Плоскостопість і спорт: чи можна бігати й тренуватися з плоскостопістю?

20:53 26 квітня 2021 р.

Майже до 80-х років минулого століття лікарі вважали біг і плоскостопість несумісними.

Усім добре відомий вислів «Таких до армії не беруть» часто застосовувався як заборона заняття спортом. Але чи доцільні такі обмеження, адже люди з різними ступенями плоскостопості не рідкість? За підрахунками спеціалістів – це майже третина населення світу. І всім їм не можна бігати? Розбираймося разом зі спеціалістами Інституту вертебрології та реабілітації. Детальніше про види плоскостопості можна дізнатися також на сторінці https://ivr.ua/ua/ploskostopie.

Що таке плоскостопість і її симптоми?

Плоскостопість – це деформація форми стопи, що викликає ослаблення зв'язок та неправильний перерозподіл ваги тіла на кінцівки. Серед основних ознак:

 • перенапруження литок;
 • набряк стопи;
 • поява натоптишів;
 • важкість ходи;
 • швидке зношування взуття й устілок по всій площині;
 • плаский слід.

Лікарі говорять, що це захворювання сучасності: форма стопи максимально пристосована до ходіння людиною босою по м’якій землі й траві. Але сучасні умови, взуття на підборах, асфальт, малорухливий спосіб життя призводять до того, що стопа поступово втрачає анатомічну форму.

Проблема може бути спадковою і набутою. Серед основних причин набутої плоскостопості лікарі називають зайву вагу, сидячий спосіб життя, носіння неправильного взуття, слабкість м’язів.

Вирізняють повздовжну деформацію та поперечну, рідше повздовжно-поперечну. Дитяча стопа часто буває з плоско-вальгусною поставою.

картинки : рука, башмак, белый, спорт, ноги, бег, поезд, Нога, Шестерня, обучение, Синий, Бегун, упражнение, Черный, Фитнесс, разрабатывать, тело человека, обувь, Кроссовки, Спортсмен 2947x2101 - - 593575 - красивые картинки - PxHere

Чи можна бігати при плоскостопості?

Правильна форма стопи, запевняють лікарі-вертебрологи, допомагає набагато довше зберігати здоров’я хребта та кінцівок. Вона здатна зменшувати негативний вплив під час руху, стрибків, правильно перерозподіляє надмірне навантаження, попереджуючи руйнівні механізми в суглобах. Тому прийнято вважати, що людям із плоскостопістю не можна займатися спортом і надмірними фізичними вправами.

Проте бігати не лише можна, але й потрібно. Це допомагає зміцнювати м’язи, тренувати зв’язки та при правильному підході зменшувати ступінь плоскостопості. Лікарі IVR активно застосовують кінезіотерапію під час лікування плоскостопості у дорослих і дітей. Обмеженням лише може бути плоскостопість 3 ступеня, що потребує особливої індивідуальної уваги.

Але важливо пам’ятати правила:

 • застосовувати спеціальні ортопедичні індивідуально підібрані устілки;
 • носити спеціальне спортивне взуття з добрими амортизуючими властивостями;
 • бігати переважно трясцею з опорою на носочки;
 • не бігати більш як 35-40 хвилин;
 • виконувати спеціальні вправи до і після бігу;
 • розвивати та укріплювати м’язи-стабілізатори.

Також активний рух, заняття спортом слугують профілактикою плоскостопості. Проте якщо діагноз підтвердився, потрібно регулярно проходити огляди у лікаря-ортопеда та виконувати всі рекомендації.

До теми

20:56 9 травня 2021 р.

Дві останніх нічиїх львівських команд в УПЛ

Львів завершив чемпіонат на восьмій сходинці, набравши 29 залікових балів, а Рух, маючи 28 пунктів, посів десяту позицію у турнірній таблиці УПЛ.

Рубрика: Спорт

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Презентація проєкту «Порфирій Бажанський. Від рукопису до аудіосеріалу»

Рубрика: Культура

Знищення МАФів і мікробізнесу під час пандемії

Рубрика: Економіка

Фортецю у Миколаєві віддають під кар'єр

Рубрика: Культура

Податковий майдан. Версія 3.0. Львів готовий

Рубрика: Економіка

Винниківське озеро: схема крадіжки

Рубрика: Кримінал

Всі відео розділу