Чим небезпечний вірус кору і як дізнатися про наявність у себе імунітету?

08:05 26 вересня 2023 р.

Фото до новини

Кір – це гостре вірусне захворювання, що супроводжується запаленням верхніх дихальних шляхів, висипом і поширенням вірусних токсинів по всьому організму.

На кір хворіють тільки люди. Більшість вважає, що лише діти вразливі до вірусу кору, тому за цією хворобою закріпився статус “дитяча” – але це не так. Вірус може передаватися й дорослій людині, особливо невакцинованій або без імунітету до кору. 

Кір – це гостре вірусне захворювання, що супроводжується запаленням верхніх дихальних шляхів, висипом і поширенням вірусних токсинів по всьому організму. До створення вакцини проти кору дане захворювання було дуже поширеним і призводило до чималої кількості смертей. 

Вакцина проти кору стала доступною лише 60 років тому, хоча опис цієї хвороби зроблено понад 1000 років тому перським лікарем. Сьогодні вчасна вакцинація залишається єдиним способом реального захисту, адже ліків проти кору не існує.

На жаль, за даними BBC 2019 р. наша країна стала “столицею кору в Європі”. А чим небезпечний вірус кору – розберемося далі у статті.

Як можна заразитися?

Єдиний, хто може передати збудник кору – це хвора людина, яка виділяє вірус впродовж останніх двох діб інкубаційного періоду і під час висипань. Якщо у хворого розвиваються ускладнення, період виділення патогену подовжується приблизно до 7 діб.

Кір передається повітряно-крапельним шляхом. Вірус переноситься з повітрям, що видихається, мокротинням. З потоками повітря збудник “мандрує” на далекі відстані. Інфікування відбувається при вдиханні зараженого патогеном повітря (частіше у приміщенні). Ризик розвитку кору після контакту з інфікованим є дуже високим.

Поза організмом вірус кору може бути активним й до двох годин, тому інфікування можливе іноді навіть за відсутності безпосереднього контакту з хворим. Наприклад, на поверхнях і в повітрі громадського транспорту, який перевіз хворого на кір, до двох годин може зберігатися вірус, здатний заразити наступних пасажирів. Навіть за такого контакту з вірусом ризик інфікування для невакцинованої людини є дуже високим – захворіє 9 із 10 осіб без специфічного імунітету.

До речі, після перенесеного захворювання виникає стійкий “довічний” імунітет. Повторне зараження відбувається вкрай рідко. А чи потрібна вам вакцинація, можна швидко дізнатися, здавши аналіз на антитіла IgG до вірусу кору

Важливо! Планове щеплення від кору роблять двічі – на 1 році життя і в 6 років. Якщо дитина пропустила навіть одну вакцинацію (наприклад, як зараз – через війну), потрібно якомога швидше її зробити, але обов’язково після консультації з педіатром.

Як зрозуміти, що захворів на кір?

Кашель стає грубим, неначе “гавкаючим”, з’являється нежить і почервоніння кон'юнктиви (сльозової оболонки ока). Температура тіла підіймається до 38-40 градусів, розвиваються всі ознаки лихоманки.

Згодом з’являються специфічні ознаки кору – дрібні білуваті плями на слизовій оболонці щік і піднебінні, схожі на манну крупу або висівки (плями Бєльського – Філатова– Копліка). Проявляється коровий висип – дрібна висипка, що починається з обличчя, шиї і шкіри за вухами. За добу висип поширюється на тулуб, а ще за одну – сягає пальців рук і ніг. Висипання мають вигляд дрібних вузликів (папул), оточених плямою і схильних до злиття. 

Далі висипання темнішають, набувають бурого відтінку й починають лущитись. Висип проходить поступово, пігментація зберігається до двох тижнів.

Приблизно у 20% хворих на кір можуть розвинутись ускладнення: запалення легень, трахеїт, отит, енцефаліт, менінгіт, пієлонефрит. 

Захворювання небезпечне для вагітних, оскільки може бути причиною викидня або передчасних пологів. Під час вагітності не вакцинують. Також важливий факт – якщо жінка хворіла на кір і має імунітет, то під час вагітності цей імунітет передається дитині та триває приблизно до 6-9 місяців від народження (особливо це спостерігається у дітей на грудному вигодовуванні). 

У відповідь на проникнення вірусу організм починає виробляти специфічні імуноглобуліни – антитіла. Антитіла IgM можна виявити у крові вже на 4-7 день захворювання, а їхня максимальна кількість встановиться за 2 тижні. На четверту добу лікар може призначити аналіз на антитіла IgM до вірусу кору – щоб визначити, чи хворий пацієнт на кір прямо зараз.

Потім антитіла IgM поступово замінюються антитілами IgG, що забезпечують тривалий імунітет. Нагадаємо, що у 99% випадків захист від вірусу є довічним.

Важливо! Аналіз на антитіла IgG до вірусу кору визначає наявність імунітету до цього захворювання. А аналіз на антитіла IgМ до вірусу кору показує, чи відбулося зараження під час контакту з хворою людиною.

Пам’ятайте, що вакцинація, як і будь-які ліки, може викликати побічні дії, але ймовірність їх виникнення незрівнянно нижча за розвиток ускладнень від вірусу кору. Нині в країнах, що проводять тотальну вакцинацію проти кору, захворювання зустрічається лише у вигляді окремих спалахів. Тому вчасно дбайте про свою імунізацію.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

 

новобудови Львів