У ЛМР повідомили, що зробили за рік після обстрілів для відновлення музею Шухевича
13:25 1 січня 2025 р.
1 січня 2024 року внаслідок удару російських шахедів, музей Романа Шухевича в Білогорщі зазнав значних пошкоджень.
За цей рік у місті на архітектурному конкурсі вибрали проєктанта музею, врахували побажання робочої групи, куди увійшли рідні генерал-хорунжого, підписали меморандум з ГО «Новий музей» та розпочали підготовчі роботи. Для тих, хто хоче долучитись до відновлення музею Романа Шухевича, – сьогодні оголосили про відкриття рахунку та розпочали збір на його відбудову.
Про це повідомила пресслужба ЛМР, пише DailyLviv.com.
У лютому 2024 року в місті оголосили Всеукраїнський архітектурний конкурс на найкращий проєкт відновлення музею. Участь взяли 13 авторських колективів, із яких переміг проєкт Guess Line Architects під керівництвом Андрія Лесюка. Команда цих архітекторів знайома львів’янам за проєктом Меморіалу пам’яті Героїв Небесної Сотні, що на вул. Кривоноса.
На прохання родини Романа Шухевича архітектори відтворять історичний вигляд будівлі музею Романа Шухевича на Білогорщі. Автентичні елементи, що частково вціліли після нападу росіян (столярка, дерев’яні сходи, фортепіано, погруддя тощо), будуть відновлені та повернені до музею. Усі оригінальні елементи чітко відділять від нових. Ключовим елементом стане криївка, де переховувався Роман Шухевич.
Команда архітекторів уже завершила понад 85% робочого проєкту. Загалом всю проєктну документацію планують завершити на початку 2025 року. А далі – експертиза та оголошення конкурсу на вибір генерального підрядника з відбудови музею.
На території музею будуть нові функціональні простори. На місці занедбаних господарських будівель облаштують місце для проведення заходів патріотичного виховання молоді. Планують створити сквер імені Романа Шухевича з освітніми зонами біля озера, встановити вуличні меблі та облаштувати площу навколо пам’ятника.
Читайте також: Які експонати музею Шухевича не вдалося врятувати
Усі елементи простору будуть інклюзивними. Будівлю облаштують розкладним підйомником, а вхід до музею буде безбар’єрним. Також передбачено укриття.
«Перш за все, було підготовлено юридичну документацію для початку відбудови. Чому так довго? Бо маємо справу не просто з пам’яткою історії, а важливим для громади міста та родини Романа Шухевича об’єктом, тому всі процеси, як документальні, так юридичні відбуваються з особливою прискіпливістю та ювелірністю. Добре підготовлений проєкт, документація – це левова частка успіху в реалізації відновлення музею», – зазначив Євген Бойко, керуючий справами виконавчого комітету Львівської міської ради.
Уже три тижні на території музею Романа Шухевича в Білогорщі тривають підготовчі роботи. Працівники ЛКП «Рембуд» законсервували цінні історичні елементи, розчистили територію, демонтували паркет та пошкоджену підлогу в уцілілих приміщеннях. Загалом ділянку вирівняли та підготували до будівельних робіт, встановили риштування, а також вивезли будівельне сміття.
У ході розчистки виявили кілька цінних артефактів: дахове покриття, елементи сходів, ніжку від стола, уламки автомата – частину музейної експозиції, а також бетонні клумби. Усі знайдені елементи збережуть.
Підготовчі роботи виконує ЛКП «Рембуд». Для основних будівельних робіт згодом оголосять відкритий тендер на визначення генерального підрядника.
16 грудня 2024 року Львівська міська рада, КП «Львівське міжміське бюро технічної інвентаризації» та ГО «Новий музей» підписали меморандум про співпрацю у відновленні музею Романа Шухевича. Громадська організація «Новий музей» стане ключовим партнером у відновленні музею, залучаючи кошти та максимально публічно їх розподіляючи.
«Чому ми пішли таким шляхом? У часі війни всі ми розуміємо, на що скеровуються бюджетні кошти, тому було прийнято консолідоване рішення – музей Романа Шухевича буде відновлено спільними зусиллями благодійників, громади міста, меценатів та усіх небайдужих. Для якісного оперування коштами, які будуть донатити, ми вели переговори з різними організаціями, однак, взятись за таку справу готових було не багато.
ГО «Новий музей» із початку повномасштабного вторгнення росії долучилась до допомоги музейникам України, які продовжують зберігати культурну спадщину в умовах війни. У рамках програми «Музейний кризовий центр» підтримували музеї фінансово, проводили навчання, міжнародні резиденції та цифровізували спадщину. За три роки організація залучила понад 11 млн грн для підтримки українських музеїв, і ця експертиза використовується для відновлення музею Шухевича.
Буде створено Наглядову раду, функції котрої – здійснювати контроль за використанням та розподілом коштів, етапністю виконання робіт з відновлення та відбудови музею», – розповів Євген Бойко.
На спеціальний рахунок, кожен охочий може зробити свій внесок на відновлення культурної спадщини.
ГО «Новий музей»
ЄДРПОУ: 44482619
Банк: АТ КБ «ПРИВАТБАНК»
Р/Р: UA233052990000026007031029658
МФО: 305299
Призначення платежу: Благодійний внесок на Проєкт відбудови Музею Романа Шухевича
Працівники Львівської міської ради вже перераховують на благодійний рахунок для відновлення музею Шухевича свою одноденну заробітну платню.
«Далі нас чекає тяжка і кропітка робота. Ставимо собі за мету у 2025 році відновити будівлю музею. Відбудова музею – це питання честі та гідності нашої громади, тому ми будемо вдячні за кожну гривню, котра піде на цю благородну справу. Маємо в Україні більше 2 тис. знищених росією пам’яток культури та історії. Якщо консолідуємо зусилля і першими відбудуємо перший знищений музей – зробимо справді велику справу. Дякую усім, хто протягом цього року працював з нами у команді. Запрошую й надалі до спільної праці», – додав Євген Бойко.
Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook