Долю реставрації Поморянського замку вирішуватимуть у березні

17:01 16 лютого 2021 р.

Фото до новини

16 лютого 2021 року Львівська обласна рада має затвердити нову обласну програму, що стосується збереження культурної спадщини області.

На Львівщині - понад 4 тисячі пам’яток архітектури. Більшість із них - в поганому або навіть аварійному стані. Понад 10 років держава не мала жодної державної програми щодо фінансування спадщини на обласному рівні. Кошти з обласної програми - це торік 22 мільйони гривень, які пропонують затвердити. Цих коштів є критично мало. Саме тому, як і минулого року, до переліку заходів на 2021 рік, який формує департамент архітектури та комісії спадщини та туризму Львівської обласної ради, потрапили далеко не всі об’єкти, які потребують негайного порятунку. 

Про це повідомляє пресслужба ЛОДА, пише Dailylviv.

Через можливе невключення туди Поморянського замку місцеві активісти навіть підняли обговорення у соцмережах.

Сьогодні департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА відреагував на ситуацію:

"Перелік заходів до обласної програми збереження культурної спадщини на 2021 рік наразі не затверджений і сьогодні, 16 лютого, його обласна рада не розглядатиме. Тому говорити про те, що Поморянський замок не отримає фінансування 2021 року - зарано. Цей перелік формує комісія культурної спадщини і туризму, спільно з департаментом архітектури ЛОДА. А затвердити його має Львівська обласна рада на початку березня.

Роботи на пам’ятці архітектури національного значення (ох. № 427) Поморянському замку у 2020 році велися без нашого погодження. Не погоджена з Мінкультом (Ст 5, п. 14, 17 ЗУ «Про охорону культурної спадщини») ані ПКД, ані внесені зміни до дозволу на початок робіт. (Попередній дозвіл на коригований проєкт є нечинний).

Тому оплатити підряднику 600 тисяч гривень, на які немає актів виконаних робіт, з обласного бюджету, нема жодних законних підстав.

І Міністерство культури, і Консультативна рада мають суттєві зауваження до запропонованого ФОПом “Лагуш З.Р.” проєкту «Протиаварійні роботи (характер робіт - реставрація) пам’ятки архітектури національного значення Замку-палацу XVI-XVII століття (ох N 427) у смт Поморяни Золочівського району Львівської області (Коригування)».

Щоб відкоригувати проєктно-кошторисну документацію після зауважень консультативної ради і ще раз подати на зміну дозволу в Мінкульт, потрібна згода архітектора-виконавця.

Всі акти щодо виконаних на об’єкті робіт за 2016-2018 роки були неодноразовим предметом розгляду  правоохоронних органів, які розслідують можливість «злочинних посягань та контролю (відмивання)» бюджетних коштів".

Довідка:

Замок-палац XV-XVII ст. у смт Поморяни Золочівського району – пам’ятка архітектури національного значення (ох. № 427) востаннє був реставрований у 1978 році. Після відселення на початку 90-х років з приміщень замку ПТУ місцеві жителі поступово розтягнули конструкції палацу на будматеріали. На 2016 рік збереглися два двоповерхові крила замку: східне із круглою вежею та південне з галереєю. Південний корпус з боку двору, оформлений двоярусною відкритою галереєю зі сходами в центрі, майже зруйнований. Нижній ярус, що зроблений у вигляді аркади, зберігся наполовину. Після багатьох перебудов і довгого періоду занепаду замок втратив свій первісний вигляд. Тож потрібно було спершу призупинити руйнування (першочергові протиаварійні роботи) та здійснити комплексну реставрацію.

За кошти обласного бюджету у 2016 – 2017 роках виконано першочергові протиаварійні роботи: укріплення несучих конструкцій (дахів, віконних обрамлень, фасадів) центрального і східного корпусів. Однак 14 січня 2018 року на території замку стався обвал частини стіни північного крила замку. Комісія департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОДА 15 січня 2018 року обстежила північне крило і встановила, що залишки дахового покриття - в аварійному стані і може обвалитися ціла стіна та фасад північного крила замку. А також - погіршився стан фундаментів.

Від 2017 до 2019 року для Поморянського замку надійшло 2,3 млн коштів з обласного бюджету.

Тоді ж комісія запропонувала внести коригування до проєкту і передбачити демонтаж цегляної кладки, яка втратила несучу здатність і не підлягала реставрації. Висновки комісії підтвердила Консультативна рада при департаменті. Відтак у 2019 році, за кошти обласного бюджету, виконано коригування проектно-кошторисної документації та експертизу проекту. Якби оновлений проект затвердив Мінкульт, то на 2020 рік з обласної програми «Охорона і збереження культурної спадщини Львівської області на 2018-2020 роки» було передбачено 3 млн. грн. 

25 травня 2020 департамент провів тендер і підписав договір з підрядником «Центр- Комплекс» (Хорощак О.) на 6,8 млн грн. Відразу ж, відповідно до закону, відкоригований проєкт скеровано на погодження до Міністерства культури та інформаційної політики України. Однак Мінкульт надіслав відмову у погодженні проєкту робіт.

Відтак у серпні 2020 року, за висновком консультативної ради, всі роботи на Поморянському замку офіційно призупинені

16 лютого 2021 року Львівська обласна рада має затвердити нову обласну програму, що стосується збереження культурної спадщини області. А на наступному засіданні передбачається затвердження переліку об’єктів, які будуть фінансуватися у 2021 році.

“Чорні археологи” знищили розкоп княжого Звенигорода під Львовом

Викопаний в лісі архів УПА виклали онлайн

Копію завіси Львівської опери продали на аукціоні в Англії за 760 тис євро

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів