Репортаж з бунтівної колонії у Львові, яку придбали SoftServe і Шувар

19:01 16 листопада 2021 р.

Міністерство юстиції продало її на аукціоні разом особовими справами тих, хто відбував там покарання.

Львівський дослідник, засновник проекту Explorer Lviv дигер Андрій Риштун опублікував у ФБ репортаж з виправної колонії, яку ще охороняють, але в якій уже немає ув'язнених - лише пам'ять про них:

"Ми дослідили територію виправної колонії №48, що на перехресті Стрийська – Наукова. Ми потрапили в цю закриту державу, що була непідконтрольна ані мерії, ані громаді міста. Ми пофотографували Львів з такого ракурсу, з якого раніше добровільно ніхто не погодився би.

Ми походили бараками та дізналися як тут жили люди останні 70 років. І підготували детальний фото-звіт для вас.  Зараз колонія №48 не працює. Після бунту в 2018 році її закрили. А нещодавно територію зони викупила ІТ компанія SoftServe. Там, де раніше була тюрма, тепер сидітимуть ІТ працівники… Скоро ще одну сторінку історії міста буде перегорнуто. А я опишу та збережу для історії те, що є станом на зараз.

А є тут дуже і дуже багато всього. Мешканці міста зазвичай бачать лише стіни з колючим дротом та блокпости на кутах. Це зовнішній периметр охорони. А от як жили люди за цією огорожею їм не видно. По периметру колонії - величезні халабуди з дірками замість вікон. Це виробничі цехи. Ніхто тут не жив, лише працювали вдень. А спали вони в цілком комфортабельних гуртожитках посередині колонії.

Я добре пам'ятаю студентський гуртожиток НУ «ЛП». При поселенні нам запропонували кімнату без шиб, побілки та замка на дверях. Все це ми мусили зробити собі самі. Душ був в підвалі, туалет – в кінці по коридору. В 2005 році так жили майбутні випускники. Зеки в колонії 48 мали кращі умови. На території є кілька триповерхових і один п'ятиповерховий гуртожиток. Тут, власне, і мешкали ув’язнені. А зараз ними гуляє вітер та гніздяться голуби. Ходиш цими будинками наче по Чорнобильській зоні відчуження. Бачиш порожні кімнати та коридори, повсюди валяються матраци, тумбочки та особисті речі ув'язнених. Як і в Чорнобилі, відсутній зрізаний метал сходів та інших конструкцій, які можна продати. Як і в Чорнобилі, розкидано багато медичного приладдя.

Зрештою, тут те, що в народі просто кличуть "Зоною". Дивними видаються розбиті склоблоки та склопакети у вікнах гуртожитків. Стороннім потрапити на територію колонії дуже важко. А охорона навряд чи буде так розважатися… Тож, припускаю, що все це наслідки масштабного бунту, після якого колонію і покинули. Впадає в очі засилля християнської літератури. Вона тут повсюди. На кожному поверсі - образи та розп’яття, на підлозі валяються стоси Євангелій, а Біблії лежать навіть в туалеті. Окрім релігії, ув’язнені ще цікавилися машинами та голими жінками. Цих три теми: «Релігія, еротика та машини» домінують в оздобленні інтер’єру кімнат.

Що нас ще вразило? Ножі на кухні прив’язані до столів, колючий дріт є навіть на внутрішніх балконах гуртожитків, бачили ми ізолятор та небо в клітинку. З позитивного: тут була доволі розвинута внутрішня лікарня з рентен-кабінетом та клуб. Він - великий, оснащений апаратурою та з українським прапором над сценою. Декомунізацію тюрма пройшла на відмінно. Жодних залишків совка ми не побачили.

З негативу: це особові карточки ув'язнених, що валялися то тут, то там. З них на нас сумно дивилися чорно-білі очі ув'язнених. З цими очима, думав я собі, в реальному житті краще не зустрічатися. А якщо серйозно, то в цих документах міститься особиста інформація людей. Тож їх потрібно було належним чином утилізувати. Колюча сіра будівля з автоматниками на кутах - це не те, на чому хочеться затримувати погляд, коли йдеш попри колонію. Думаєш: «Добре, шо мене там нема» і дивишся собі в іншу сторону.

Натомість з самої території колонії відкривається зовсім інший вид. Ти оточений високими яскравими будинками, в яких вирує життя. Люди визирають у вікна, ходять по балконах, бавляться з дітьми. Звідусіль линуть запахи та лунають звуки. А ти сидиш тут за подвійною стіною «колючки», пускаєш слину та розумієш, яку дорогу ціну платиш за свої вчинки. Оце споглядання нормального життя «через скло», усвідомлення, що ж ти, мудак, втратив - перевиховує навіть більше, ніж повчання та настанови. Ймовірно, що після мого репортажу багато хто захоче потрапити на територію колонії. Це ж така крута та велика «заброшка» посеред міста! Зазначу, що вона і далі загороджена двома рядами паркану з колючим дротом та охороняється. Є камери, що працюють навіть вночі, та підсвітка периметру. Так що це не «баян». І краще туди не потрапляти взагалі". 

Довідка

Львівська виправна колонія № 48 — виправна колонія середнього рівня безпеки суворого режиму управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Львівській області, що розташована за адресою: 79031 м. Львів, вул. Хуторівка, 2. Діяла з 1946 до 2018 рр.  Колонія складалася з двох частин і мала будівлі загальною площею 39,8 тис м² на земельній ділянці площею 13 гектарів. На початку лютого 2018 року у ній почався бунт засуджених з тяжкими наслідками, тому було прийнято рішення про закриття ЛК 48, та переведення засуджених в інші установи. У 2021 році територію колонії продано з аукціону. Приіщення купили за 407,5 млн грн ТзОВ «Девелопмент інжиніринг сервіс», що входить у групу компаній «SoftServe», і ТзОВ «Ринок сільськогосподарської продукції «Шувар». За кошти від продажу 48-ї колонії Мін'юст пообіцяв збудувати нове СІЗО на вул. Збиральній у Львові.

У п'ятницю IT-фірмі урочисто передадуть колишню виправну колонію у Львові

У Львівській виправній колонії №48 просять послати їх на фронт (відео)

У Львові збудують європейської якості в`язницю за більше, ніж 1 млрд, - міністр

У Львові пікетували виправну колонію

 

 

dailylviv.com

8 вулиць Львова 13 годин не матимуть водопостачання

Росія в Україні пошкодила 1714 об’єктів медзакладів і ще 227 зруйнувала вщент

Коли можуть призначити житлову субсидію при заборгованості зі сплати комунальних послуг

Виплата житлової субсидії за жовтень буде проведена в листопаді - Пенсійний фонд

Довгожителям - від ста і більше літ - у Львові дають щороку по 10 тисяч гривень

У Львові відбудеться Veterans Business Forum 2024

Мая Санду перемогла у виборах президента Молдови

Совєцко-імперські вимоги Москви до України у 2022 році

На Львівщині продають право оренди на понад 63 га земельних ділянок сільськогосподарського призначення

Кабмін оцінив масштаб зловживань при бронюванні від мобілізації

На Львівщині завтра вночі - до 7° морозу, вдень - до 10° тепла

Україна скоротила імпорт електроенергії до піврічного мінімуму

У жовтні львівські прикордонники 16 разів відмовилися взяти хабар

Судитимуть львів'янина, який майже на ₴1 млн обікрав вітчима

Львів стане першим містом, де запустять мережу 5G

За яких умов взимку Україні загрожують до 20 годин без світла на добу

Намагався ввезти вантажівку DAF як гуманітарну допомогу

Блискавка вбила футболіста під час матчу (відео)

Завтра щепитимуть від сказу собак та котів у Рудному

У вересні львів'яни власним коштом поліпшили благоустрій міста на ₴13 млн

Російські спецслужби в Європі «генерують хаос»

Не впорався з керуванням та в'їхав у дерево. Смертельна ДТП на Львівщині

Очільниця МЗС Німеччини Бербок прибула до Києва

Спортсмен зі Львівщини - чемпіон Європи з важкої атлетики

Понад 700 тисяч окупантів утилізували в Україні

РФ атакувала Україну «Іскандером-М» та 80 шахедами

Шістьом полеглим Героям віддасть останні військові почесті Львівщина

Підсумкове опитування New York Times напередодні виборів Президента США

Підозрюваний, якого розшукувала поліція за вбивство подружжя на Львівщині, вистрелив собі в голову

Релігійна громада села Віднів на загальних зборах вирішила розірвати зв'язки з московською церквою (відео)

Націоналісти висловили протест міському голові Львова. Китайське попередження

В Україні буде суд, який розглядатиме справи проти центральних органів влади

Завтра Львів попрощається з військовослужбовцями Іваном Єгоровим, Юрієм Сапроновим, Павлом Бардієм, Сергієм Ткаченком

Google викладає на картах знімки, на яких виказує розміщення українських військових систем

Літні майданчики біля закладів харчування у Львові хочуть перетворити на зимові. Яка умова

За зберігання вдома дров без документів усіх або штрафуватимуть, або позбавлятимуть волі, якщо ці дрова коштують понад ₴30 тисяч

На Львівщині в суботу згоріли два автомобілі

66 російських БпЛА збито, 27 - втрачено

Терор мирного цивільного населення Києва росія не припиняє

Росія розбудовує військову інфраструктуру на кордоні з Естонією і готується до тривалої війни