У Львові засудили працівника СБУ, який зливав інформацію спецслужбам Росії: що повідомляв

12:50 19 лютого 2023 р.

Фото до новини

У Львові 32 річного контррозвідника СБУ Сергія Говоруху визнали винним у державній зраді, засудивши до 14 років і 6 місяців позбавлення волі з конфіскацією майна.

Про це повідомляє Судовий репортер, пише Dailylviv.com.

Затримали його у Кропивницькому майже рік тому — 28 лютого 2022-го, у перші дні повномасштабного військового вторгнення Російської Федерації. Повідомлялося про блокування розвідувальної діяльності агента російських спецслужб, яким виявився оперуповноважений Департаменту військової контррозвідки Служби безпеки України.

З грудня 2021-го працівник СБУ начебто передавав російським спецслужбам службову і таємну інформацію в сфері оборони. У день вторгнення він, за версією слідства, розголосив конкретне місце базування українських військових літаків СУ-25.

З моменту затримання Говоруха весь час перебував під вартою. Він міг вийти з СІЗО тільки в обмін на 10 мільйонів гривень застави.

ПРОДАВСЯ ЗА 17 ТИСЯЧ

Говоруха народився у Знам’янському районі Кіровоградської області. З 2019 року працював оперуповноваженим Департаменту військової контррозвідки СБУ з дислокацією у місті Херсоні. Але наприкінці вересня 2021 року його перевели до Кропивницького, де він став старшим оперуповноваженим. 

За версією обвинувачення, ще вересні 2021 року, керуючи однією з військових частин Нацгвардії у Херсоні, Говоруха познайомився з військовослужбовцем, який повідомив що на нього вийшли спецслужби  РФ і просять надавати інформацію по оборонній сфері. Говоруха нібито зацікавися і так отримав від солдата електронну скриньку viktor…@yandex.ru представника спецслужб РФ з ніком «Віктор Суворов».

28 грудня 2021 року Говоруха з власної поштової скриньки mamangogo…@rambler.ru написав на  viktor…@yandex.ru, пропонуючи таємну інформацію, яка стала йому відома під час служби. 

—        Я знаю в тебе є пропозиція, що ти цікавишся по ДВКР СБУ по Херсону. Інформації такої багато цікавої, якщо звісно тобі цікаво.

—      Дуже цікаво, але жодних розмов не буде, доки ти не поясниш звідки в тебе мої цифри, — надійшла відповідь від представника РФ.

Говоруха начебто повідомив, що має інформацію по всім напрямкам і готовий її надати за фінансову винагороду.

—   Штат ДВКР по Херсону весь. Обстановка по региону, люди везде. Смотря, что вас цікавить і яка мені від цього користь… Припустим, я знаю весь таємний склад по Херсону, ДВКР, їх посади, ФИО, телефон реальний на зараз, хто що курикует. Що можеш запропонувати за цю інформацію? — цікавився Говоруха.

— Зі свого боку підтверджую готовність до вашої оплати, ваших послуг, розмір якої залежатиме від важливості, правдивості та актуальності матеріалу. З урахуванням того, що цей канал ініційований вами, а нам треба чітко розуміти, що замовлення виконуватиме реальна людина., — відповідав представник спецслужб РФ.

— Актуальний список по Херсону можу надати, ПІБ, посади, номер, активний телефон, ПНО (потенційно небезпечний об’єкт — ред.), ще по Херсону один склад де зберігається склад з боєприпасами. 

Уже 4 січня 2022-го Говоруха начебто поінформував росіян про створення у Кропивницькому територіальної оборону в кількості 43 осіб. Через два дні надіслав дані щодо кількісного складу, анкетними даними і характеристиками співробітників працівників СБУ в Херсоні.

12 січня Говоруха повідомив номер карти для виплат за виконану роботу, і поцікавився подальшою співпрацею.  

«Презент доставимо впродовж 2 годин, працюємо далі. Чекайте на подальші укази», — відповідали йому представники російських спецслужб.

13 січня, перебуваючи в Києві, Говоруха повідомив, що його переводять до Кропивницького і вже наступного дня інформував, що у місті є чотири потенційно небезпечні об’єкти (склади з боєприпасами, авіабомбами, байрактарами). 24 січня Говоруха надав відомості щодо кількісного складу, з анкетними та характеристиками співробітників працівників СБУ в Кропивницькому. Цього ж дня начебто надіслав номери військових частин, які знаходяться у Кропивницькому. 25 січня написав, що військові частини переведені в посилений режим і формуються списки сімей для евакуації у випадку вторгнення РФ. Ще до початку великої війни, а саме 26 січня передав інформацію щодо військових частин Кіровоградської області та їх кураторів.

І навіть у перші дні повномасштабного вторгнення РФ на територію України, Говоруха, за версією обвинувачення, продовжував працювати на російські спецслужби. 24 лютого, перебуваючи на військовому аеродромі в Кіровоградській області, він нібито відправив росіянам інформацію, що там є 25 військових літаків і що вони залишаться вночі на на аеродромі — «птички ночуют на месте». Остання інформація, яку надав росіянам Говоруха, — до військової частини підвозять ракети для військових літаків та вся авіація знаходиться у військовій частині. 1 березня 2022 року аеродром на  Кіровоградщині росіяни обстріляли.

З кінця грудня 2021-го і по 24 лютого 2022 року обвинувачений начебто встиг одержати 17 тисяч гривень винагороди за свою роботу. Для цього використав карту свого неповнолітнього племінника. Гроші надійшли чотирма платежами — від 3 до 5 тисяч гривень. 

У судовому засіданні допитували сестру Говорухи, яка керувала цією картою. Вона стверджувала, що брат не мав доступу до карти, а знав тільки номер, тому що іноді надсилав подарунки племіннику. Грошові надходення у жінки нібито не викликали підозр. Деякий час гроші її синові перекидали бабуся, а також свідок припустила, що один із платежів міг бути від колишнього чоловіка — батька її сина.

«ВІВ РОЗМОВУ, ЩОБ ВИКРИТИ ЗРАДНИКІВ»

Ще незадовго після свого затримання, 24 березня 2022 року, Говоруха направляв до суду клопотання, в якому сам озвучував таку історію отримання електронної адреси російських спецслужб. 

«До мене звернувся військовослужбовець, який говорив, що до нього на телефон, а саме на WhatsApp, пишуть СМС з російського номеру телефону, і пропонують співпрацювати. Я в свою чергу доповів своєму керівництву. Керівник мій запросив його до нас, у відділ, я так і зробив. Але приблизно 28.09.2021 року стало цікаво, хто міг писати, тому я написав з іншого номеру пару СМС, та щоб зацікавити сказав, що військовий, вони надали електронну скриньку viktor..@yandex.ru. Я з ними вів розмову, щоб викрити зрадників — агентурну мережу. Я написав їм пару прізвищ та телефонів, які були вигадані, сказав, що керівні посадові особи. Вони написали що чудово і щоб я скинув номера,  для того щоб вони віддячили. Я зразу зрозумів що, це не спецслужби РФ так як транзакції РФ в Україні, фінансові операції — заборонені. Але все ж хотів дізнатися хто це все робить. Попросив сестру, щоб вона дала якийсь номер карти непотрібної, вона скинула, яку я надав їм і, просив про зустріч».

Далі Говоруха начебто звернувся до свого херсонського керівництва, але йому порадили забути про цю справу. Тому він стверджує, що вийшов із пошти на rambler.ru і більше туди не заходив.

Безпосередній начальник Говорухи на допиті у суді розповів, що ніяких спецоперацій чи документування агентурних мереж за його завданням Говоруха не проводив.

Водночас посадовець СБУ підтвердив, що знав про такого нацгвардійця. Йому було відомо, що на хлопця нібито виходили співробітники ФСБ Криму і намагалися віджати квартиру, яка в нього чи в його дружини залишилася в окупованому Криму. Правдивість слів цього службовця хотіли перевірити на поліграфі, але він зник, його шукали і потім дізналися, що він уже в Польщі. До суду цей чоловік не викликався і показань не давав.

У судовому засіданні Говоруха провину не визнав і запевняв, що у той час, коли нібито інформував російські спецслужби, насправді перебував у Києві, на навчанні в Національній академії Служби Безпеки України. За його словами, із 10 січня по 10 лютого 2022 року. проходив курси підвищення кваліфікації, по напрямку роботи контррозвідувального забезпечення. «Ми тільки переглядали фільми.. якраз по 111 статті (державна зрада — ред.), і лекції нам читали», — пояснював обвинувачений.

Говоруха стверджує, що  з 24 по 28 лютого 2022 року перебував на лікарняному. Але під час допиту на запитання прокурора повідомив, що вранці 24-го йому подзвонив керівник і сказав отримати автомат в СБУ міста Кропивницький. Тому він поїхав в управління, отримав зброю і керівник сказав їхати у військову частину, що він і зробив.

Через чотири дні Говоруху затримали, коли він був на нараді у Кропивницькому. 

— Зайшли невідомі мені особи, я встав привітатися а мене вдарили по обличчю, збили з ніг. Почали бити по голові, вділи наручники, заломали руки за спину. Сказали всім вийти. Там зостався тільки мій керівник, начальник внутрішньої безпеки міста Кропивницького, і один співробітник.

Під час затримання у телефоні Говорухи виявили відкритою електронну пошту на російському сервісі rambler.ru, що є забороненим в Україні. Але сам він говорив суду, що не має ніякого відношення до неї, що вона йому не належить і все це наклеп. Бо свій телефон він використовував тільки у службовій діяльності. Говоруха сказав, що не виключає, що працівники СБУ підробили на його телефоні доступ до тієї електронної поштової скриньки.

