16:53 6 лютого 2024 р.
Депутати ухвалили звернення щодо неприпустимості переслідування захисників української мови.
Про це повідомила пресслужба Львівської обласної ради, пише DailyLviv.com.
Львівська обласна рада сьогодні, 6 лютого, ухвалила звернення до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України щодо неприпустимості переслідування захисників української мови.
«Ми, депутати Львівської обласної ради, обурені спекуляціями на мовному питанні, які активно поширюються останнім часом. Певні сили намагаються поставити під сумнів статус української мови як єдиної державної та зробити її предметом маніпуляцій. І це в час війни, коли саме українська мова об’єднує націю в боротьбі з ворожою навалою.
У новітній українській історії вже не раз були періоди, коли українці змушені ставати на захист своєї мови. Це і 90 роки, і часи Кучми-Медведчука, і під час ухвалення закону «Ківалова-Колесніченка» за правління Януковича, коли Україну сколихнув потужний Мовний майдан.
Сьогодні ми стурбовані тим, що довкола питання державного статусу української мови організовують провокації, очевидно, маючи на меті розколоти суспільство та розхитати й без того важку ситуацію в державі. І виграє від цього тільки ворог.
Історія ганебного цькування мовознавиці, професорки Ірини Фаріон – разючий приклад репресій проти тих, хто рішуче обстоює державний статус української мови та національний розвиток України.
Ми, депутати Львівської обласної ради, звертаємось до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України з вимогою припинити переслідування Ірини Фаріон і вжити дієвих заходів для утвердження та розвитку державної мови. Закликаємо не допустити, щоб в Українській державі карали українців за українську мову. В Україні єдина державна мова – українська!», - йдеться в тексті документа.
Нагадаємо, 15 листопада 2023 року на сайті Національного університету, де працює професорка Ірина Фаріон, розмістили наказ про її звільнення, який з мовностилістичними помилками підписали ректор, п'ять проректорів, начальник відділу кадрів і головний бухгалтер.
Приводом для звільнення науковиці стала її критика російськомовних українських військових, зокрема з Третьої штурмової бригади, яка створена на базі добровольчого формування "Азов". Критика військових за російську мову з вуст Ірини Фаріон пролунала 5 листопада в ефірі програми "Рандеву з Яніною Соколовою".
Львівська політехніка 7 листопада заявила, що не відповідає за висловлювання працівників та студентів поза університетом. Цей офіційний коментар Національного університету «Львівська політехніка» досі розміщений на її сайті.
Натомість колектив катедри української мови Львівської політехніки підтримав професорку Ірину Фаріон.
Зі свого боку Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець звинуватив професорку Львівської політехніки Ірину Фаріон у розголошенні конфіденційної інформації і персональних даних. Так він відреагував на те, що екснардепка оприлюднила дані про кримського студента, який написав їй листа-підтримку і за це студента з Криму Максима Глєбова нібито затримала ФСБ рф.