж пам'ятника Моцарту у Львові. Потрібно тисячу

Демонтаж нового пам’ятника Моцарту у Львові: мисткиня скерувала петицію у мерію

У Львові освятили пам’ятник на честь св. Папи Івана Павла ІІ

Списки 162-х передовиків виробництва знайдено в пам'ятнику, який демонтували у Львові

Пам'ятник червоноармійцю у Львові демонтували і перевезли у музей радянського терору

 

dailylviv.com

На росії збільшили одноразові виплати за укладення контракту новобранцям, які зголошуються йти на війну з Україною

Як на Львівщині удосвіта збили крилату ракету (відео)

Львів прощається з бійцем 3-ї окремої штурмової бригади Володимиром Мацьківим

Укрзалізниця відкрила оновлений пункт прикордонного контролю поїздів на кордоні з Польщею

Дмитро Ганжа. Уродженець Краматорська, працював у Львівській картинній галереї, поховають у Львові

З полону повернувся 36-річний стебничанин, прикордонник Василь Цішкевич, якого вважали зниклим безвісти

Південнокорейська компанія HYUNDAI заходить до Львова

На Львівщині все дорожчає як в Україні. Що найбільше

Росія є найголовнішою загрозою для України і Польщі - Зеленський

Укрзалізниця переходить на французькі рейки

Сім бюджетних установ у Львові матимуть альтернативну електроенергію

КТ головного мозку: коли призначається і що показує?

На Львівщині за махінації судитимуть держреєстраторку

На одному з перехресть Львова змінили організацію дорожнього руху

Завтра на Львівщині потепліє до +3°С

Зеленський підписав закон про облік 17-річних призовників

РФ била по газовій інфраструктурі України

В Україні зберігається тенденція росту споживання електроенергії. Причина

20 крилатих ракет та 1 шахед збили на заході України

Попри масовану атаку рф, енергосистема працює стабільно - Шмигаль

Оборонці неба назвали кількість «приземлених» повітряних цілей противника

Відшарування бетонних балок та корозія арматури. У Львові може впасти міст

На Стрийщині виявили нездетоновану ракету, а також уламки збитої

Зеленський прибув до Варшави

У Львові під час повітряної тривоги було зачинене укриття. Відкрито кримінальне провадження

Зеленський назвав, скільки повітряних цілей запустила рф по Україні

У Львові горіли склади

У Скнилові впала збита ракета, є пошкодження, - Козицький

На Прикарпатті ціллю ворога була критична інфраструктура

На Стрийщині та Дрогобиччині ворог влучив в об'єкти критичної інфраструктури, - Козицький

П'ятьох полеглих Героїв оплакуватиме Львівщина

Тарас Андрухів, керівник Західного макрорегіону АТ «Укртелеком»: «Наша основна мета - щоденно забезпечувати користувачів, бізнес та державні структури зв'язком»

Росіяни били по енергетичній інфраструктурі Львівщини

На Львівщині оголошено закінчення повітряної тривоги. Що і скільки летіло

Аварійні відключення електроенергії через ракетну атаку

В Івано-Франківську пролунала серія гучних вибухів

Вибухи на Львівщині. Область атакують російські ракети. Працює ППО

Ракета в бік Львова. Оголошено найвищий рівень небезпеки

Крилаті ракети летять на захід - Козицький

Через загрозу заходу України Польща підняла в небо літаки, привела у найвищий стан готовності системи ППО