На вже вилучений телефон 28 лютого 2022-го прийшло ще одне СМС від представника російських спецслужб: «Мені необхідні точні геодані про місце розташування турецьких виробів (байрактарів — ред.), Іжевськ.».

У судовому засіданні зʼясувалося, що незаконне листування, про яке йдеться у обвинувальному акті, на телефоні відсутнє. 

Але раніше під час негласних слідчих (розшукових) дій відбувся паралельний вхід на поштову скриньку і правоохоронці встигли зробити 142 скріншоти листування, які тепер є доказами.

Суд вважає, що Говоруха, будучи співробітником СБУ, міг справді видалити інформацію з електронної пошти для уникнення відповідальності, але на телефоні в історії пошуків інтернет-браузера збереглися посилання про перехід на поштовий сервіс Rambler, що узгоджується з даними протоколів НСРД, наданих прокурором.

Адвокат Юрій Панчук вважає, що справа побудована виключно на припущеннях і не доведено, що саме з цього телефону заходили на електронну адресу mamangogo…@rambler.ru і що саме Говоруха нею користувався.

Повідомлення про вчинення злочину до органів СБУ скерував та підписав ексначальник СБУ в Херсонській області Сергій Криворучко, який тепер сам підозрюється в держзраді і позбавлений указом Президента звання генерала. 

Говоруха каже, що справу сфабрикували працівники СБУ в Херсонської області. Однак сталося це не через неприязні стосунки, а з бажання зробити показник.

— Я з 2013 року пішов служити до внутрішніх військ України. З 2014 по 2021 кожен рік перебував з зоні АТО/ООС захищаючи свої землі, свій народ, свою державу від загарбників. Був поранений, переніс дві операції і знову пішов захищати свою державу. Я ніколи нікого не підставляв та не зраджував, та не порушував Законодавство України. Завжди дотримувався його, що підтверджує моя службова характеристика, одна і друга, які подані до матеріалів справи, та нагороди від керівництва та від Президента України. Я неодноразово підтверджував свою відданість в бою, захищаючи територіальну цілісність держави. Ніколи нікого не покинув у бою, і не тікав з поля бою, чому і був поранений в 2014 році, захищаючи одне із міст України. Дії співробітників Служби безпеки України, які мене затримували незаконно в місті Кропивницькому, під час виконання мною службових обов’язків, були спрямовані на те, щоб зробити з мене собі чудовий показник по службі та можливо приховати своє незаконне залишення міста Херсона. Так як саме ці співробітники невідомо коли виїхали з міста Херсона, і що вони робили в місті Кропивницькому мені невідомо, — заявив Говоруха в останньому слові.

НЕ МІГ НЕ УСВІДОМЛЮВАТИ НАСЛІДКІВ

Суд визнав колишнього співробітника військової контррозвідки СБУ винним. Про наявність прямого умислу обвинуваченого свідчить зміст листів з його електронної поштової скриньки. Чітко вбачається ініціатива Говорухи щодо підривної діяльності проти України. Саме від нього вийшла пропозиція передавати за грошову допомогу інформацію представникам спецслужб РФ.  У листі від 6 січня 2022 року він вказує, що йому дуже потрібні гроші, що свідчить про його корисливу мету та мотиви особистого збагачення. Говоруха дає номер банківської картки, пояснюючи, що вона оформлена на чужу людину, яка навіть про це не нічого не знає. І номер карти дійсно був оформлений рідною сестрою обвинуваченого на її неповнолітнього сина.

Надані стороною захисту витяги про рух грошових коштів по рахунку племінника не спростовують винуватість Говорухи, а навпаки підтверджують. У листуванні з Говоруха постійно нагадує, що чекає «презентів» за передану інформацію. Наприклад, після таких нагадувань гроші у короткий проміжок часу були зараховані на банківську карту племінника обвинуваченого.

На думку суду, пояснення  обвинуваченого про його непричетність до злочину спростовуються доказами і показаннями свідків.

Безпосередній начальник Говорухи повідомив суд, що ніяких вказівок на співпрацю обвинуваченого з представниками іноземних держав він, як керівник, не давав і обвинувачений нічого йому не доповідав з приводу цього. Тому позиція Говорухи, що він заходив в поштовий сервіс через браузер Rambler для виконання посадових обовʼязків — не знайшла свого підтвердження. Перебування обвинуваченого на курсах у іншому місті не спростовує його винуватість.

Працюючи в органах СБУ, Говоруха не міг не розуміти наслідки своїх дій у період збройного нападу Російської Федерації. Тому суд призначив йому тюремне покарання ближче до максимальної межі і з конфіскацією майна.

СБУ опублікувала перший список проросійських кліриків УПЦ МЦ

СБУ затримала коригувальника рф, який наводив ракети для ударів по інфраструктурі

СБУ затримала екскерівника кримінальної розвідки, який передавав ФСБ розвіддані

СБУ ліквідувала на Херсонщині агентурну мережу розвідуправління Чорноморського флоту Росії

На Львівщині контррозвідка СБУ затримала коригувальника вогню

 

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів