Козицький назвав Гринкевича нечесним на слово і руку
08:25 10 січня 2024 р.
Начальник Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький підписав з Гринкевичем три угоди.
Про це розповідає ВВС-Україна, пише DailyLviv.com.
Набирає обертів скандал зі львівським бізнесменом Ігорем Гринкевичем (на світлині крайній справа -DL), якого називають одним з найбільших постачальників Міноборони. 29 грудня його затримали за спробу підкупити одного з керівників ДБР хабарем у 500 тисяч доларів.
Про це повідомили Державне бюро розслідувань та Офіс генпрокурора.
Слідчі розповідають, що бізнесмен нібито пропонував хабар за допомогу повернути йому майно, вилучене з підконтрольних йому компаній під час розслідування кримінальної справи.
Кілька місяців тому ДБР почало розслідування за фактом "оборудок із закупівлями одягу і білизни для ЗСУ", які, за даними слідства, мав постачати львівський бізнесмен.
Підконтрольні йому компанії нібито виграли 23 тендери на 1,5 мільярда гривень на постачання одягу Міноборони.
Слідство стверджує, що оборонні замовлення мали виконувати компанії, які раніше займалися будівництвом. І не мали належних виробничих, складських та інших можливостей, щоб виготовляти і зберігати речі для потреб Міноборони.
У результаті шість контрактів не виконали повністю, а щонайменше за сімома - поставили товар на склади військових частин лише у невеликій кількості, "але отримали державні кошти за повне виконання зобов'язань", кажуть слідчі.
Читайте також: Військові на фронті записали відеозвернення з вимогою покарати родину львівського бізнесмена Гринкевича
Гринкевича затримали за спробу дати хабар
Також правоохоронці вказують, що вісім договорів виконали із запізненням від 3 до 5 місяців.
За попередніми оцінками, каже ДБР, це призвело до зриву постачання і збитків бюджету на 1,2 мільярда гривень.
Крім того, ціни на товари для Міноборони були завищені, кажуть силовики.
"Перевіряється причетність до оборудок колишніх посадовців Міноборони, які не проводили жодних юридичних дій для забезпечення виконання або розірвання договорів", - кажуть в ДБР.
За попередніми оцінками, сума збитків за високі ціни може сягати понад 1 мільярд гривень.
Слідство триває, а майно, яке під час розслідування арештували, бізнесмен нібито намагався повернути собі за 500 тисяч доларів, за що його і затримали.
30 грудня Печерський райсуд Києва відправив Гринкевича під варту з можливістю застави у понад 429 мільйонів гривень. Той її досі не вніс.
Читайте також: Львівський бізнесмен Ігор Гринкевич, якого звинувачують в обкраданні армії, не заплатив 430 млн грн застави, аби вийти з СІЗО
ДБР затримує бізнесмена
Гринкевичу повідомили про підозру за ч. 3 ст. 369 Кримінального кодексу - пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі.
За це йому може загрожувати до восьми років в'язниці.
І це ще немає результатів розслідування ДБР та підозри про можливі "оборудки" із закупівлями для Міноборони.
Але журналістка Тетяна Ніколаєнко з громадської антикорупційної ради Міноборони вказує, що на самого Ігоря Гринкевича жодна з компаній не оформлена. Дружина та донька вийшли з бенефіціарів, а одна з компаній записана тільки на сина.
Реакція Міноборони
Після скандалів міністерство вирішило розірвати угоди з компаніями, пов'язаними з Гринкевичами, які є одними із найбільших їхніх постачальників.
"Яка позиція Міноборони щодо "кейсу Гринкевичів"? Позиція така: після публікацій в ЗМІ міністерство оборони одразу ухвалило рішення про розірвання договорів, які попередньо були укладені", - сказав заступник міністра оборони Віталій Половенко на пресконференції в "Інтерфакс-Україна".
Пізніше він уточнив, що в міністерства залишився один контракт з компанією Гринкевича. Це угода на харчування військових у Миколаївській та Херсонській областях, вона діє з 1 січня по 1 квітня 2024 року.
"Це була остання угода, яку уклав департамент ресурсного забезпечення, який зараз розформовують. Угода укладена за результатами тендеру, проведеного на Прозоро - до того, як нам стало відомо про арешти і затримання", - сказав Павленко.
Він додав, що в міністерстві почали ретельні та окремі службові перевірки тендерів, контрактів та якості послуг.
Харчування військових – це пріоритет, каже Павленко. Але "якщо зʼявляться хоч якісь підстави розірвати цей останній контракт достроково — ми негайно це зробимо".
Журналісти, які розслідували діяльність Гринкевича, пишуть, що це можуть бути не всі скандали бізнесмена.
Раніше були історії з незавершеним будівництвом військової частини на Житомирщині і роботами на полігоні "Широкий лан" у Миколаївській області.
Компанії Гринкевича вигравали тендери Міноборони на харчування, а їхній благодійний фонд Hope.ua каже, що будує соціальне житло для переселенців.
Львівська влада розриває контракти
Свою позицію щодо скандалу з Гринкевичем висловлюють люди, які з ним раніше співпрацювали.
У публікаціях ЗМІ часто можна побачити фото, де за великим столом Гринкевич сидить з керівником Львівської ОВА Максимом Козицьким та керівником Львівської обласної ради Юрієм Холодом.
Вони підписують меморандум про співпрацю з благодійним фондом Гринкевичів Hope.ua, який має перетворити Журавневський психоневрологічний інтернат на обласний центр соціальної реабілітації дітей з ПТСР чи травмою війни.
Реставрацію і ремонт фонд Гринкевичів мав фінансувати на 70% (отримавши на це грант у Нідерландів на 4 млн євро), решту мала фінансувати Львівська ОВА.
Читайте також: Козицький пояснив стосунки з бізнесменом Гринкевичем, якого звинувачують у мародерстві ЗСУ
Ігор Гринкевич - посередині між Юрієм Холодом і Максимом Козицьким
Спочатку Козицький казав, що "що ніяких претензій" до цієї "великої та відомої" благодійної організації не має.
Проте 9 січня керівник області та керівник облради Юрій Холод повідомили, що розірвали меморандум про ремонт фондом Гринкевича закладу у Журавному. Козицький визнав, що тепер грошей Нідерландів не буде і проєкт провалиться.
"Тендери з компаніями Гринкевича будуть переглянуті та розірвані!" - написав пізно ввечері 9 січня Козицький.
"Гринкевич виявився нечесним на слово і руку", - визнав Козицький.
Читайте також: Козицький заявив про розірвання меморандуму і тендерів з Гринкевичем, якого звинувачують у привласненні армійських грошей (відео)
Керівник ОВА каже, що влада області почала співпрацю з бізнесменом ще у далекому 2012 році.
До цього часу проти двох компаній бізнесмена порушили два кримінальних провадження. В одному випадку, пише Козицький, "були заактовані роботи, яких не зробили, в іншому – не в повному обсязі поставлене обладнання".
Минулого літа за позовом Львівської обласної державної адміністрації Касаційний кримінальний суд постановив стягнути з компаній Гринкевича матеріальну шкоду в понад 118 тисяч гривень, розповідає Козицький.
Щодо іншого кримінального провадження - адміністрації відшкодували 721 тисячу гривень.
Усе це було до того, як Козицький очолив адміністрацію, каже він. Сам Козицький став керівником області в 2020 році, а до того займався бізнесом у сфері енергетики.
Ігор Гринкевич (у пальто) разом з військовими
Але вже на посаді сам підписав з Гринкевичем три нові угоди.
Вони стосувалися шкіл-довгобудів, які роками не могли побудувати. Попередній підрядник не виконав роботи, а завдяки компанії Гринкевича, каже Козицький, в одній із шкіл діти невдовзі можуть почати вчитися.
Ще одна угода стосується будівництва "центру безпеки громадян" у селі Східниця, бальнеологічного курорту в горах на Львівщині.
Читайте також: Львівська облрада розірвала меморандум з БФ бізнесмена Гринкевича, який наживався на закупівлях для Міноборони
Реакція Гринкевичів
Син бізнесмена Роман Гринкевич у сторіз в інстаграмі, які встигли заскрінити декілька ЗМІ, заявив, що "впевнений" - діяльність його сім'ї "відбувалася в умовах чинного законодавства".
"Виправдовуватися, лити бруд, шукати компромат або його створювати (ми – Ред.) точно не будемо", - написав Гринкевич-молодший.
Читайте також: Дружина бізнесмена Гринкевича, якого звинувачують у мародерстві, взяла у Львівській політехніці відпустку за власний рахунок
Роман Гринкевич
Син затриманого бізнесмена вважає, що скандал навколо сім'ї замовили, і нібито навіть знає імена "замовників" та "вигодонабувачів".
Він впевнений, що правоохоронці, а також в самому міністерстві оборони "розберуться у всьому, користуючись офіційними даними".
Роман Гринкевич каже, що сім'ї "є, чим відповісти", але вони робитимуть це "виключно законним способом, аргументовано та чітко".
Реакції від інших членів сім'ї поки що не було.
Проте свою позицію пізно ввечері 9 січня оприлюднив благодійний фонд Гринкевича.
"У зв'язку з підвищеною увагою до фонду та інформацією, що шириться інтернетом, вимушені дати передчасний коментар", - заявили у фонді.
Фонд висловив готовність перевірок, щоб показати "абсолютну прозорість роботи".
"У нас більше 500 актів прийому-передачі, десятки подяк та тисячі фотографій звітностей", - заявили у фонді і детально розписали, що і кому передавали.
Розкішне життя?
Пікантності скандалам навколо бізнесмена Ігоря Гринкевича додає розкішний стиль життя його дітей, зокрема доньки Ольги, про який ще влітку писали ЗМІ.
Донька Ольга і син Роман, як пишуть журналісти-розслідувачі, також мають чи мали частку в батькових підприємствах, до яких є питання в Міноборони.
Син затриманого Роман Гринкевич отримував почесну відзнаку як волонтер.
Син Гринкевича Роман (у жовтому худі) на заході Дніпропетровської ОВА
Читайте також: Німецький автопарк львівського бізнесмена Гринкевича, якого звинувачують у крадіжці мільярда в ЗСУ, показав журналіст
Роман має наречену - художницю Соню Морозюк. 25-річна дівчина співпрацює з одним із найвідоміших українських дизайнерів Русланом Багінським, відкриває свої виставки.
У соцмережах почали цькувати художницю, але вона запевняє - все майно, яке вона купила торік – за її зароблені гроші, в її розвиток як художниці Гринкевич грошей не вкладає і взагалі вона знає свого нареченого тільки п'ять місяців, а слава прийшла до неї раніше.
Читайте також: Поліція Львівщини замовила будівництво розплідника службових собак у двічі засудженого підприємця
Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook