Онкохворі на Львівщині змушені переривати лікування через Національний перелік ліків

18:22 28 лютого 2018 р.

Фото до новини

З 1 січня запрацював Національний перелік ліків. У ньому є медпрепарати, які закуповують за державні кошти. Але сюди не потрапила ціла низка найнеобхідніших медикаментів для лікування різних хвороб, в тому числі й онкологічних.


Відео: Львівський прес-клуб

Про це сьогодні, 28 лютого, під час прес-конференції на тему: «Онкопацієнти: лікуватися неможливо померти. Хто поставить кому?», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомила головна редакторка онкологічного порталу onko.com.ua Лілія Гудзь.

- Держава не закуповуватиме ці ліки. І також є постанова Кабміну, яка обмежила регіони в закупівлях ліків, які не ввійшли до Національного переліку. І через це онкохворі змушені переривати лікування, - пояснює вона. 

За словами головного лікаря Львівського державного онкологічного лікувально-діагностичного центру Ігоря Ковальчука, в області на обліку стоять понад 67 тисяч пацієнтів. Щоби всіх їх забезпечити необхідними ліками, потрібно 200-250 млн гривень на рік. Тільки минулого року було виявлено 8,5 тисяч нових пацієнтів. 

- На превеликий жаль, ми не отримали жодного препарату, на які було виділено фінансування у 2017 році. Такої ситуації за роки, відколи я керую онкоцентром, ще не було. Наші препарати є найдорожчими в світі, так їх ще й немає, - онкологу доводиться щодня спілкуватися з пацієнтами, які не мають можливості заплатити своє дороговартісне лікування. 

Ігор Ковальчук стверджує, що чи не щомісяця він пише листи до Міністерства охорони здоров’я, в яких просить надати відповіді, коли пацієнти зможуть отримати ці препарати і чи отримають взагалі. Натомість отримує листи від чиновників міністерства та нардепів, до яких зневірені пацієнти звертаються за допомогою, з вказівками «забезпечити лікування».

Заступник головного лікаря  Львівського державного онкологічного лікувально-діагностичного центру Олег Дуда повідомив, що лише торік на облік стало 746 пацієнток з діагнозом «рак молочної залози». З них вже на третій та четвертій стадіях – 154 особи. Лікарі зробили за минулий рік 574 операції жінкам. 

- Люди, щоби купити препарати для лікування онкозхворювань, продають своє майно. І ми розуміємо, що без втручання держави тут просто не обійтися, - зауважив він. 

Наразі лікарі не можуть сказати, скільки пацієнтів у Львівській області перервали лікування і погодилися на стражденну смерть через те, що не мають коштів на лікування. 

- Один препарат може коштувати до 70 тисяч гривень. Його треба приймати, наприклад, 17-18 разів на рік. Я думаю, що без допомоги держави ці пацієнти просто не продовжують лікування, - підрахував завідувач хіміотерапевтичного відділення Львівського державного онкологічного лікувально-діагностичного центру Ярослав Шпарик.

Інформаційна довідка від організаторів заходу

Цьогоріч МОЗ надало додаткових 100 мільйонів гривень на закупівлю препаратів для дорослої онкології. Проте ця сума лише частково покриє витрати на придбання  препаратів для онкохворих. Особливо тривожною є ситуація зі забезпеченням онкопацієнтів сучасними вартісними ліками, які переважно, не ввійшли до Національного переліку, і закупити які не може жодна українська родина.

Підтримати своїх пацієнтів могли би регіони, але постанова Кабміну №180, яка набрала чинності з 1 січня 2018 року, створила правову колізію: у ній записано, що ліки, які не ввійшли до Нацпереліку, за регіональні кошти можна закуповувати лише в тому разі, якщо цілковито забезпечено все, що входить до Нацпереліку. Але чи реально, щоби лікарні отримали стовідсотково ліки, які внесено до цього переліку, якщо на сьогодні більшості препаратів немає. 

Сьогодні немає чіткої відповіді на запитання: «Як в умовах децентралізації місцеві бюджети могли би  надати кошти на придбання життєвонеобхідних ліків для онкохворих»? Львівські онкологи і пацієнти мають намір звернутися до МОЗ та КМУ з вимогою пояснити механізм, за яким регіональна влада може закупити препарати та підтримати людей з онкологічним діагнозом. 

Наразі Львів, як і низка інших регіонів, зупинив заплановані закупівлі, пацієнти змушені перервати лікування, а це загрожує їхньому життю.

В Україні понад 1 мільйон людей хворіють на рак. У Львівській області з онкологічним діагнозом живе понад 64 000 осіб.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів