Мама з Донеччини, яка з сімома дітьми евакуювалася на Львівщину, здорова і може народжувати ще

14:03 29 червня 2023 р.

Фото до новини

Війна до Клавдії Крох та її дітей - трьох доньок і чотирьох синів - прийшла торік у ніч з 10 на 11 березня, коли сім літаків бомбили село Яцківка, що у Краматорському районі Донецької області.

Багатодітну матір найлегше зустріти там, де треба клопотати про дітей. З тридцятип'ятирічною мамою сімох дітей Клавдією Крох, переселенкою з Донеччини, журналістка Dailylviv.com зустрілася у місці, де передовсім дбають про здоров'я матері. Біля гінекологічного кабінету безбар’єрного доступу в акушерсько-гінекологічному відділенні КНП “Центральна міська лікарня м. Борислава”. 

"Востаннє я була на гінекологічному огляді п'ять років тому, коли народила найменшу дитину, - каже Клавдія. - Те, що я тут зараз - просто збіг багатьох обставин". Вона не додає "важких", бо з 24 лютого 2022 року  це слово є за замовчуванням у кожному реченні розповідей вимушено переміщених осіб, які втікали від війни, що наздоганяла.

Війна до Клавдії та її дітей - трьох доньок і чотирьох синів - прийшла торік у ніч з 10 на 11 березня, коли сім літаків бомбили село Яцківка, що у Краматорському районі Донецької області. Сім’я ту ніч провела у підвалі. Наступного дня всі втекли з села у місто Лиман, де ще місяць переховувалися від обстрілів у школі, в якій навчалися старші діти. Згодом місцевий дільничний допоміг Клавдії з дітьми евакуюватися двома машинами до Слов’янська.

“У Слов’янську нас військові скерували до волонтерів, які відвезли нас у Чернівці. Звідти ми вирушили до Львова. 11 квітня у Львові, на стадіоні "Арена Львів", куди звозили усіх біженців, нас відрядили у Борислав. У Бориславі наша сім’я спершу проживала у приміщенні середньої школи №3. Згодом, оскільки нас аж восьмеро, вирішили шукати окреме помешкання. Вчителька зі школи нам підшукала кілька варіантів у довколишніх селах. Так ми опинилися в селі Попелі. З 5 травня минулого року винаймаю цей будинок у його господарів. Щомісяця їм оплачую за оренду 700 грн, в середньому

2000 грн виходить оплата за всі комунальні послуги. Вдячна господарям що дозволили тримати невеличку господарку: годую 11 курей, 4 гуски та одну качку. З нами також проживають три котики й пес".

Найстаршій доньці - 16 років, наймолодшій – 5. Її донині Кладія годує грудьми. Каже, що до війни вже майже припинила годувати, але, коли розпочалося повномасштабне вторгнення та обстріли, це єдине, що могло заспокоїти дитину й зняти стрес від пережитого.

Згадали в розмові й про батька дітей Клавдії. Напередодні війни жінка розлучилася з чоловіком, який зловживав спиртним і підіймав руку на дружину й дітей. Лиманський суд за вчинення домашнього насильства присудив йому тоді 200 годин громадських робіт, які він донині ще не відпрацював. Тепер чоловік також живе і працює на Львівщині - за кільканадцять кілометрів від Борислава. Клавдія час від часу привозить до нього дітей, щоб вони не втрачали зв'язок з батьком.

Про гінекологічний кабінет безбар’єрного доступу Клавдія довідалася у соцмережі, в групі «(НЕ)Типовий Борислав», яку час від часу переглядала, оскільки там розміщують корисну інформацію для переселенців, зокрема, про те, що відбувається у територіальній громаді Борислава. Так натрапила на інформацію про відкриття цього кабінету. Оглянула фото з відкриття, прочитала схвальні коментарі та відгуки, тому вирішила й сама скористатися його послугами. Коли сама виховуєш семеро дітей, треба подбати про своє здоров'я.

"Коли я сюди звернулася, мене одразу, без черги, взяли на обстеження, - каже Клавдія. - Нічого злого для здоров'я не було виявлено. Лікар після огляду сказав, що я можу ще народжувати".

"У цьому кабінеті можуть пройти обстеження усі мешканки Борислава та жінки-переселенки, які вирішили здійснити візит до лікаря акушер-гінеколога. Ми нікому не відмовляємо, всіх оглядаємо, - розповідає Юрій Трускавецький, завідувач акушерського-гінекологічного відділення КНП “Центральна міська лікарня м. Борислава”, міський акушер-гінеколог міста Борислав. - У цьому кабінеті проводимо огляд та обстеження жінок після пологів, консультуємо вагітних. Тут є можливість послухати серцебиття плоду, зробити його заміри".  

За словами Юрія Трускавецького, з відкриттям гінекологічного кабінету безбар’єрного доступу лікарня отримала нове обладнання й нові можливості для проведення обстеження жінок, які належать до малорухомих груп населення, зокрема жінок з інвалідністю. Завдяки кріслу-трансформеру жінка тут може пройти обстеження, що максимально наближені до її фізіологічних потреб. Крісло-трансформер автоматично підіймається та опускається під різними кутами й нахилами.

Кабінет працює в акушерсько-гінекологічному відділенні міської лікарні Борислава, тому тут є можливість приймати жінок цілодобово. Наприклад, якщо пацієнтка потрапляє в лікарню з якимись ризиками або кровотечею, то цей кабінет може виконувати функцію і приймального відділення. Під час огляду жінок роблять забір на цитологію та мазок на флору, що визначає необхідність стаціонарного лікування.

"Гінекологічний кабінет безбар’єрного доступу працює вже більше 5-ти місяців, - інформує Юрій Трускавецький (на світлині вгорі). - За цей час наші лікарі обстежили майже 200 жінок. Хочу зауважити, що це гінекологічне крісло-трансформер - єдине на всю лікарню і подібного немає в Бориславі. Тому жінки охоче йдуть на огляд у нашу лікарню. Інформацію про наш кабінет і його можливості надають сімейні лікарі, а також лікарі в жіночій консультації. Також про роботу нашого кабінету багато розповідали у соціальних мережах. Але найкраща реклама тоді, коли колежанка порадить своїй подрузі звернутися до нас".

"Варто наголосити, що послугу тут всі жінки - за їхнього бажання - можуть отримати конфіденційно, без розголошення будь-яких особистих даних, - каже Тетяна Шульц, начальниця відділу соціальної підтримки окремих категорій громадян та осіб з інвалідністю управління праці та соцзахисту населення Бориславської міської ради. - Насамперед це стосується дівчаток-підлітків, які проживають у сім’ях, в яких вчинялося домашнє насильство і, відповідно до чинного законодавства, вони також є постраждалими. Їм повідомляємо про цей кабінет, де вони можуть безплатно у будь-який зручний для них час отримати усю необхідну для них інформацію, медичну консультацію та огляд".

Відділ, яким керує Тетяна Шульц, безпосередньо працює з жінками, постраждалими від домашнього насильства, внутрішньо переміщеними, особами з інвалідністю. Жінки, яких працівники відділу скеровували сюди на огляд і які проходили та отримували медичну консультацію у цьому кабінеті, були задоволені якістю послуг, які вони тут отримали.

Довідка

За підтримки Фонду народонаселення ООН/UNFPA в 30 нових районах Тернопільської, Івано- Франківської, Черкаської, Чернігівської, Сумської, Житомирської, Кіровоградської, Львівської, Одеської, Рівненської, Хмельницької, Чернівецької областей облаштовано гінекологічні кабінети безбар’єрного доступу для жінок, які постраждали від гендерно обумовленого насильства. У рамках цього проекту Український жіночий фонд відкрив 20 таких кабінетів у першому кварталі 2023 року в шести пілотних областях. Чотири з них - на Львівщині: у Буську, Самборі, Стрию та у Львові. У Бориславі кабінет обладнав Благодійний фонд "Здоров’я жінки і планування сім’ї" в рамках заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення і за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.

Інформаційний супровід створення 30-ти кабінетів, облаштованих Українським жіночим фондом та Благодійним фондом "Здоров’я жінки і планування сім’ї", здійснює УЖФ через партнерські місцеві організації. На Львівщині це Фонд ГО «Центр «Жіночі перспективи».

Гінекологічний кабінет безбар’єрного доступу враховує потреби жінок з інвалідністю, жінок літнього віку та інших вразливих верств населення в отриманні послуг з сексуального та репродуктивного здоров’я. Тут медичну допомогу надають усім жінкам, незалежно від способу пересування (крісло колісне, милиці, протези тощо), порушень опорно-рухового апарату, віку та статусу, наявності різних порушень і захворювань.

У кабінеті є все необхідне для того, щоб надавати гінекологічні послуги комфортно - і для пацієнтки з інвалідністю, і для медичного персоналу:

●        гінекологічне крісло з регулюванням висоти;

●        спеціальні опори-поручні;

●        підіймальний пристрій;

●        достатньо місця для маневрів на кріслі колісному;

●        медичний персонал проходить спеціальну підготовку, як допомогти пацієнткам з інвалідністю почуватися максимально комфортно при огляді.

Станом на 01.01.2023 року в Бориславській міській територіальній громаді обліковано 3391 внутрішньо переміщених осіб, з яких жінок – 2236, а осіб з інвалідністю 147.

Було 486 звернень з приводу вчинення домашнього насильства, з них від жінок – 445 (в тому числі й жінок ВПО).

15 років не була в гінеколога: історія стриянки, яку успішно прооперували лікарі з Краматорська

Утекла з дітьми від чоловіка з посттравматичним синдромом у притулок до Львова

У Львові відкрили кабінет безбар’єрного доступу для жінок, які постраждали від насильства

Жінок, які постраждали від гендерно обумовленого насильства, запрошують у кабінети невідкладної допомоги

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів