У львівських медіа – найвищий показник гендерної чутливості: результати лютневого моніторингу

14:30 24 лютого 2021 р.

У лютому 2021 року розпочалася чергова хвиля гендерного моніторингу медіа 24 областей України.Під час першого етапу моніторингу, який відбувся 8-14лютого 2021 року, експертна група Львівського прес-клубу проаналізувала матеріали десятьох регіональних медіа Львівщини –чотирьох друковані видань («Високий замок», «Експрес», «Львівська пошта», «Ратуша») і шести інтернет-видань («Вголос», «Гал-інфо», «Дивись.info», «Zaxid.net», «Львівський портал», «Твоємісто»). Загальна кількість проаналізованих матеріалів – 2088 (184 – у друкованих, 1904 – в онлайн-медіа).

Моніторинг проводиться з метою виявлення рівня гендерного балансу в журналістських матеріалах (співвідношення жінок і чоловіків як героїнь / героїв публікацій (тих, про кого згадують у тексті) та експерток / експертів (тих, чию думку цитують, чий коментар подають), а також наявності стереотипних образів жінок і чоловіків, використання фемінітивів на позначення посади / професії / виду діяльності жінок. Окрім цього, експертки відстежували наявність стереотипного та сексистського контенту і публікацій на гендерну тематику, пише Dailylviv.

У лютому в друкованих медіа у 45% жінки є експертками журналістських матеріалів і дещо  менше (у 33%) – героїнями.

Найбільше  жінок-експерток у газетних матеріалах було на теми розваг і дозвілля (100%), криміналу/надзвичайних ситуацій (69%), екології і довкілля (60%), волонтерства(50%). Найвищий відсоток героїнь – у темах освіти (68%), розваг і дозвілля (62%), криміналу (53%), медицини (52%),соціальної політики (50%) Абсолютно відсутні жінки-героїні були в публікаціях про екологію та довкілля (0%).

Найбільш гендернозбалансованими є публікації газети «Ратуша» (63% експерток і 37% експертів, 39% героїнь / 61% героїв) та газети «Експрес» (47% експерток / 53% експертів, 36% героїнь / 64% героїв).  А «Львівська пошта» у лютому стала абсолютним лідером з використання фемінітивів (100%). Найменш гендернозбалансовані (співвідношення жінки/чоловіки) – матеріали газети «Високий замок» (лише 24% героїнь і 38% експерток публікацій).

З огляду на ці дані у лютому 2021 року найбільш гендерночутливими друкованими ЗМІ (за дотриманням гендерного балансу і кількістю фемінітивів) стали газети «Експрес» та «Ратуша» ( по 60%). Ці видання є гендернонайчутливішими серед усіх львівських медіа, які підлягали моніторингу, й одними з найчутливіших серед 240 видань України.
Друга позиція – у «Львівської пошти» (57%).

У регіональних інтернет-виданнях першість і як експерти, і як герої матеріалів отримали чоловіки. Зокрема, жінки як експертки з’являлись лише у 30% випадків, а  відсоток присутності жінок як героїнь матеріалів іще нижчий – 20%.
Найчастіше інтернет-видання залучали жінок для коментарів на теми соціального захисту (80%), екології та довкілля (77%), волонтерства (62%). Зовсім жінки не висловлювалися на спортивну тематику (0%).

Найвищий показник присутності в журналістських публікаціях жінок як героїнь простежується в темах екології і дозвілля (100%), менше – в темах медицини (54%), розваг і дозвілля (50%), культури (32%). Також жінки як героїні матеріалів були зовсім відсутні в темах економіки і бізнесу (0%).

Лідерами з дисбалансу щодо героїнь/героїв та експерток/експертів на користь чоловіків стали інтернет-видання «Дивись. info» та «Вголос» (у 4 рази). Першість за кількістю жінок-героїнь у лютому отримав сайт «Твоє місто» (40%).
В інтернет-виданнях у лютому було зафіксовано переважання фемінітивів над маскулінітивами (87%), (у друкованих ЗМІ відсоток фемінітивів іще вищий – (90%). Лідером у їх використанні стало інтернет-видання «Львівський портал» (98%), а найменше фемінітивів – у новинах сайт «Вголос» (69%).

Результат моніторингу показав, що львівські журналісти переважно послуговуються фемінітивами. І хоча в означенні посад та професій жінок ще можуть траплятися маскулінні форми, все ж з’являються відносно нові для вжитку слова: «синоптикиня», «віцепрем’єр-міністерка», «стоматологиня», «епідеміологиня», «історикиня» тощо.  Іноді медіа хибують тим, що в одній і тій же статті для позначення професії жінки використовують як фемінітиви, так і маскулінітиви. Так, наприклад,  інтернет-видання «Вголос», «Гал-інфо», «Дивись.info» та газета «Ратуша» передрукували пресреліз Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф у якому Святослава Мілян в одному випадку була зазначена фельдшером, в іншому – фельдшеркою.

Серед львівських інтернет-медіа гендернонайчутливішим у лютому 2021 року виявилося видання «Твоє місто» (54%), а найнижчий показник  рівня гендерної чутливості – у сайту «Вголос» (36%).

У лютому в матеріалах і у друкованих, і онлайн-медіа стереотипів не спостерігалося. Проте було виявлено 2 публікації із використанням сексистського контенту. Сайт«Вголос» опублікував новини під назвами,«Найсексуальніша жінка планети ефектно оголилась на відпочинку», в якій описують «сексуальну та гарячу Олівію» та «Даша Астаф'єва показала пишні груди з різних ракурсів»

Щодо тематичних публікацій, то було виявлено один матеріал у «Гал-інфо» під назвою «Волинь є лідером у реалізації проєкту гендерної рівності» про реалізацію проєкту на Волині «Просування гендерної рівності та розширення прав та можливостей жінок в рамках реформи децентралізації в Україні».
Загальний Індекс гендерної чутливості львівських медіа у лютому склав 52%. Це – найвища позиція серед 240 друкованих та онлайн-видань України, які підлягали моніторингу. Ознайомитися із цими даними (інфографіка) можна на сайті Волинського прес-клубу, або на сторінці у Facebook.

Довідка
Гендерний моніторинг журналістських матеріалів регіональних видань України відбувається у межах проекту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.


dailylviv.com

До теми

10:42 9 квітня 2021 р.

Понад 8 тисяч зареєстрованих пам’яток на Львівщині мають нового культурного захисника

Архітектор та викладач Львівської політехніки Василь Петрик за результатами конкурсу очолив управління охорони об’єктів культурної спадщини департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА.

Рубрика: Культура

22:06 8 квітня 2021 р.

Володимир Одрехівський візьме участь у конкурсі на посаду ректора Академії мистецтв

Відомий український скульптор, педагог, народний художник України Володимир Одрехівський завершив п'ятирічний термін діяльності на посаді ректора Львівської національної академії мистецтв.

Рубрика: Культура

12:50 2 квітня 2021 р.

Розклад онлайн-трансляцій Великодніх Богослужінь у римо-католицьких храмах Львова

У неділю, 4 квітня, християни західного обряду святкують Великдень. Чимало святинь нашого міста також відзначатимуть Пасху у цей день. Подаємо розклад онлайн-трансляцій Великодніх Богослужінь у неділю, а також розклад Вігілії, яка розпочинається безпосередньо у суботу ввечері.

Рубрика: Культура

18:18 30 березня 2021 р.

ЛОДА врятувала кам’яницю Стеткевичів на вулиці Замарстинівській від депутатів ЛМР

Кам’яниця Стеткевичів на вул. Замарстинівській, 213 у Львові вже офіційно є щойно виявленою пам’яткою архітектури місцевого значення. Тепер відомий для Львова об’єкт, який кілька місяців намагаються знести для високоповерхової забудови, перебуває під захистом пам’яткоохоронного законодавства.

Рубрика: Культура

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Громада Сокільників проти багатоповерхівок

Рубрика: Ситуації і пригоди

Знищення МАФів і мікробізнесу під час пандемії

Рубрика: Економіка

Фортецю у Миколаєві віддають під кар'єр

Рубрика: Культура

Податковий майдан. Версія 3.0. Львів готовий

Рубрика: Економіка

Винниківське озеро: схема крадіжки

Рубрика: Кримінал

Всі відео розділу