У ЛМР викрили багатомільйонні схеми роздавання землі у 10 сільських і міських радах

12:24 16 лютого 2021 р.

Фото до новини

Департамент містобудування ЛМР проаналізував земельні ухвали всіх 10 сільських і міських рад, які з 1 січня стали зі Львовом однією громадою. Відтак, виявили, що понад 300 га землі громади роздали без земельних торгів у приватну власність безоплатно. За орієнтованими підрахунками експертів, вартість розданих земель становить 630 млн грн, які могли б бути залучені до місцевих бюджетів.

Про це інформує пресслужба ЛМР, пише DailyLviv.

«Гаражні кооперативи на десятки гектарів, активне садівництво на папері - всі ці схеми ми виявили. Щоб не втратити об'єктивності, усі цифри показали незалежним земельним експертам. Вони і порахували, скільки ж бюджети доєднаних громад недоотримали внаслідок небаченої щедрості сільських очільників. Звичайно, експерти взяли до уваги цільове призначення розданої землі, її місцезнаходження, розмір і конфігурацію, а також ринковий попит на ці ділянки в конкретному регіоні.

Загальна цифра та сума нас здивували — понад 300 га землі за минулий рік. Їх просто громади тепер уже Львівської МТГ роздали, віддали безоплатно в приватні руки. І, звісно, бюджети сіл і містечок не отримали ні копійки.

Насправді практики роздавати вільні землі у Львові вже давно немає. Можемо говорити хіба про ділянки по кілька сотих, які були долучені до існуючих садиб львів'ян і переважно й так перебували у їхньому фактичному користуванні. Якщо підсумувати, то за цілий рік таких ділянок було виділено не більше 1 гектара. При цьому загальна площа Львова — 14895 га. Загальна площа МТГ (без території Львова) — 16400 га.

Вартість цих 300 га розданої землі, за приблизними підрахунками експертів, — майже 630 мільйонів гривень! Це могло би бути наповнення сільських бюджетів, зокрема поремонтовані школи, дороги і народні доми, збудовані дитячі чи спортивні майданчики. Нічого такого зроблено не було. Виявляється, влада витратила ресурс не на потреби громади", — розповів заступник міського голови Львова з містобудування Любомир Зубач.

Відтак, з-поміж населених пунктів, які роздали найбільше землі без аукціонів, — Дубляни, Гряда та Рясне-Руське.

«За інформацією, яку надали самі сільські, селищні та міські ради, у 2020 році роздано у приватну власність:

    для будівництва і обслуговування житлового будинку: 979 ділянок загальною площею понад 90 га, орієнтована вартість — 257 млн грн;
    для індивідуального садівництва: 787 ділянок загальною площею майже 60,5 га, орієнтована вартість — 142 млн грн;
    для ведення особистого селянського господарства 406 ділянок загальною площею понад 119 га, орієнтована вартість — 123,5 млн;

для колективного гаражного будівництва 39 ділянок загальною площею 33,6 га, орієнтовна вартість — 107 млн грн.

Хто ж роздав найбільше землі? У ТОП-трійці - Дубляни (майже 77 га), Гряда (понад 62 га), Рясне-Руське (60 га).

Якщо говорити за категоріями:

Будівництво житлового будинку. Тут абсолютний лідер за розданими гектарами — Гряда: 374 ділянки роздано, а це 38 га. Далі Лисиничі - роздано 219 ділянок, тобто 21,5 га землі. Це 42,5 і 42,1 втрачених мільйонів відповідно. Але, якщо орієнтуватись не на кількість розданих гектарів, а власне на визначену експертами вартість землі, то першість дістається Брюховичам — майже 88 мільйонів (7,8 га) повз бюджет.
    Для ведення садівництва за минулий рік у Дублянах роздали 232 ділянки — це 22,5 га землі. Йдеться про майже 38 млн грн повз бюджет Дублян, Ситихова і Малих Підлісок.

Якщо ж пильніше придивитись до ціни землі під садівництво, то недоотримав бюджет Винник (32 потенційні мільйони за 7,1 га), Брюхович (25 потенційних мільйонів за майже 3 га) і Рясне-Руської (майже 19 мільйонів за 8, 4 га).

    Для сільського господарства у Дублянах роздали 166 ділянок — 53 га землі, що оцінюють у 59,3 млн грн, які пішли не в бюджеті громади. Це вдвічі більше, ніж у Рясне-Руській, де роздали 78 ділянок площею 10,4 га, вартість цієї землі - 20,3 млн грн втрачених для бюджету Рясне-Руської і Підрясного. Третю сходинку у цій категорії ділять Гряда (40 розданих ділянок на 20,2 га, орієнтовна вартість — 11,3 млн грн) і Грибовичі (61 ділянка площею 12,9 га вартістю — 10,8 млн грн).
    Якщо говорити про гаражні кооперативи, то Рясне-Руська сільська рада віддала 33,4 га під гаражі. Щоб краще уявити, 33 га — це як 47 футбольних полів разом. Загалом гектари, орієнтовною вартістю понад 103 млн грн, пішли повз бюджет Рясне-Руської громади. Більшість розданих ділянок з таким цільовим призначенням — очевидно, звичайні схеми, як «законно й безкоштовно віддати землю в приватні руки». І це підтверджує кримінальне провадження щодо Рясне-Руської, яке вже порушили в Головному управлінні Нацполіції Львівщини.

Також мушу констатували, що землю під будівництво гаражів торік також роздавали у Винниках (11 ділянок), Брюховичах (9 ділянок), Дублянах (1 ділянка), Малехові (1 ділянка).

Ці рішення остаточні. Відмотати їх назад дуже складно. Громади не отримали із сотень мільйонів ні копійки.

Тим часом аудит триває. Департамент містобудування ЛМР продовжує досліджувати: а яка ж ситуація з ділянками, щодо яких є лише перші ухвали. Адже якщо у земельних фахівців та юристів виникнуть сумніви в законності таких рішень — усе можна буде повернути на користь уже спільної Львівської громади", — зазначив Любомир Зубач.

У Львові проаналізують, куди і за скільки пішла земля на нічних сесіях населених пунктів, які приєднали до міста

У Дублянах під Львовом мер зі стусанами та бійкою не впускав мешканців на сесію (відео)

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів