Що робити, якщо вкусив кліщ та як запобігти хворобі Лайма

09:44 12 травня 2025 р.

Фото до новини

Щовесни, як тільки покращується погода, більше людей відпочиває у парках, скверах та за містом. У цю пору якраз прокидаються кліщі. Їхні укуси небезпечні через ризик зараження хворобою Лайма.

Про небезпеку укусів кліщів та симптоми хвороби Лайма розповіла інфекціоністка Другого медичного об’єднання Львова Надія Серба, пише DailyLviv.com.

«Людям, які збираються на дачу чи на відпочинок за містом, раджу почати з профілактики – вдягти світлий одяг з довгим рукавом, щоб захистити відкриті ділянки тіла. Штани варто обирати з резинкою внизу, щоб не дати шансів кліщам потрапити на тіло. Варто обирати одяг світлих кольорів, бо так легше побачити на ньому кліща. Також не забуваємо про головний убір (кепка, панамка)», – радить інфекціоністка Другого медичного об’єднання Львова Надія Серба.

Після прогулянки чи роботи на дачі варто обстежити себе. Це правило стосується і домашніх улюбленців, адже вони теж є об’єктом для кліща. Варто скористатися репелентами (засобами захисту від кліщів). Для людей потрібно обирати засоби відповідно до віку (дорослі і дитячі), є такі і для тварин. Наносити їх варто згідно з рекомендаціями в інструкції до цих засобів.

Читайте також: У польських лісах виявлено африканських кліщів. Чим небезпечні

Фахівці наголошують, що кліщі небезпечні через те, що є переносниками бореліозу або хвороби Лайма. Бактерія-збудник може жити у тілі кліща. Кожного кліща розцінюють як переносника хвороби Лайма, тому варто стежити за реакцією організму на укус шкідника. Річ у тім, що специфічної профілактики бореліозу (хвороби Лайма) поки що не існує, як і щеплення.

Першим симптомом розвитку хвороби Лайма є еритема – пляма на шкірі з білою серединою, кільцеподібної форми, вона може мігрувати тілом. Еритема з’являється у часовому проміжку від 7 до 40 днів. Тому ще 30 днів після укусу кліща варто обстежувати шкіру, щоб не пропустити цей важливий симптом. Еритема означає, що певна кількість збудника потрапила до людини, тому потрібно якнайшвидше робити антибактеріальну профілактику. Антибіотик знижує ризик поширення бактерії організмом людини. Також можуть бути субфебрильна температура (37 градусів), жар, головні болі, біль в м'язах, втома. Перші прояви хвороби схожі на звичайну застуду, це заплутує діагностику, втрачається час.

Читайте також: Медсестра зняла з пацієнта 19 кліщів

«Якщо все ж ви знайшли у себе на тілі кліща у шкірі, його треба безпечно видалити якнайшвидше. Лікарка радить звернутися до хірурга або травматолога, щоб зробити це правильно. Тут важливо не пошкодити тіло кліща і не залишити частини його тіла в шкірі. Якщо його розчавити, бактерія-збудник має шанс потрапити в організм людини. Варіант продезінфікувати шкірний покрив спиртом теж не підійде, адже немає гарантії, що такі дії знищать збудника, на тілі однаково є мікротравми, мікротріщини. З пошкодженням тіла кліща частина бактерії-збудника може перенестись на шкірні покриви і потрапити в тіло людини.

Самостійно антибіотик не п’ємо, профілактичну і лікувальну дозу антибіотика має призначати інфекціоніст. Тому якщо виявили у себе кліща і помітили перші симптоми бореліозу, зверніться до фахівця. Якщо вам призначили антибактеріальну профілактику, починайте приймати ліки якнайшвидше, це на 80-90% знижує ризики розвитку хвороби Лайма», - застерігає лікарка.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів