Українці й поляки вшанують розстріляних нацистами львівських учених (оновлено)

12:30 1 липня 2016 р.


Фото: glavnoe.ua

Церемонія на Вулецьких пагорбах розпочнеться в суботу, 2 липня, о 10.00.

«У суботу, 2 липня, відбудеться меморіальне зібрання з нагоди вшанування 75-х роковин із дня загибелі львівських професорів на Вулецьких пагорбах в липні 1941 року – повідомили сьогодні, 1 липня, в прес-службі Львівської обласної державної адміністрації, де також розповіли подробиці:

«Участь у зібранні візьме керівництво Львівської області, Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Польща в Україні Генрик Літвін, представницька делегація з Польщі, а також академічна спільнота і громадськість міста. Початок заходу – о 10:00 год на вулиці Лукаша, 1.

Пам’ятник відомим львівським ученим, розстріляним німецькими нацистами у 1941 році, був відкритий 3 липня 2011 року. Подія була приурочена до 70-х роковин від часу тих трагічних подій.

У результаті міжнародного конкурсу на кращий проект пам'ятника, перемогу здобув спільний польсько-український проект скульптора Олександра Сьліви з Кракова та львівських архітекторів Олега Трофименка й Дмитра Сорокевича. Це своєрідна арка, що складається із 10 каменів, які символізують 10 Божих заповідей. П’ята заповідь – «Не убий!» – суттєво порушена, ніби збита.

Це символізує те, що коли людина порушує заповідь Божу, є загроза зруйнувати цілісну конструкції світу. Меморіал розташований на Вулецьких пагорбах у Парку студентів Національного університету «Львівська політехніка» в районі вулиць Академічної, Сахарова, Відкритої та Лукаша-Карпинця».

Раніше в прес-службі Національного університету «Львівська політехніка» розповіли в п'ятницю «Щоденному Львову»:

2 липня українці й поляки спільно вшановують розстріляних нацистами львівських учених. Церемонія вшанування 75-х роковин з дня загибелі львівських професорів на Вулецьких пагорбах в липні 1941 року, участь у якій візьмуть очільники області та Львова, представницька делегація  Республіки Польща, академічна спільнота і громадськість міста, розпочнеться в суботу, 2 липня, на вулиці Лукаша, 1 о 10.00.

 

«Пам’ятник відомим львівським ученим, розстріляним німецькими нацистами у 1941 році, був відкритий 3 липня 2011 року. Подія була приурочена до 70-х роковин від часу тих трагічних подій. 

У результаті міжнародного конкурсу на кращий проект пам'ятника, перемогу здобув спільний польсько-український проект скульптора Олександра Сьліви (Краків) та архітекторів Олега Трофименка й Дмитра Сорокевича (Львів). Вони створили своєрідну арку, яка складається із 10 каменів, які символізують 10 Божих заповідей.

П’ята заповідь – «Не убий!» – суттєво порушена, ніби збита. Це символізує те, що коли людина порушує заповідь Божу, є загроза зруйнувати ціліснісну конструкції світу. 

Меморіал розташований на Вулецьких пагорбах у Парку студентів Національного університету «Львівська політехніка» в районі вулиць Академічної, Сахарова, Відкритої та Лукаша-Карпинця. 

Через тиждень від початку радянсько-німецької війни, 30 червня 1941 року, частини вермахту зайняли Львів. Уже 1-2 липня до міста прибули спецгрупи СС для ліквідації всіх, хто був визнаний ворогами гітлеризму.

Одна з них під орудою бригаденфюрера СС Е.Шонґарта здійснила арешти й розстріл у ніч на 4 липня 39-ти професорів львівських вищих навчальних закладів та членів їх сімей. Жертвами нацистів стали відомі науковці, зокрема, викладачі Львівської політехніки К. Бартель, К.Вайгель, А.Ломницький, Броніслав і Зигмунд Лоншан де Бер’є, С.Пілят, В.Круковський, В.Стозек та інші. 

Аналіз архівних документів, дослiджених істориками України та Польщі, дозволяє докладно відтворити обставини знищення цих людей. Як відомо, встановлення «нового порядку» на окупованих землях Гітлер поклав на зловісний репресивний апарат спецслужб рейхсфюрера СС  Гіммлера. 

Напередодні нападу на СРСР шеф Головного управління імперської безпеки обергрупенфюрер СС Г.Гейдріх утворив у Кракові структури, яким доручено діяти у Львові в перші дні його окупації. Серед них були так звана айнзацгрупа «Ц» та спецгрупа поліції безпеки і СД бригаденфюрера СС Шонґарта.

На них було покладено завдання «очистити місто від особливо небезпечних елементів». Група Шонґарта отримала завдання щодо арешту і знищення місцевої професури, оскільки мала певний досвід арештів і ув’язнення краківських професорів восени 1939 року. 

Бригаденфюрер діяв у Львові рішуче. Він прибув до міста слідом за фронтовими частинами вермахту 2 липня, а вже наступного дня о 22-й вечора приступив до виконання запланованої акції. Одним із перших був заарештований найвідоміший на той час польський вчений і політик професор Політехніки Казимир Бартель, який у міжвоєнні роки тричі очолював уряд Польщі. В лабети гестапо потрапили і відомий письменник Тадеуш Бой-Желенський,  професор Роман Ренцький з Львівського медичного інституту, Володимир Серадзький – професор кримінальної медицини… 

Арештованих вчених привозили і розміщували в бурсі Абрагамовичів на однойменній вулиці (тепер вулиця Т.Бой-Желенського). А вже на світанку 4 липня, о 4.00, на ближніх Вулецьких пагорбах есесівці розстріляли львівських професорів та окермих членів їхніх родин.

Як наголошує ректор Львівської політехніки, голова Ради ректорів Львівщини, професор Юрій Бобало, нині нам важко утриматися від історичних аналогій. Адже Україна у ці дні переживає найдраматичніший період своєї новітньої історії.  Доленосний вибір народу, який стався у буремні дні на Євромайдані, викликав шалений спротив ворожих антиукраїнських сил, що спровокували анексію Криму та підступну братовбивчу війну на Донбасі, спровоковану російським агресором. 

Як і 75 років тому, так і зараз гинуть люди. Днями зазнав смертельного поранення видатний український оперний співак Василь Сліпак, який добровольцем пішов на східний фронт. На вівтар нашого європейського вибору поклали життя герої Небесної сотні, сотні воїнів-патріотів наших Збройних Сил, Національної гвардії, добровольчих формувань. 

Споруджений п'ять років  цей скорботний монумент нашої пам’яті про жертви нацизму має і ще одну надзвичайно значиму сутність. Це – пам’ятник примирення і порозуміння з нашими польськими друзями та колегами. Пам’ятник – очищення від негативних нашарувань і фальсифікації історії в минулому.

Сьогодні ми низько схиляємо голови, вшановуючи світлу пам'ять цих мучеників сумління і честі, наукових подвижників міста Лева. І  водночас думаємо про майбутнє, аби подібне більше не повторилося».

dailylviv.com

До теми

11:47 8 березня 2021 р.

8 березня почали офіційно знищувати Українську греко-католицьку церкву

8 березня 1946 року в Архикатедральному соборі святого Юрія розпочався Львівський псевдособор. На цьому зібранні, що було зорганізоване та зрежисоване органами НКДБ з участю ієрархів РПЦ, було ухвалене рішення про ліквідацію Української греко-католицької церкви.

Рубрика: Історія

19:53 28 лютого 2021 р.

Трагедія Гути Пеняцької має бути досліджена українськими і польськими науковцями

Минуло 77 років, відколи в часи Другої світової війни було знищене населення Гути Пеняцької на Львівщині, але історична пам'ять щодо цієї трагедії є різною по обидва боки кордону.

Рубрика: Історія

17:32 25 лютого 2021 р.

Депутати ЛМР відмовилися зберегти кам'яницю львівських меценатів Стеткевичів

Сесія ЛМР не підтримала ухвалу «Про розгляд електронної петиції «Збереження кам'яниці Стеткевича по вулиці Замарстинівській 213 і перетворення її на громадський простір (музей, народний дім)», яка зібрала необхідну кількість голосів мешканців Львова.

Рубрика: Історія

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Паркувальний рекет у Львові: як захиститися

Рубрика: Ситуації і пригоди

Знущання над тваринами на Львівщині

Рубрика: Ситуації і пригоди

Фортецю у Миколаєві віддають під кар'єр

Рубрика: Культура

Податковий майдан. Версія 3.0. Львів готовий

Рубрика: Економіка

Винниківське озеро: схема крадіжки

Рубрика: Кримінал

Всі відео розділу