У Львові розповіли, скільки має коштувати мед і якої допомоги від держави потребує бджолярство

17:35 6 жовтня 2020 р.

Фото до новини

Ціна 120-140 гривень за 1 літр меду навіть не покриває витрат пасічника, отже продавати за такі гроші натуральний продукт – невигідно. У сусідній Польщі мед - утричі дорожчий і такою має бути його ціна в Україні, якщо ми хочемо споживати якісне.


Відео: Львівський пресклуб

Так вважає власник сімейної пасіки, бджоляр Мар’ян Дитюк, який кандидує в депутати Золочівської районної ради від партії «Європейська солідарність», пише DailyLviv.

- Я змалечку виріс на пасіці, потім отримав її у спадок від батька, тепер тут працюю разом з дружиною і двома синами, ми маємо 240 бджолиних сімей. Добрий, чистий мед – це чималі витрати, адже бджоли потребують належного догляду. У нашому господарстві ми виготовляємо тільки натуральний, екологічно-чистий мед. Але я бачу на ринку понад 50% фальсифікату. І низька ціна повинна насторожити покупця, – пояснив він на засіданні «Сімейне фермерство на Львівщині: на яку підтримку може розраховувати фермер у новообраної місцевої влади?» у Львівському пресклубі

Ціну меду можна здешевити, якщо держава дотуватиме цю галузь, каже фермер.  Але нині держава відшкодовує дрібному фермеру-бджоляру 200 грн за одну бджолину сім’ю. Цього недостатньо для розвитку галузі.

- Якщо держава компенсуватиме фермеру витрати на обладнання для бджолярства, принаймні 70% від його вартості, це виведе пасічну галузь на якісно новий рівень. Із такими ресурсами ми би навіть могли конкурувати на міжнародному ринку. У часи епідемії це дуже важливо, адже на пасіках, крім меду, роблять пергу, маточне молочко, прополіс. Ці продукти зміцнюють імунітет і допомагають долати недугу, на них є попит. Наша пасіка продавала мед в Австрію, де споживач вельми прискіпливий. Вони зробили ретельну експертизу, наш продукт їм сподобався. Але біда, що більшість бджолярів прямого виходу на ринок не мають. Нині український мед у Європу продають посередники, але його кількість невелика. Але при правильному господарюванні й вкладенні коштів цей сектор міг би давати дуже добрий прибуток до бюджету, – сказав Мар’ян Дитюк.  

Пасічник також наголосив, що оскільки бджоли є важливою частиною екосистеми, то пасіки важливі для розвитку садівництва і польових культур. На його думку, Львівщині потрібна комплексна аграрна програма щодо підтримки цих галузей:

- Важливо діяти разом, адже нерідко бджоли стають жертвами речовин на полях, які розкладають агрофірми. Зараз ми самі домовляємось із власниками сусідніх господарств: вони наперед попереджають, коли оброблятимуть пестицидами грунт чи розкидатимуть міндобрива. У такий період ми змушені закривати бджіл. Але потрібна чітко продумана стратегія для господарств, які би співпрацювали разом не на шкоду, а на користь одне одному.

Новообрана місцева влада повинна розробити такі проєкти для своїх територій і лобіювати інтереси фермерів на державному рівні, зазначив Мар’ян Дитюк.

Господарювання по-новому: у Львові запропонували повертати 10% від аграрних податків до бюджету ОТГ.

Посідайте нішу: фермерам дали пораду, як вижити в конкуренції із агрохолдингами.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів