Найважливіші нововведення в законі про мобілізацію
20:08 13 квітня 2024 р.
Законопроєкт про мобілізацію, який ухвалили в цілому 11 квітня, запроваджує низку нововведень для військовозобовʼязаних і військових.
Юристка Емілія Курило у коментарі для DOU пояснює, пише DailyLviv.com, які найважливіші зміни передбачає цей документ. Цей законопроєкт № 10449 ще має підписати Президент України, він набере чинності закону за місяць після офіційного оприлюднення. Повного тексту документа в публічному доступі поки що немає, але на сайті Верховної Ради є порівняльна таблиця, яку підготували до другого читання.
60 днів на уточнення військово-облікових даних
«Закон встановлює обов’язок для військовозобовʼязаних уточнювати свої облікові дані в реєстрі „Оберіг“ через ЦНАП, електронний кабінет або ТЦК упродовж 60 днів (з дати набрання чинності).
Видається, що спершу можна буде лише прийти до ТЦК і оновити свої дані, оскільки поки що немає процедури внесення змін онлайн через електронний кабінет або у ЦНАПі. Для цього потрібно розробити і запровадити такі механізми».
Відповідальність за неактуальну інформацію або ігнорування повістки
«Збільшили штраф за порушення правил військового обліку (наприклад, коли облікові дані людини неактуальні) та законодавства про мобілізацію і оборону (неявка після вручення повістки, відмова проходити ВЛК тощо). Для громадян такі штрафи тепер становитимуть 17–25,5 тисячі гривень, а для посадових і юридичних осіб 34–59,5 тисячі гривень».
Повістки через е-кабінет не надсилатимуть
«Норму про повістки через електронний кабінет видалили. Не варто плутати: в реєстрі буде інформація про отримані повістки, протоколи і постанови, але там не буде онлайн-сповіщень про необхідність з’явитись у ТЦК».
Також у Міноборони заявили, що е-кабінет військовозобов’язаного можна буде створювати за бажанням, а покарань за нереєстрацію наразі не передбачено.
Читайте також: Іван Гаврилюк запевнив, що Міноборони зацифрувало дані чоловіків призовного віку у всіх областях та у Києві
Обовʼязок завжди носити з собою військово-облікові документи
«Остання редакція передбачає, що чоловіки 18-60 років зобов’язані мати при собі військово-облікові документи і пред’являти їх на вимогу поліції, представників ТЦК або прикордонників. Не прописано умови, за яких вимога пред’явити документ є незаконною, тому будь-яке звернення уповноважених представників має бути виконано. Окрім того, така взаємодія може фіксуватись на камеру».
Читайте також: Коли Міноборони і Генштаб подадуть до Верховної Ради проєкт закону про демобілізацію
Обмеження водійських прав за ухилення від мобілізації
«Залишилося право ТЦК звертатися до суду з вимогою обмежити право керувати транспортом у випадку, якщо громадянин не зʼявився упродовж 10 календарних днів з дня вручення повістки.
Щодо мобілізації транспорту, то раніше лише юридичні особи були зобов’язані звітувати про кількість транспортних засобів, які вони мають. Тепер органи МВС зможуть подавати до ТЦК інформацію про транспортні засоби у громадян. Якщо в людини є не одне авто, то його можуть вилучити (якщо в цьому буде потреба) з подальшим поверненням після демобілізації та/або компенсацією вартості».
Хто має право на відстрочку
«Перелік цих категорій майже не змінився (нововведення виокремлені жирним):
- заброньовані;
- люди з інвалідністю всіх груп;
- тимчасово непридатні до військової служби строком на 6-12 місяців (оновили строк);
- тато/мама, в яких є троє дітей на утриманні, але не мають боргу зі сплати аліментів, сукупний розмір якого перевищує суму платежів за три місяці (додали обов’язок не мати боргів з аліментів);
- жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків цієї дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим;
- батьки дитини з інвалідністю або дитини, хворої на тяжкі захворювання (визначені законом), а також повнолітньої дитини І і ІІ груп інвалідності;
- усиновителі дітей-сиріт, дітей, які позбавлені батьківського піклування;
- жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу;
- студенти ПТУ, вишів, а також аспіранти, які навчаються за денною або дуальною формою (теорія у закладі, практика на виробництві) й здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень;
- наукові і науково-педагогічні працівники, які працюють за основним місцем роботи не менш як на 0,75% ставки;
- звільнені з полону (можуть бути мобілізовані за власним бажанням, також матимуть право на 90 днів безперервної відпустки)».
Відстрочки для тих, хто дбає про родичів з інвалідністю
«Поки що не зрозуміло, у якому вигляді ухвалили підставу для відстрочки людям, у яких дружина/чоловік або батьки серед осіб з інвалідністю. Однак до другого читання було винесено цей документ, і в ньому є такі зміни:
- якщо дружина (чоловік) має інвалідність І чи ІІ групи;
- якщо дружина (чоловік) має інвалідність ІІІ групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю ІІІ групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів;
- якщо є інвалідність І чи ІІ групи в одного з батьків або одного з батьків дружини (чоловіка) за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та, відповідно до закону, зобов’язані їх утримувати;
- якщо необхідним є догляд за членом сім’ї другого ступеню споріднення (бабуся, дідусь) з інвалідністю I або ІІ групи (не більше одного та за умови відсутності членів сім’ї першого ступеню споріднення або якщо члени сім’ї першого ступеню споріднення самі потребують постійного догляду)».
Повторна ВЛК для людей з інвалідністю
«Пройти ВЛК мають усі обмежено придатні упродовж девʼяти місяців з дати набрання чинності закону. Додався також обов’язок пройти ВЛК людям з інвалідністю ІІ—ІІІ груп, яким була встановлена інвалідність з 24 лютого 2022 року».
Обовʼязки чоловіків-українців, які живуть за кордоном
«Вони повинні стати на військовий облік. Без уточнення даних у ТЦК вони не зможуть користуватися консульськими послугами. А якщо чоловіки 18–60 років не мають військово-облікових документів, то не зможуть продовжувати або отримувати паспортні документи за кордоном».
Фінансова мотивація для військових
«На жаль, норму про демобілізацію, яка була б одним із заходів мотивації, прибрали. Згідно із законопроєктом, військовослужбовці зможуть отримувати:
— одноразову компенсацію 50% від першого внеску за програмою „єОселя“ (за умови укладання першого контракту),
— додатково 100 тисяч гривень після першого року військової служби та ще 100 тисяч гривень після другого;
— додаткову відпустку за знищену техніку (не більше як 15 календарних днів на рік);
— винагороду за знищену або захоплену зброю й військову техніку противника (орієнтовно від 12 до 242 тисяч гривень);
— можна також отримати сертифікат у 150 тисяч гривень на придбання транспортного засобу».
Нагадаємо, долучитися до війська наразі можна двома способами — через мобілізацію або ж через укладення контракту з певною військовою частиною. DOU розповідав про те, як працює рекрутинг у ЗСУ, а також пояснював, чим відрізняється служба за мобілізацією і контрактом.
Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook