Українці відтепер мусять захистити себе в інтернеті (поради)

20:10 21 січня 2014 р.

Фото до новини


Фото: tsn.ua

«ТСН.ua» дає декілька рекомендацій із приводу того, як поводитись у Всесвітній павутині, щоб не потрапити під «статтю» та як захистити свої дані.

У зв'язку з набуттям чинності скандальних законів, прийнятих в Україні 16 січня, «ТСН.ua» вирішив написати декілька порад, які можуть уберегти вас від несподіваного кримінального провадження.

Зробивши аналіз правил безпеки в інтернеті, та урахувавши нові закони, українцям тепер потрібно бути вкрай обережними і стежити за своїми публікаціями – чи то в блозі, чи то в соціальних мережах.

Соціальні мережі

Соцмережі подарували людству не тільки легкість і простоту спілкування, але і стали для правоохоронців неймовірним джерелом інформації.

Якщо раніше для того, що б дізнатись, де людина живе, працює і з ким спілкується, потрібно було стежити, то тепер достатньо вписати її ім'я та прізвище і отримати неймовірний обсяг інформації.

Налаштуйте приватність у своїх акаунтах та слідкуйте за тим, що пишете.

Зайшовши на сторінку користувача в соцмережі, правоохоронці можуть отримати всі необхідні їм дані, від місця і дати народження, до фотографії і телефону.

Тому, якщо немає ніякого бажання демонструвати про себе всю інформацію, то доцільніше буде прибрати в налаштуваннях конфіденційності всі дозволи на доступ до таких даних.

Фахівці з безпеки в інтернеті радять прибрати з друзів всіх тих, кого ви дійсно не знаєте особисто або не спілкувалися дуже давно.

А тим, у кого в «друзях» є мовчазні, але дуже привабливі люди, які були додані після повідомлення «привіт, давай спілкуватися», то їм варто пам'ятати – немає ніякої гарантії того, що на тому кінці за дуже милою аватаркою не сидить звичайна програма, яка старанно збирає всі дані зі сторінки.

Варто також пам'ятати, що навіть у разі перетворення своєї сторінки на «фейкову», з псевдонімом і мальованою аватаркою, достатню кількість інформації можна добути з профілів «друзів».

Отже, якщо ви не хочете світити своїми даними в соціальних мережах – в налаштуваннях облікового запису по можливості обмежте доступ до своїх публікацій.

У таких соцмережах, як «ВКонтакте», «Facebook» і «Одноклассники» для всього, що публікується вами, встановіть опцію «Тільки для друзів». Якщо у вас є акаунт в «Twitter» – закрийте його від сторонніх. Тоді ваші твіти зможуть читати тільки ті, кому ви особисто дозволите.

Крім того, всі ваші контактні дані – пошту, номер мобільного, місце проживання – або приберіть геть зі сторінки, або зробіть доступними тільки для себе (параметр «Видно тільки мені»).

Вимкніть у фотографіях гео-прив'язку, видаліться з усіх фото, на яких вас позначили раніше і, бажано, в налаштуваннях вказати, хто вас може тегувати на фото (по можливості забороніть познаати вас на фотографіях опціонально в налаштуваннях облікового запису).

Після очищення свого профілю і налаштувань приватності, нові пости вже варто публікувати без політичних закликів або всього, що може бути розцінено як «екстремізм».

Смартфон

Відключіть геолокаційні сервіси у вашому смартфоні і придбайте один простий телефон.

Безліч додатків для смартфонів дуже активно працюють з геолокацією.

Спеціальні сервіси дозволяють за допомогою GPS та аналізу поруч розташованих базових станцій мобільного зв'язку і точок Wi-Fi дуже точно визначати, де знаходиться смартфон.

Прибрати дозвіл для геолокаційних сервісів встановлювати ваше місце можна, покопирсавшись у налаштуваннях смартфона і окремих додатків (Instagram, Foursquare, Jelly, різні месенджери).

Проте, тут слід пам'ятати, що все не так просто.

Як правило, всі дані про місцезнаходження використовує Google, тому лише одне відключення цієї опції у вашому смартфоні – не врятує ситуацію.

«Великий брат» все одно буде стежити за вами і усілякий раз нагадувати про це.

Але, щоб позбутися від почуття, що за вами хтось увесь час пильнує, потрібно згадати про всі гаджети, з яких ви заходили в свій обліковий запис Google (в тому числі десктоп) та вимкнути визначення місцезнаходження.

Тільки тоді IT-гігант відчепиться від вас, а спецслужбам буде складніше вас розшукати.

Ну і, звичайно ж, «хіпстерський» Foursquare тепер краще використовувати тільки в якості підказок – списку паролів до вайфаю і закладів, а не як спосіб знайти вас у дуже короткий термін.

Про всяк випадок «заведіть» собі додатково телефон з мінімальними набором функцій – який може лише дзвонити та відправляти SMS.

Як правило, такі телефони можуть «довго» прожити без підзарядки.

Поки ще є час придбати сім-карту без договору з оператором, купіть декілька карток, про які знатимуть тільки ваші близькі люди.

Активуйте його тільки тоді, коли збираєтесь у місця скупчення людей.

Пошта

Всі ваші поштові повідомлення можуть бути використані проти вас.

Згідно з рішенням суду сервери, на яких зберігається все листування і всі дані про контакти, можуть бути вилучені і використані проти громадян.

Тому, користуючись вітчизняними електронними скриньками, варто усвідомлювати той факт, що в будь-який момент правоохоронні органи можуть отримати до них доступ і прочитати будь-які цікаві їм речі.

Зрозуміло, це не будуть робити вручну. Це зробить програма, яка за ключовими словами, наприклад ,як «майдан», «протест», імена активістів чи політиків, профільтрує кожен лист.

До отриманого списку можна буде задіяти ще, встановити ще декілька фільтрів, наприклад «збираємося», «місце зустрічі» тощо.

Доки в результаті не вийде порівняно невеликий список, який вже можна розцінювати як екстремізм.

Хоч анонімність та безпека в інтернеті – це все-таки міф, але фахівці все ж рекомендують не використовувати поштові скриньки на серверах, які викликають сумніви, а радять заводити їх наприклад, на Google чи Yahoo!.

Паролі та доступи

Варто створювати надійні паролі.

Дуже важливо не мати один пароль на всі акаунти

Компанія SplashID, яка випускає утиліти для роботи з даними, днями опублікувала щорічний рейтинг найгірших паролів, серед лідерів яких опинилися «123456», «password» та «qwerty».

Такими паролями користуватися не варто взагалі.

Так само не варто використовувати паролі, в яких вказані ваші номери телефонів.

Також не варто створювати їх за формулою ім'я/рік народження.

«Золоте» правило надійного пароля – щонайменше вісім символів з використанням великих і маленьких літер, а також додаткових знаків пунктуації.

Це не означає що, пароль в стилі «uL2*Dn{.wba@» – є хорошим вибором, набрати його вже проблематично, не кажучи вже про те, що запам'ятати досить складно.

Фахівці радять використовувати фрази, які легко запам'ятовуються.

Їх варто розбавляти додатковими знаками і цифрами, наприклад «Vesna-krasna!2» – по складності злому він аналогічний першому, а запам'ятати його вже набагато легше.

При цьому варто пам'ятати, що навіть дуже хороший пароль, але один на всі випадки життя – дозволяє в разі його злому отримати доступ одразу до всіх інших сервісів, де він використовується.

Доцільніше створити три-чотири паролі для різних за важливістю сервісів і додатків.

Також варто ще один пароль приберегти для різноманітних реєстрацій, які викликають підозру в їх надійності.

У цьому випадку варто використовувати окремо створену поштову скриньку, на якій і будуть надходити численні рекламні розсилки.

YouTube

Не завантажуйте відео, яке може бути розцінене як наклеп чи прояв екстремізму.

Варто пам'ятати, що відео з YouTube тепер теж може бути використане проти вас. 

Особливо в тому випадку, якщо на ньому зображений мітинг чи інша акція протесту.

Бажано не завантажувати відео, які можуть бути розцінені як заклики до насильства або повалення державного ладу, а також ролики, які можуть образити честь та гідність громадян.

У разі непереборного бажання поділитися відзнятими подіями, експерти радять у налаштуваннях відмітити вузьке коло осіб, яким це відео буде доступне.

Зазначимо, в деяких країнах тиск влади на «інтернет-свободи» стає стійкою тенденцією. Так, напередодні в Китаї всіх громадян зобов'язали викладати відео в інтернет тільки з паспортом.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів