Як скласти пічку голландку з цегли?
16:26 29 вересня 2022 р.
Голландська дров'яна піч із цегли — проста, невелика та одночасно ефективна система опалювання приміщень.
При мінімумі палива вона швидко розігрівається, довго тримає тепло. Додатково можна вбудувати водяний контур, плиту, духовку, водогрійну ємність. Отже, піч можна використовувати для різних задач — обігріву приміщення та приготування їжі.
Особливості голландської печі
Традиційна голландська пічка відрізняється від більш сучасних аналогів такими перевагами:
-
містка прямокутна топка;
-
невеликі витрати палива при нерегулярному використанні;
-
поєднання швидкого розігріву з чудовою тепломісткістю;
-
компактні розміри та, як наслідок, економія на будівельних матеріалах;
-
обігрів площі до 60 м кв., що на 15 м кв. більше, ніж звичайна піч.
У класичному варіанті з вертикальними димохідними каналами відсутні піддувальні дверцята та колосник. У процесі горіння палива створюється гарячий дим, який нагріває цеглу. Розігріті гази від камери згоряння піднімаються по вертикальному каналу, потім остигають і опускаються до камери, нагріваються та знову піднімаються вверх.
Завдяки конструкції голландка займає мало місця - достатньо площі 1 кв. м. Зате її висоту можна міняти в залежності від потреб. Піч можна “розтягнути” вгору на 2-3 поверхи. При цьому заощаджується площа, матеріали, паливо та зводиться до мінімуму кількість труб.
Для того, щоб піч довгий час віддавала тепло, паливо повинно не горіти, а тліти. А контролювати цей процес можна правильним розпалюванням.
Матеріали та інструменти для зведення печі
Перевага голландських пічок в тому, що для їх монтажу не обов'язково використовувати дорогі будівельні матеріали. Якісна вогнетривка цегла необхідна лише для камери згоряння та димових каналів. Для цього найчастіше використовують вогнетривку шамотну цеглу. Для укладання стін пічки підходить керамічна цегла. Завдяки її міцності вся споруда може простояти кілька десятиліть.
Повний перелік необхідних матеріалів для будівництва голландської печі:
-
керамічна пічна цегла — для стін, шамотна — для топки;
-
металічні деталі — дверцята для камери згоряння, для піддувала, прочисні, сталеві смуги, в'юшки, дріт, грати;
-
гідроізоляційний матеріал;
-
піщано-глиняна суміш для кладки печі.
Конструкція монтується на спеціальний бетонний армований чи бутобетонний фундамент. Основа монтується мінімум за тиждень до основного будівництва. Розміри фундаменту повинні бути більші за периметр печі на 10-15 см з кожної сторони. Бажано використовувати армування, щоб зміщення ґрунту не вплинули на цілісність конструкції. Фундамент печі повинен бути автономним від фундаменту будинку.
Як монтувати голландську піч з цегли
Кладка голландки включає такі етапи:
-
Укладається гідроізоляційний матеріал на фундамент, поверхня засипається піском. Якщо буде монтуватись чавунна піч, варто зробити в цеглі для неї пази в 5 мм і додатково прокласти шнур або азбестову тканину.
-
Кладеться перший ряд цегли плазом за допомогою глиняної суміші. Товщина стінок — один ряд.
-
Натягуються вертикально мотузки для фіксації розмірів голландки.
-
Кладуться наступні ряди цегли із зсувом на половину цеглини. Залишається місце для дверцят.
-
Монтується колосникова решітка між 4 та 5 рядами.
-
В 14 та 15 рядах монтується перекриття топки. Цегла кладеться на ребро.
-
Формується димохід до димової труби. Його можна монтувати самостійно або встановити вже готовий димохід. Готові вироби теж довговічні, легко чистяться, забезпечують хорошу тягу.
Облицювати піч можна клінкером, керамічною плиткою, каменем. А можна й залишити так. Все залежить від обраної цегли та ваших побажань.
Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook