У Ланцуті вшанували пам’ять воїнів армії УНР та Галицької Армії

10:45 21 лютого 2021 р.

Фото до новини

Делегація Львівської обласної ради взяла участь у вшануванні пам’яті воїнів Армії УНР та Галицької Армії, присвяченому сторіччю від дня відкриття українського військового цвинтаря в м. Ланцут (Республіка Польща).

Цей меморіал у 2020 році був відновлений за кошти Львівської обласної ради та Міністерства закордонних справ України.

Делегація на чолі зі Святославом Шереметою, головою комісії з питань культури, інформаційної політики та промоції Львівської обласної ради, поклала квіти до обеліску пам’яті українських воїнів та меморіальної дошки Симону Петлюрі.

Про це повідомила прес-служба Львівської обласної ради, пише Dailylviv.

Опісля священики різних віросповідань і конфесій відправили панахиду за померлими.

На завершення присутні виконали гімни України та Польщі.

Організаторами заходу 20 лютого були Спілка українців-політв'язнів і репресованих у Польщі, місто Ланцут, Південно-східний науковий Інститут у Перемишлі, Історичне товариство Чорні запорожці, Об'єднання українців у Польщі.

Посольство України у Республіці Польща повідомило про цю подію так: "Українські дипломати в Польщі разом з українською громадою, міською владою Ланьцута та Львівщини взяли участь у відзначенні 100-ї річниці заснування українського військового цвинтаря в Ланьцуті. Низько схиляємо голови перед світлою пам’яттю козаків і старшини армії ЗУНР та УНР, які тут спочивають".

Найповнішим було повідомлення про вшанування 20 лютого Генерального консульства України у Любліні:

"Генеральний консул України в Любліні В.Павлюк з консульським агентом В.Гулик взяли участь у вшанувальних комеморативних заходах на Підкарпатті в м.Ланцют, де відбулася панихида і урочисте зібрання громади на честь 100-річчя створення кладовища, де покояться українські герої УНР. До новоспорудженого у 2020 році меморіала пам'яті від імені дипломатичного корпусу поклали вінки синьо-жовтих квітів разом з Радником-посланником ПУ в Варшаві О.Куцем, І секретарем В.Білим. Віддати шану героям прибула також делегація депутатів Львівської облради, керівництво місцевої влади на чолі з бургомістром М.Ланцюта, громада Перемишля і Жешува, усіх об'єднала спільна молитва за вічну пам'ять полеглих українців УНР, так і загиблих в 2014 році Героїв Небесної Сотні і українських військових, які і до сьогодні гинуть за волю держави у війні на Сході України з нещадним російським режимом. Радник-посланник О.Куць зачитав вітального листа від Посла України в РП А.Дещиці, Генконсул В.Павлюк дав інтерв'ю Радіо Жешув щодо важливості сьогоднішнього дня в історії державотворення України".

Довідково:

Упродовж 1918 – 1921 рр. у польському Ланцуті розміщувався один із таборів для утримання військовополонених та інтернованих солдатів зі складу Української Галицької Армії та Армії Української Народної Республіки.

У 1918 р. тут розміщувалися також полонені українці з російської армії (близько 10 тис.) та вояки сформованої і відправленої в Україну Сірої дивізії.

Восени 1919-го в табір були скеровані близько 900 інтернованих вояків-галичан із Корпусу Січових Стрільців полковника Євгена Коновальця. Після поразки армії УНР в кампанії з Червоною армією в листопаді 1920 року та переходу українських солдатів на територію Польщі (за приблизними підрахунками, їх було понад 19 тисяч осіб), з 25 листопада 1920 року їх розмістили в таборах інтернованих у середній та західній Польщі.

Умови перебування в таборі Ланцута були вкрай важкими. В деякі дні помирало по кілька десятків осіб.

У грудні 1919 р. померло 56 осіб, у січні 1920 р. – 139 осіб, у лютому 1920 р. – близько 100 осіб. Усього – близько 400 українських солдатів. У 1921 році на цвинтарі, за проєктом скульптора Олекси Харківа, споруджено меморіал. Ще у ті роки місце поховання було облаштовано як окремий військовий цвинтар воїнів українських армій УНР та УГА.

Меморіал та цвинтар в Ланцуті у такому вигляді простояли приблизно до 1974 року. Потім комуністична польська влада його зруйнувала.

У 2020 році Меморіал був відновлений за кошти Львівської обласної ради та Міністерства закордонних справ України.

Людські жертви України від 7-річної агресії Росії: 13 тисяч загиблих, 25 тисяч поранених

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів