Роздержавлені ЗМІ маневрують поміж двома ресурами: адміністративним і фінансовим | Новини Львова

Роздержавлені ЗМІ маневрують поміж двома ресурами: адміністративним і фінансовим

18:55 28 червня 2020 р.

  • 1

Лише там, де перемагає ринкова модель існування медіа, основу фінансового успіху видання забезпечують довіра й повага читача.

Інститут демократії імені Пилипа Орлика за підтримки "Медійної програми в Україні" провів черговий моніторинг роздержавлених регіональних друкованих медіа та їхніх сайтів у восьми регіонах України: Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Львівській, Одеській, Сумській, Харківській, Чернівецькій областях.

Моніторинг мав на меті оцінити якість контенту, тематику, дотримання стандартів журналістики та законодавства щодо розміщення реклами. Окрему увагу експерти ІДПО приділили аналізу незалежності реформованих видань від колишніх власників та співвласників – місцевої влади. Також відстежували висвітлення у ЗМІ теми COVID-19 та поширення маніпуляцій, пов’язаних із цією темою.

У деяких регіонах пожвавились партії та політики, готуючись до місцевих виборів: коронавірусна тематика використовувалась для передвиборчого піару: політики і чиновники «дарували» місцевим лікарням маски, медичні костюми, звітували про ремонти у медичних закладах.

У переважній більшості випадків видання не маркують офіційно-протокольні звіти та інші матеріали органів місцевого самоврядування. Хоча за законом мають їх розміщувати згідно з угодами – й інформувати про це читачів. У деяких регіонах зафіксовані «сервільні» інтерв’ю зі зручними запитаннями для колишніх власників реформованих газет – голів ОДА, РДА чи облрад, які коментували ситуацію із поширенням коронавірусу в регіонах.

Аналіз тем показав, що публікації про події у зоні ООС, внутрішньо переміщених осіб, а також матеріали на «незручні» для місцевої влади теми - як-ось корупцію, реформи на місцях, проблеми місцевого самоврядування - майже відсутні.

Сайти реформованих ЗМІ лишаються «слабкими» інформаторами: зрідка оновлюються, не публікують мультимедійного контенту. У більшості випадків електронні версії містять передруки з власних газет без урахування можливостей веб-платформ, точні копії чужих прес-релізів або повідомлень інших мас-медіа.

Окрім COVID-19, цього разу більше, ніж зазвичай, набрала тема історії та краєзнавства – це було викликано тим, що на період моніторингу припали День пам’яті та примирення і День перемоги. І тут у ЗМІ деяких регіонів експерти звернули увагу на ностальгійні настрої щодо радянського минулого. 

«Те, що писали газети Донеччини про День пам’яті та примирення, створювало маленьку надію на те, що суспільство поволі рухається вбік європейських цінностей, хоче стати дійовим учасником світової спільноти.  Однак те, що публікували деякі друковані видання про День Перемоги, – створювало враження, що «більшовицько-совєцькі» історично-політичні догми та міфи переживають свою другу чи й третю молодість», – зазначають львівські експерти.

З-поміж відібраних видань були й такі, що не публікували матеріалів з ознаками замовності («джинси») і отримали високі оцінки за стандарти, а отже, знайшли оптимальну модель існування на ринку, без порушення редакційної незалежності й маніпулювання читачами.

Позитивні зміни можуть бути результатом переходу до ринкової моделі існування внаслідок реформи із роздержавлення ЗМІ, коли довіра й повага читача до ЗМІ є основою фінансового успіху видання.

Коментарі(1)

Тінь

23:19 28 червня 2020 р.

Відповісти

Доступність швидкого глобального інтернету має ще й таку серед багатьох негативних дій що молодь втрачає інтерес до місцевих подій й до матеріалів місцевих ЗМІ як і до ТБ. Інтернет перетворює людину на космополіта - таку собі людину сві́ту, людину, що ідентифікує себе більше за приналежністю до людства, аніж до окремого соціального класу, нації, держави тощо. Це є процес об'єктивний і неминучий який можна тимчасово уповільнити за прикладом Китаю - проте неможливо припинити, на жаль чи на щастя ще не зрозуміло. Інтелектуальний та технологічний прогрес людства постійно прискорюється і відставання від нього так само шкідливе для країни як і самоізоляція. Яким чином регіональні ЗМІ зможуть вписатися в цей глобальний надшвидкий інформаційний простір з їх місцевими новинами і за рахунок чого існувати - залишається загадкою але навряд чи лише "довіри й поваги читача до ЗМІ" буде достатньо для фінансового успіху видання, тим більше що кількість таких читачів постійно скорочується ... Кількість цікавої інформації в інтернеті та її постійне оновлення позбавляє користувачів бажання і можливості щось шукати додатково поза обраними джерелами новин чи спеціальних агрегаторів ... Відомо що стовідсотково правдивих ЗМІ не буває тому користувач обирає джерела інформації за власними смаком та потребою. А необхідність розміщення реклами ще більше знищує розбіжності між усіма ЗМІ. Висновується невтішний для регіональних ЗМІ вирок - або пошуки меценатів-спонсорів і залежність від них або об'єднання декількох регіональних ЗМІ навколо потужного заможного регіону або банкрутство через неспроможність конкурувати з інтернетом ... Таке життя - зникли карети з кіньми, зникли листівки й телеграми, зникатимуть паперові газети і книги також як це не прикро ...

До теми

23:30 14 липня 2020 р.

ЄС обмежив в'їзд для жителів ще двох країн

Країни ЄС відновлюють обмеження на в'їзд для жителів Сербії і Чорногорії через пандемію COVID-19. Причина - зростання кількості інфікованих коронавірусом в обох країнах.

Рубрика: Політика

Останні новини

Населення України до кінця століття може скоротитися більше, ніж удвічі, - дослідження

У Черлянах на Городоччині завершують будівництво спортивного майданчика

Польська авіакомпанія LOT знову літає до Львова

Ще дві туристичні країни звільнені від самоізоляції

На Львівщині нищать посіви маку

Всі новини Львова та області

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ ЮНЕСКО про вандальну забудову на Міцкевича, 9

Рубрика: Культура

Зарплати для комунальників Львова

Рубрика: Політика

Заборони у законопроєкті №2693 "Про медіа"

Рубрика: Політика

Владислав Орлов виграв суд у Львові

Рубрика: Економіка

Свобода слова. Правдивого чи й брехливого?

Рубрика: Політика

Всі відео розділу