19:19 31 грудня 2013 р.
Фото: vgolos.com.ua
Відео: Alexander Slavjanin
Фотографи зафіксували в найбільшому місті Західної України загальну радикалізацію.
Рік 2013-й запам’ятається львів’янам жахливими дорогами навесні і сніговими заметілями; боротьбою з водіями, які паркують свої машини на тротуарах, так, що люди не мають як пройти; зміною голів обласної адміністрації, яких цьогоріч було три; скандалами, пов’язаними з руйнуванням і захопленням пам’яток архітектури; неправдою народного депутата від Львова з фракції ВО «Свобода» Ірини Фаріон, яка не визнавала своє комуністичне минуле. Цього року львів’яни попрощались з відомим дисидентом Михайлом Горинем, мамою Георгія Гонгадзе – Лесею.
Найбільше городян схвилювала смерть маленького хлопчика, який впав у відкритий колектор. Чи не найбільшою приємною несподіванкою став новий трамвай на вулицях Львова, зроблений львів’янами.
Та все ж подією № 1 2013-го є Майдан у Львові і Києві. Тисячі львів’ян побували у столиці, щоб продемонструвати свою позицію щодо непідписання українською владою угоди про асоціацію з Європейським союзом.
Українці радикалізувались
Для відомого львівського фотографа Віталія Грабара 2013-й запам’ятається роботою над польським календарем на 2014-й. Він фотографував у Львові під час Форуму видавців польського режисера Кшиштофа Зануссі та одного із засновників «Газети виборчої» Яцека Жаковського.
«Звичайно, все почало бурлити в листопаді. Повалення пам’ятника Леніну у Києві – це важлива віха. Без протестних акцій ніяк по знімках. По обличчях людей видно, це по картинках, погляди дуже радикалізувались. Загальна радикалізація відчутна у людях. Немає однієї фотографії, яку б виділив», – каже Віталій Грабар.
Люди розкутіші у своїх емоціях – такими впіймав об’єктив фотокамери Віталія Грабара львів’ян. А ще українці, завдяки Майдану, звертають увагу на фотокамеру і оператора, яке видання він представляє: «Саме цим цей рік вирізняється, що люди розуміють, що знімок десь використають, опублікують, у цьому стали свідомі».
Фотографії з Майдану залишаться в архіві
Снігові заметілі 2013-го, коли весною три п’ятниці поспіль місто було заблоковане – цим запам’ятався львівському фотокорові новин Мирославу Пархомику рік 2013-й. «Я тоді десятки кілометрів пройшов пішки. А ще, звісно, найбільше запам’ятався Майдан у Львові. Коли дозволили фотографувати з Єзуїтського храму Майдан. Ця фотографія стане для мене фотографією 2013-го», – розповів фотомитець.
Євромайдан у Львові – найсвіжіші фотографії у камері фотографа Павла Паламарчука. Саме обличчя львів’ян і запам’ятає він із 2013 року.
«А ще, як би це не було дивно і смішно, було найяскравіше, хоч і звучить банально, фотографувати депутатів міської та обласної рад. У мене вибудовується серія з депутатами-неробами, які приходять на сесію і сплять, позіхають, в носі копирсаються, розмовляють телефоном, тобто їх не цікавить життя регіону і міста. Проголосують своє питання і все. Я хочу показати людям своїми фотографіями, кого вони обирають. Бо з маленького депутата-нероби виростає великий нероба», – зазначає Павло Паламарчук.
2013-й для львів’ян став ще й роком, у якому вони вчились засадам громадянського суспільства. Про це розповіла у вівторок кореспондент «Радіо Свобода» Галина Терещук.
Як інформував «Щоденний Львів», у 2014-й Україна вступає не такою, якою була останні 22 роки, залякування Львовом призвело до протилежного результату, Львів вітає Південь і Схід України (відео).