Суди над військовослужбовцями. Чому потрібні військові поліція і омбудсмен

09:37 5 листопада 2023 р.

Фото до новини

Захист прав бійців ЗСУ – це питання з багатьма невідомими.

На цю тему опублікувала матеріал BBC-Україна, пише DailyLviv.com.

У грудні 2022 року Верховна Рада, ухваливши законопроєкт №8271, суттєво посилила відповідальність за деякі види так званих "військових кримінальних правопорушень", зокрема, за самовільне залишення військової частини і невиконання наказу. 

Президент України Володимир Зеленський підписав цей закон наприкінці січня 2023 року, не зважаючи на те, що була створена петиція зі закликом до президента ветувати закон, яка швидко набрала понад 25 тисяч необхідних голосів.

Читайте також: За самовільне залишення військової частини буде жорстке покарання

Президент пояснив, що врахував думку Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного й інших військових командирів, які підтримали ці зміни.

Найбільш жорстка новація – відтепер судам заборонено звільняти під умовне покарання засуджених військових.

Цей закон суттєво посилює кримінальну відповідальність військових за дезертирство, невиконання наказів і самовільне залишення військової частини.

Читайте також: Залужний просить Президента підписати закон, який посилить дисципліну в армії

Згідно зі статистикою Офісу генпрокурора, 2023 року кількість військових кримінальних правопорушень зросла майже вдвічі. Минулого року їх зафіксували 13,7 тисячі, а за 9 місяців поточного – вже майже 19 тисяч.

Відповідно і збільшилася кількість військовослужбовців, притягнутих до кримінальної відповідальності. За ввесь минулий рік їх було 3,6 тисячі, а за січень-вересень поточного року – вже 5,4 тисячі.

Суттєво зросла кількість військових, яких спіймали на розповсюдженні наркотиків. Минулого року таких було 342, а в цьому – вже 1,1 тисячі.

Читайте також: За невиконання наказу командира каратимуть суворіше, - законопроєкт

Більш ніж у два рази побільшала також кількість військових, притягнутих до відповідальності за незаконне поводження зі зброєю і вибухівкою (353 осіб цьогоріч проти 156 минулого року).

Однак найбільш розповсюдженими видами правопорушень серед військових залишаються непокора, дезертирство і самовільне залишення місця служби. Лише за цей рік правоохоронці зафіксували близько 17 тисяч таких випадків.

Для порівняння – минулого року їх було близько 10 тисяч.

Правозахисниця і адвокатка Анна Калинчук каже про значне зростання кількості вироків в поточному році.

Найбільший зріст – майже в три рази – у справах військових, обвинувачених в непокорі (ст. 402 Кримінального кодексу). Юристка виявила в Єдиному судовому реєстрі близько 825 таких вироків з початку року. Для порівняння – минулого їх було 245.

"Чим це можна пояснити? Просто збільшилась кількість ситуацій, в якій цей злочин може виникнути. Тобто кількість бойових наказів зросла і, відповідно, статистично збільшилась кількість відмов від таких наказів", – пояснює експертка ВВС Україна.

Також зросла кількість вироків за самовільне залишення служби. Але, каже юристка, часто такі правопорушення військові вчиняють "випадково". Наприклад, солдат, отримавши відпустку на кілька днів, може затриматись вдома через сімейні обставини.

"Це розповсюджений злочин. Він пов'язаний, на мою думку з тим, що військовослужбовці до кінця самі не знають своїх прав і обов'язків. – вважає Анна Калинчук. – Вони можуть насправді без умислу вчиняти це".

Хоча в попередні роки майже 100% таких справ завершувались умовним покаранням для винуватців, зараз суди змінили свій підхід і почали все частіше відправляти бійців за ґрати.

За деякими видами злочинів кількість вироків щодо військових ЗСУ зросла майже в три рази.

Адвокатка Калинчук каже, що український військовий майже незахищений перед свавіллям командирів. Наприклад, коли останній дає підлеглому "нереалістичні" бойові завдання і вимагає їх виконання, погрожуючи кримінальною відповідальністю.

"Український солдат має N-ну кількість обов'язків і дуже незначну кількість прав", – резюмує вона.

На початку вересня новий міністр оборони Рустем Умєров заявив, що має намір створити посаду військового омбудсмена. Цю ідею підтримав і президент Зеленський.

"Це справді потрібно. Потрібно, щоб була потужна система правозахисту воїнів у самому секторі оборони", – заявив очільник держави.

Однак, поки що захист прав бійців ЗСУ – це питання з багатьма невідомими.

Нагадаємо, військовослужбовців, засуджених за кримінальні правопорушення, звільнять з попереднього місця праці. 

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів