Плоскостопість і спорт: чи можна бігати й тренуватися з плоскостопістю?
20:53 26 квітня 2021 р.
Майже до 80-х років минулого століття лікарі вважали біг і плоскостопість несумісними.
Усім добре відомий вислів «Таких до армії не беруть» часто застосовувався як заборона заняття спортом. Але чи доцільні такі обмеження, адже люди з різними ступенями плоскостопості не рідкість? За підрахунками спеціалістів – це майже третина населення світу. І всім їм не можна бігати? Розбираймося разом зі спеціалістами Інституту вертебрології та реабілітації. Детальніше про види плоскостопості можна дізнатися також на сторінці https://ivr.ua/ua/ploskostopie.
Що таке плоскостопість і її симптоми?
Плоскостопість – це деформація форми стопи, що викликає ослаблення зв'язок та неправильний перерозподіл ваги тіла на кінцівки. Серед основних ознак:
- перенапруження литок;
- набряк стопи;
- поява натоптишів;
- важкість ходи;
- швидке зношування взуття й устілок по всій площині;
- плаский слід.
Лікарі говорять, що це захворювання сучасності: форма стопи максимально пристосована до ходіння людиною босою по м’якій землі й траві. Але сучасні умови, взуття на підборах, асфальт, малорухливий спосіб життя призводять до того, що стопа поступово втрачає анатомічну форму.
Проблема може бути спадковою і набутою. Серед основних причин набутої плоскостопості лікарі називають зайву вагу, сидячий спосіб життя, носіння неправильного взуття, слабкість м’язів.
Вирізняють повздовжну деформацію та поперечну, рідше повздовжно-поперечну. Дитяча стопа часто буває з плоско-вальгусною поставою.
Чи можна бігати при плоскостопості?
Правильна форма стопи, запевняють лікарі-вертебрологи, допомагає набагато довше зберігати здоров’я хребта та кінцівок. Вона здатна зменшувати негативний вплив під час руху, стрибків, правильно перерозподіляє надмірне навантаження, попереджуючи руйнівні механізми в суглобах. Тому прийнято вважати, що людям із плоскостопістю не можна займатися спортом і надмірними фізичними вправами.
Проте бігати не лише можна, але й потрібно. Це допомагає зміцнювати м’язи, тренувати зв’язки та при правильному підході зменшувати ступінь плоскостопості. Лікарі IVR активно застосовують кінезіотерапію під час лікування плоскостопості у дорослих і дітей. Обмеженням лише може бути плоскостопість 3 ступеня, що потребує особливої індивідуальної уваги.
Але важливо пам’ятати правила:
- застосовувати спеціальні ортопедичні індивідуально підібрані устілки;
- носити спеціальне спортивне взуття з добрими амортизуючими властивостями;
- бігати переважно трясцею з опорою на носочки;
- не бігати більш як 35-40 хвилин;
- виконувати спеціальні вправи до і після бігу;
- розвивати та укріплювати м’язи-стабілізатори.
Також активний рух, заняття спортом слугують профілактикою плоскостопості. Проте якщо діагноз підтвердився, потрібно регулярно проходити огляди у лікаря-ортопеда та виконувати всі рекомендації.
Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook