Трагедія Гути Пеняцької має бути досліджена українськими і польськими науковцями

19:53 28 лютого 2021 р.

Фото до новини

Минуло 77 років, відколи в часи Другої світової війни було знищене населення Гути Пеняцької на Львівщині, але історична пам'ять щодо цієї трагедії є різною по обидва боки кордону.

У Львові і у місці колишньої Гути Пеняцької відбуваються заходи, присвячені 77-им роковинам вбивства польського населення цього села. 

Про це повідомило Польське радіо в Україні, пише Dailylviv.

Як повідомляє Генеральне консульство Республіки Польща у Львові, «у молитві за замордовані невинні душі на запрошення голови Товариства Гути Пеняцької Малгожати Ґосьньовської-Колі у заході беруть участь: міністр Адам Квятковський, який прочитає лист президента Анджея Дуди, віце-маршалок Сейму Малгожата Ґосєвська, міністр Ян Дзєдзічак, посол Польщі в Україні Бартош Ціхоцький, член колегії Інституту національної пам’яті Славомір Ценцкєвіч, заступник голови Інституту національної пам’яті Кшиштоф Шваґжик, Генеральний консул Еліза Дзвонкєвіч і військовий аташе капітан першого рангу Мацєй Наленч».

Як сказав польському радіо професор Кшиштоф Шваґжик, польський Інститут національної пам’яті чекає на дозвіл української влади, щоби почати пошукові роботи на місці вбивства сотень мешканців Гути Пеняцької. Але, як каже, досі такого дозволу немає.

Згідно із даними Інституту Нацпам’яті Польщі, внаслідок погрому в Гуті Пеняцькій 28 лютого 1944 році загинуло близько 850 мешканців цього села польської національності. Польща та Україна не мають спільної позиції стосовно того, що сталося у Гуті Пеняцькій. Польська сторона обстоює версію, що злочин вчинили члени 4-го Галицького добровольчого полку, у склад якого входили українці, під німецьким керівництвом. Українська сторона — що знищення села Гута-Пеняцька 28 лютого 1944 року відбулося внаслідок каральної акції, організованої нацистською владою, і що вбивства вчинили німці.

Нагадаємо, що учасники круглого столу «Гута Пеняцька. Кому вигідні провокації», який відбувся 15 лютого у Львівській обласній раді, закликали учасників заходів з вшанування пам’яті загиблих не робити безпідставних публічних звинувачень щодо трагічних подій у Гуті Пеняцькій, а дати можливість історикам, пошуківцям, археологам провести дослідження, виявити факти, а вже потім робити спільні заяви.

Як зауважив голова комісії з питань культури, інформаційної політики та промоції Львівської облради Святослав Шеремета, Україна і Польща мають спільно відкривати історичну правду і проводити заходи в Гуті Пеняцькій лише в дусі вшанування пам’яті загиблих.

«На превеликий жаль, ми бачимо, що Гута Пеняцька останнім часом стає символом певних провокацій, які здійснють деякі кола польської держави. Зважаючи на це, не можемо дозволити, щоб українців безпідставно звинувачували в злочинах. Відтак закликаємо сторони, щоб заходи в Гуті Пеняцькій відбувалися виключно в дусі вшанування пам’яті загиблих.

На наше переконання, українські і польські науковці мають спільно провести історичні дослідження, пошук, ексгумацію та перепоховання загиблих», - зауважив Святослав Шеремета. 

Учасники круглого столу дійшли висновку, що впродовж останніх років з’являється щораз більше спекуляцій на історичному ґрунті, які шкодять українсько-польським відносинам, порозумінню між українськими та польськими народами. Сумним свідченням цього є історія Гути Пеняцької на Львівщині, яку використовують для антиукраїнської пропаганди, від якої виграє передусім держава-агресор.

Довідково. 

28 лютого 1944 року німецькими нацистами було знищене село Гута Пеняцька. За свідченнями старожилів села Підгірці, у спаленні Гути-Пеняцької брали участь три німецькі частини, що розташовувалися: на місцині «Кам'янка» біля с.Підгірці, с. Ясенів та між селами Ясенів і Чишки.

Президенти України і Польщі Віктор Ющенко і Лех Качинський ще у 2009 році відкрили пам’ятник полякам, які загинули у роки Другої світової війни. Тоді Президент Лех Качинський не звинуватив українців, тобто УПА, у цій каральній операції. Обидва президенти у тій трагедії в історії українського і польського народів звинуватили нацистський і більшовицький режими.

У Ланцуті вшанували пам’ять воїнів армії УНР та Галицької Армії

Депутати ЛМР просять Президента зробити Євгена Коновальця Героєм України

Депутати ЛМР відмовилися зберегти кам'яницю львівських меценатів Стеткевичів

 

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів